Tuossa vaan pistänyt silmään, että kaupungissa pyörii sen ikäisiä busseja, että ne on varmaan tilattu Kokkolan 400-vuotis juhlaan tarkoituksella, vai miten?
Kuuluuko nuo bussien ikä kokkolan 400-vuotisjuhlaan?
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Firma halunnee käyttää halpaa kalustoa, kun ei ole juuri kyytiläisiäkään.
Vanhoja , muualta roudattuja romuja näyttävän olevan.
Tyhjänä pyörii pitkin kaupunkia, aivan sama minkä ikäisiä ne on jos ne tyhjänä pyörivät. Sen minä kuitenkin tiedän, etteivät ne ilmaiseksi pyöri, Joku ne maksaa ja minä pelkään, että me veronmaksajat sen maksamme.
Ko. firma voitti kilpailutuksessa ja hoitaa nyt Kokkolan bussiliikennettä. Siksi erinäköiset autot kuin Kokkolan liikenteellä oli.
Bussit ajelee Rytimäelläkin reittiä, jossa ei ole koskaan aiemmin busseja liikkunut.
Ne on eksynyt tai käristelevät vain huvikseen polttoaineet taivaan tuuliin.
Kokkolassa on nyt 9 uutta bussi linjaa :
1. Kaustari
2. Rodsjö
3. Halkokari
4. Meritulli & isokylä
5. Sairaala, Koivuhaka & Yksipihlaja
16. Bodö
17. Vitikka
18 Kotkamaa
19. Sokoja
Käytä ne, oma autosi sijaan, ja säästä ympäristöä!
ennemmin taksilla
Katsoin ne reitit läpi, en minä ainakaan ymmärrä niiden logikkaa. Kotoa pääsisin 300m kävelyn jälkeen bussilla linja-autoasemalle ja siellä bussinvaihto ja pääsisin Heinolaan kauppaan. Mitään muuta järkevää en keksinyt. Tulen ajamaan omalla autolla, en tarvitse bussia.
Voisi olla hevosten vetämät kärryt mieluummin, ei tänne busseja tarvita...
Löytyisipä Kälviältä vanhat maitokärryt, niillä voisi hyvinkin joku vapaaehtoinen työntää ne pari bussimatkustajaa paikasta toiseen täällä Kokkolassa!
Bussit voisi myydä pois, niitä ei tarvita.
Näyttää+olevan+jonkun+kaupungin+ylijäämää+joka+jo+poistettu+kyseisestä+kaupungista+täysin+palvenneena!
Hauska+tuo+"Sprite"+bussi.
Paljonko+ko.+firma+sponssaa+pohjolan+matkoja???
Härskiä+touhua+liikennöitsijältä.
Vanhoja+paskoja+kiertämään+kaupunkia.odottakaas+kun+talvi+tulee+niin+50%+kalustosta+remontissa+ja+linjat+jää+ajamatta!!!
Oli jo 17 hajonnut. Yhtenä aamuna ei tullut ollenkaan
Bussit voisi tosiaan myydä ja antaa kaikki rahat Italiaan.