Tietoturvaohjelmani?

Anonyymi

Koneessani on Windows ja mukana tuli 3 kuukautta F-Secure Safe -virustorjuntaa jossa lukee että sen saa jaettua kolmelle eri laitteelle.
Koneessani on nyt on myös Linux Ubuntu, ja kirjautuessani sieltä käsin selaimella F-Secureen sieltä voi valita Desktop tai Add device. Jos valitsen Desktopin niin avautuva ikkuna sanoo "This device is protected", mutta Firefox-selaimen ulkopuolella Ubuntun valikoissa missään ei ole F-Securen olemassaolosta, asennuksesta tai toimimisesta merkkiäkään että onko virustoiminta siellä tai onko se päällä vai ei.
Se toinen valinnainen vaihtoehto Add device kysyy haluanko lisätä tietoturvaan tämän laitteen, ja se antaa vaihtoehdoiksi sitten Windows, Mac, Android, tai iPhone/iPad.
Mitäs tuossa oikein kuuluu valita, ja toimiiko F-Secure Safe ylipäätään Linuxissa?
Olen ennen käyttänyt Linuxia ilman virustorjuntaa mutta kun nyt se olisi käytettävissä niin käyttäisin sitä.

4

141

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poista F-secure. Sillä ei tee yhtään mitään..

    • Anonyymi

      F-secure näköjään velottaa ohjelmistaan vaikka ne ei edes toimi linuksissa. Kolmelle koneelle jaettuna maksat kolminkertaisen hinnankin! Mieti vähän mihin halpaan olet mennyt!

      • Anonyymi

        Hinta on sama, asennat sen sitten kolmelle laitteelle tai vain yhdelle laitteelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe