Voisimmeko ottaa toisemme vastaan ilman ennakkokäsityksiä : toi on femme, butch, myöhäisheränneinen, rekkalesbo ym. muuta. Tai joo oon kuullu se on sellainen ... niin millainen ? Minusta liikaa oletamme, et ai jaa se on esim. femme, niin sitten on "mielikuva" et ok tollainen. Ja se et kuunnellaan jonkun toisen "tietämystä" toisesta ja uskotaan siihen . Ottakaapa ihmiset ihmisinä avoimesti vastaan ilman ennakkokäsityksiä tai toisten arviointeja. RAKKAUDELLA ☺❤
Ihmisistä noin yleensä
Anonyymi
1492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kannatan lämpimästi. <3
No joo todellakin❣️ näin ainakin ite tykkään toimia.
En lokeroi ihmisiä ja viihdyn avarakatseisten parissa.
No, sinä kyllä valehtelet. Vaistoan sen. Tunnen sinut paremmin kuin kuvitteletkaan.
Niinpä niin anonyyminä avoimella palstalla tunnet.. uskoo ken haluaa. Saatko muuten nautintoa noista kommenteista? Sulla lienee pahaolo?
Ei tåmä mikään anonyymi ole. Kaikki tiedustelupalvelut, puolustusvoimat, poliisi yms. tietää kuka kukin on ja sen kyllä huomaa. Jankataan jotain turhanpäiväisiä ikivanhoja asioita ”höh”, ”mistä sinä olet” ”satakunnasta/länsi-suomesta/mikkelistä/porista/turusta/karjalasta” ”voiko sinua tavata” ”tuutko vai etkö tule”.
😀 ja mitäs ajattelet, mitä nämä tiedustelupalvelut yms. tekevät meidän tiedoillamme ? Voisin tietysti ajatella, että jäljittävät meidät kaikki ja siirtävät johonkin autiolle saarelle 😀. Sehän olisi tietenkin kaikin puolin mukavaa 😘, voisihan se kuitenkin olla myös melkoista taistoa 🤔, hm...😂
👍😇😅
Tottakai, kaikki on ok. Se on tärkeätä miten käyttäytyy, ei se mitä tyyliä edustaa.
Itselläni taas vahva femme lesbo identiteetti. Se nyt vaan olen. Mutta ymmärrän kyllä siis miksi moni ei halua lokeroitua.
Sama täällä. Mutta parempi siis että jokainen määrää itse oman identiteettinsä, en lähde luokittelemaan muita.
Sopii. Mie taas en ymmärrä enää noita sanontoja, pan bi lesbo homo rekkis butch queer jne jne. en edes muista ja varmaan edes tiedä mitä muita on. Ihminen on ihminen.
Minun mielipide
Mä oon ihan pihal esim tuo queer. Se on kai joku vähän uudempi juttu taas? 🤷♀️🤦♀️
Se on itse asiassa aika vanha sana ja alunperin tarkoittanut rahatonta, myöhemmin poikkeavaa. Pitkään se oli haukkumasana. Nyt se kattaa seksuaalisuuden ja sukupuolen ja niiden ilmentymien moninaisuuden eli on kattotermi vähän kaikelle. Tavallaan vastakohta heteronormatiivisuudelle.