Lomaosakkeen irtisanominen

Hei!
Aikanaan ostimme Kreikasta lomaosakkeen.
Vähäisen käytön vuoksi olemme yrittäneen päästä eroon lomaosakkeesta.
Mutta on osoittautunut että se ei onnistu helposti !
Nyt meitä lähestyi Tanskalainen yritys Claims Solution Group joka lupaa järjestää osakkeen irtisanomisen.
Haluavat 5000€ etumaksun jonka lupaavat palauttaa jos asia ei onnistu 12 kk sisällä.
Hiukan arveluttaa maksaa noin isoa summaa etukäteen.
Onko kellään mitään tietoa kokemusta tästä kyseiseltä yrityksestä?

15

1816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei pidä maksaa mitään etukäteen. olkaahan varovaisia.

    • Anonyymi

      Älkää hyvät ihmiset menkö maksamaan!

      Mietippä itsekkin! Miksi etumaksu? Miksei maksua kun loma-osake on myyty niinkuin normaalisti väliteyksessä toimitaan? Sitä 5000€ ette tule enää koskaan näkemään eikä sitä teille palauteta.

    • Anonyymi

      Jäsenyys on mahdollista irtisanoa/päättää. Oletan että kohde on Rodos.lla. Kannattaa pitää mielessä , että Kreikka on hyväksynyt EU:n loma-osakkeiden myynti-ja markkinointisäännöt. Olen rehillinen suomalainen alan ammattilainen . Voin auttaa Teitä.
      Saatte minulta maksuttoman palvelun käyttöönne.
      Voitte ilmoittaa minulle sellaisen sähköpostin joka ei ole julkinen.
      Ps. Hoidetaan Teidän asiat kuntoon. Älkää maksako mitään ?? firmoille

    • Anonyymi

      selvästikkin huijareita, älkää menkö halpaan!

    • Anonyymi

      Näin meitä tyhmiä suomalaisia huijataan. Tuo on kuninkaallinen vedätys, johon ei pidä sortua. Raaka tosiasia on, että jossain Kreikassa olevasta loma-osakkeesta ei pääse eroon tuolla tavalla mutta etumaksut, jotka ovat järjettömiä, menevät. Kukaan ei siitä maksa mitään jos ostaisikin vaikka se olisi velatonkin. Jos joku tarjoaa siitä minkä hinnan hyvänsä, niin myykää. Pääsette tuosta loma-osakkeesta eroon vain jättämällä vuotuiset yhtiövastikkeet tms. maksamatta, jolloin yhtiö jossain vaiheessa ottaa osakkeen haltuunsa. Tuskin tulevat Suomesta perimään velkojaan. Loma-osakkeeseen sijoittamanne rahat voitte kuitata menetetyksi mutta eipähän kulut juokse.

      Lukijoita varoitan ulkomaalaisista ja jopa suomalaisistakin loma-osakkeista sillä ne ovat kaikella tapaa kalliita ja sisältävät monenlaisia ongelmia. Niiden jälkimarkinat eivät ole huonot vaan erittäin huonot ja hintataso suorastaan onneton. Myös liittyminen vaihtojärjestöön kuten RCI tms. on kallista lomailua. Minulla on kaksi lomaosaketta Suomessa ja olen ollut yli 20 vuotta RCI:n jäsen. Tiedän siis mistä puhun.

    • Anonyymi

      Miksi myydä hyvää pois, vai olisko matalan sesongin viikkoja tarjolla?

      • Anonyymi

        Lomaosakkeen ostamisessa ULKOmailta ei ole mitään järkeä. Yleensä tietty viikko, sama paikka (vaihtaminen maksaa), vaikka ei menisikään menee "yhtiövastike, lentomatkan hinta ? usein saa jo hotellin samaan hintaan joten miksi sioittaa useita tuhansia osakkeeseen (- jossa voi myös tulla remontteja kaiken lisäksi). Tuolla osakkeen hinnalla tekee monta huoletonta matkaa


    • Anonyymi

      Ei mitään maksuja kannata maksaa, samoja huijareita kuin lomaosakkeiden kauppaajatkin!

    • Ei mitään maksuja huijareille!

    • Anonyymi

      Ei minkäänlaisia maksuja, samat huijarit yrittää kusettaa teitä toistamiseenkin!

    • Anonyymi

      Meillä on sama tilanne juuri nyt meneillään. T. Eronen on soitellut ja tosiaan noin 5 500 pitää maksaa ensin. Meilläkin osake Kreikasta ja lopetimme maksut vuonna 2013, kun tuli taas uusi omistaja ja piti maksaa tietty lisää euroja.

      Mites jatko sun tapauksessa?

    • Anonyymi

      Siinä käy niin että maksatte 5000€. Saatte ennemmin tai myöhemmin tiedon että osakkeesta on tehty ostotarjous. 2000€. Nyt voitte valita. Joko hyväksytte tarjouksen ja pääsette eroon osakkeesta ja 3000 eurosta. Tai sitten teille jää osake mutta 5000€ ette tietenkään tule saamaan ikinä takaisin. Kappas kun se on mukamas mennyt ilmoituskuluihin ja Lamborghinin osamaksuihin ja mitä näitä nyt kertyy.
      Välittäjä tietenkin yrittää myydä osaketta. Se mitä teille ei kerrota on todellinen kauppahinta. Se on vaikkapa 20 000€. Diileri nappaa sen 20 000€ 3000€.
      Se on pisneskielellä win-win.

    • Anonyymi

      Kusetusta! Kaupan välittäjä ottaa oman (sovitun) prosenttinsa VASTA sitten kun kohde on myyty.
      Ei sitä ennen. Jos haluat päästä 5000.00 eurostasi eroon, voit sijoittaa tai antaa ne paljon, paljon parempaan kohteeseen! Ei huijarille!

    • Anonyymi

      T.Eronen soitti nyt meille. Onko kukaan edennyt tämän kanssa?

    • Anonyymi

      Kuulostaa keksityltä nimeltä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      24
      3877
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1979
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      39
      1248
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      76
      1135
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1076
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      33
      1054
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      45
      973
    8. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      851
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      823
    10. Pub Marjuskan grillibileet

      Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja
      Haapavesi
      12
      743
    Aihe