Taas on Helsinkiläiseltä mieheltä mennyt 100 000 rahaa kun on onnistuttu huijaamaan tälläisellä huijauspuhelulla.
Eli linkissä kerrotaan siitä kuinka tälle henkilölle on tullut yksi näistä Microsoft huijaussoitoista (todennäköisesti joku intialainen henkilö puhuu), jossa he haluavat ottaa tietokoneen omaan käyttöönsä etäpalveluna ja tiedustelevat pankkitiliä. He väittävät koneen olevan kaapattuna ja lähettävät huijaussivustoille.
Miten se on mahdollista? Tästä varoitetaan vähän väliä ja huijaukset alkavat olemaan jo vuosikymmeniä vanhoja. Saan jopa pankilta aika ajoin varoituksia näistä itse. Nimenomaan tämmöiset lottovoitot ovat se joka ajaa heitä vain agressiivisempiin kamppanioihin.
Yksi mikä hämmentää on, miten tälläinen henkilö on edes saanut 100 000 rahaa tililleen vain lojumaan jos häntä on näin helppo huijata.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/661641d6-0adc-415c-a281-cdf7c586a99b
Huijauspuhelut
Anonyymi
1
167
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän se on niin että jos tekninen tuki ilmoittaa koneellasi olevan jotain vikaa niin sillon peli on jo menetetty. Ethän voi tietää onko soittaja huijari vaiko aito tukihenkilö.
Mieluummin annan tuen korjata koneen kuin että joku huijari varastaa pankkitililtäni rahat tietämättäni. Vai vienko koneen siinä samassa jollekin apuvapuselle ronkittavaksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781396
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121335Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181100- 21996
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114868Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45863- 17793
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40667
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72652