Linux=Dos
tää L on ihan sama kun joku kivikauden dos pitää säätä ja säät ja säätä ja ajurit hukassa ja ei sovi yhten ja niin edeleen ja niin edellen.
nauretava rumutusta käyttiksestä millä ei ole mitään etuja esm windows / mac
tää L on ihan sama kun joku kivikauden dos pitää säätä ja säät ja säätä ja ajurit hukassa ja ei sovi yhten ja niin edeleen ja niin edellen.
nauretava rumutusta käyttiksestä millä ei ole mitään etuja esm windows / mac
Vastaukset 22
Vanhimmat
aloitelija jotain kysyy,neuvoja tippuu nihkeästi.Ettekö tajua että se on lopulta linuxin loppu.Jos sitä ei osata käyttää,ei se tule koskaan yleistymään.Lopulta kuulemme gatesin aavemmaisen hekotuksen.Ja maksamme yhdessä itsemme kipeiksi.
>... ihan sama kun joku kivikauden...
Mikset kerro tuota maailman johtaville IT-toimitajille ?
Esim:
http://www.fujitsu-siemens.com:80/le/solutions/it_infrastructure_solutions/linux/index.html
http://websphereadvisor.com/doc/16141
http://www.internetnews.com/stats/article.php/1404621
Kyse on rahasta.Pahoitelut.Linux kun ei maksa,kone menee edullisemmin kaupaksi.Voitto tulee myyjälle ilmaisesta kehitystyöstä.Ei myyjää järjestelmät kiinnosta yhtään kunhan kauppa käy.
jostain kumman syystä fujitsu ei suostunut toimittamaan minulle linux ajureita koneeseen....
No mitäs ajureita tarvitsit?
Täällä on näemmä ollut sillä aikaa kun normaalit ihmiset on töissä joku paskaperse-windowstrollien kokoontumisajot, ollut taas työkkärin ja yläasteen koneet kovassa käytössä. Ei teille voi sanoa muuta kun nähkää edes unta linuxista ennen kuin tulette tänne vinkumaan miesten palstalle. Ai niin, jutelkaa noita juttuja julkisesti kadullakin, niin tunnistan teidät ja voin sitten repiä rumat päänne irti.
Olen muutaman vuoden yrittänyt päästä Windowsista, nyt alkaa Linux näyttää paremmalta myös meille vain suomea osaaville. On asioita joita ei helposti Liuxissa opi.
Olen itsekin saanut töykeitä vastauksia(ylimielisiä) , kun kaikki termit eivät ole tuttuja, vaikka muutaman kirjan tuossa olen opiskellut. Ei kukaan alkuun oppinut Windowsiakaan, sen jälkeen tuntuu, että Linux on vaikea.
Kyllä minä jo tykkään tästä, tällä voi tehdä saman kuin tuolla Winkulla.
Antakaa vastauksia, vähän niinkuin rautalangasta vääntäen, kyllä se suosio kasvaa. Tosin kysyjissä on useimmiten vika, kun ei kerrota riittävästi vikaisuuden taustatietoja.
elvistellä,mutta windows on ja tulee olemaan suosituin käyttis.Linuxsiinkin on jo viruksia,mutta vähäisen mielenkiinnon vuoksi niitä ei viitsitä tehtailla.Pyyhihän räkäsi poskilta ja mene nukkumaan.Äiti on vihainen jos sitä tee.Miestä ei räkänokasta tule.Huomenna teet taas jotain hanttihommaa,olehan topakkana.
Sinun olisi paskaperse parempi vaan olla hiljaa ja päivittää wintoosasi virusohjelmat, linuxista ja minusta et tiedä ainakaan näköjään mitään, joten kannattaisi hankkia jotain tietoakin jostain ennen kuin tulee tänne avautumaan.
vain netissä,muuta se ei tee yhtään paremmin kuin windows.Hiukka hankala käyttää cad ohjelmia lindowsissa,kun ei niitä ole.
Ja kello on jo paljon,kone poju kiinni ja tutimaan.
Cad-ohjelmia kyllä löytyy linuxille. Jos pitää itkeä, että "ei ole kuitenkaan AutoCadia", niin kannattaa itkeä sitä suoraan softakehittäjälle.
mutta niillä ei pärjää suuressa maailmassa.Niin se vaan on että linux ei softapajoja kiinnosta ainakaan vielä.Mutta ehkäpä joskus kun windowstaso löytyy.
Minusta voi vielä pojutella jos ikää on 16v,eihän sitä mies vielä silloin ole.Jotkut on vielä 30 kymppisinäkin murrosiässä.
Ja jotkut pojat eivät hallitse oikeinkirjoitusta vielä viisikymppisinäkään. Kysyä sopii, onko sellainen henkilö koskaan nähnytkään sitä "suurta maailmaa".
Linux-CADeilla kyllä pärjää, jos haluaa. Mutta niinhän se on, että aina näitä "viisaita" löytyy valittamaan AutoCADin tai vaikka maatalousohjelmistojen puutetta linuxissa. Sehän tarkoittaa vain sitä, että eväät ovat melko vähissä. Jonkin käyttöjärjestelmän käyttökelpoisuus tai yleistyminen ei ole riippuvainen em. Marginaaliohjelmistoista.
>Hiukka hankala käyttää cad ohjelmia...
Ei ole vai ?
Mitäs nämä on ?
http://www.tech-edv.co.at/lunix/CADlinks.html
Vilkaise vaikka Pro/ENGINEER:
http://www.econocap.com/proengineer.php
tai VariCAD:
http://www.varicad.com
Siinä Autocadin hohto himmenee kummasti. :)
Taitaa olla kyse samasta tyypistä, joka on aiemminkin itkenyt täällä linuxin surkeutta, kun siinä ei toimi AutoCAD. Ei se oikeasti haluakaan linuxia käyttää, kunhan trollaa.
aina luulevat että linukkaan pettuneet käyttääjät ovat yksi ja sama trolli? Onko se ainoa tapa millä yrittää puolustaua semmoista käyttäjää kohtaan joka tarvitsee tietokoneen töiden tekemiseen eikä käyttöjärjestelmällä räveltämiseen...
Ja nyt vastataan, että winukkaa vasta joutuukin säätämään. HöpöHöpö sanon minä. Winukka toimii perkelen hyvin nimenomaan silloin kun ei rävellä ja käyttää sitä siihen mihin on tarkoituskin. Ei ole windows xp:n kanssa jäänyt tänä vuonna kertaakaan hommaa kesken.... Viereisessä huoneessa tosin linukka käyttäjät painaa överiä "kun pitää vähän laittaa käyttöjärjetelmää".
> HöpöHöpö sanon minä.
Sano mitä sanot mutta kaikki tietää että me "Linux-käyttäjät" olemme valtaosin entisiä wintendo-käyttäjiä, osa käyttää edelleen rinnalla, ja tiedämme tasan tarkkaan kuinka "perkelen hyvin" se toimii ja miten sillä saa töitään edistettyä. :)
Ensinnäkin tämän "keskustelun" aloitus olisi kuulunut sodat-palstalle.
Toiseksi, nykytilannehan on se, että linuxia tarvitsee "räveltää" huomattavasti vähemmän kuin windowsia toimivan työ- tai vapaa-ajan tietokoneen saamiseksi. Linuxin myötä tulee automaattisesti ilman lisäsäätöjä parempi tietoturva ja luotettavuus. Lisäksi tulee lukuisa joukko käteviä ominaisuuksia, joita windowsille joutuu etsimään pitkin nettiä ja niistäkin osa on maksullisia.
Linuxin asennukseen menee 15 minuuttia ja systeemi on heti valmis tuottavaan käyttöön ja turvalliseen nettisurffaukseen. Komentotulkkiinkaan ei nykyään tarvitse koskea, jos se pelottaa. Kaiken kaikkiaan linux on selkeästi kätevämpi ja vaivattomampi kuin windows. Linux on myös aloittelijalle paljon parempi vaihtoehto, kuin haittaohjelmista ja "päivityksistä" nopeasti tukehtuva windows.
"miksi linux käyttäjät aina luulevat että linukkaan pettuneet käyttääjät ovat yksi ja sama trolli?"
- Tätä palstaa seuratessa oppii nopeasti tunnistamaan muutaman windowstrollaajan tyylin ja heídän toistamansa (jankkaamansa) köyhät argumentit. Sinut on esimerkiksi helppo tunnistaa originaalista "sanamuokkauksesta". Kukaan ei siis väitä, että kyseessä olisi vain yksi ja sama trollaaja, mutta on selvää, että linux-palstalla on muutama vakiohäiriköijä, jotka yleensä nauretaan nopeasti pois.
"Winukka toimii perkelen hyvin nimenomaan silloin kun ei rävellä ja käyttää sitä siihen mihin on tarkoituskin."
- Kerropa nyt kaikille, mihin winukkaa on mielestäsi tarkoitus käyttää? Mene sitten aloittelijat-palstalle neuvomaan ihmisiä oikeaoppisesta windows-käytöstä, niin ehkä ne kaatumiset ja virusmyrkytykset loppuvat kokonaan...
Mitkä asiat Linuxissa ovat vaikeita?
Kävin "palauttamassa" ton ylläolevan XP-palstalle, että kaikki sielläkin näkevät miten fiksuja osa windowskäyttäjistä onkaan...
teniikan guru..mikähän sitä oikein vaivaa...
Onko koneesi vanhakin, kun on toi win98? Ajattelin vain, mulla on tuossa 300mhz pentium2, josta emolevy hiukan rikki ja se aina joskus jumiutuu täysin, vika ei siis välttämättä ohjelmissa, vaan koneessasi, sama juttu ollut win98:lla ja kahdella eri linuxilla, joskus vain pysähtyy täysin, ei toimi hiiri, näppis, eikä kovalevy pyöri... ei muuta kun resettiä...
Siis mitä tarkoitat? Kone on rikki, mitä ihmeellistä siinä on? Linuxinko vika tuo rikkinäinen emo on vai mitä ajat takaa?