Mietin vain että kuinka usein KTM Dukeen pitää vaihtaa uusia osia kuten mäntä ja tiivisteet. Sitä vaan tässä mietin että kuinka pitkät huoltovälit Dukessa on kun itse sitä en netistä löytänyt. Jos joku tietää asiasta saa kertoa.
KTM Duke 125 huolto väli
4
3166
Vastaukset
- Anonyymi
Männänvaihto ei kuulu määräaikaishuoltoihin noissa katunelareissa, kun sen pitäisi kestää siellä aika pitkään. Sitten jos alkaa huohottamaan ja polttamaan öljyä niin kannattanee vaihtaa.
Nelareissa se syöpä on venttiilien tarkistukset säädöt. Ne tarkistetaan oli tarvetta tai ei siis säädöille ja se maksaa. Jonottaa sinne huoltoon ja sitten viedä ja tuoda.
2t ohittaa myös tuon tilanteen kuten nelarin baanalla.- Anonyymi
Venttiilien tarkistus ja säätöhän ei paha homma ole, varsinkaan näin googlen ja youtuben aikaan.
2tahti tehokkaampi ja hauskempi kyllä, mutta et voi kyllä väittää että esim. 125 exc olisi huoltovapaampi kuin 125 duke. Anonyymi kirjoitti:
Venttiilien tarkistus ja säätöhän ei paha homma ole, varsinkaan näin googlen ja youtuben aikaan.
2tahti tehokkaampi ja hauskempi kyllä, mutta et voi kyllä väittää että esim. 125 exc olisi huoltovapaampi kuin 125 duke.Jos itse osaa ja tekee niin ei se sitten vielä kun löytyy joku lämmin talli, mutta jos tekee kuten minä ja vie liekkeeseen niin ajat on ajokaudella tiukilla ja rahaa menee vaikka olisi pelkkä tarkistus.
Pahinta jos rahaa riittää niin on nuo jonutus ajat sinne huoltoon, usein sanovat kesällä että jonoa on yli kuukausi. Ajan itse todella paljon joten kun kilometrit tulevat täyteen niin ei ole aikaa odottaa yli kuukautta, siinä ajassa ajaisin jo uudestaan sen huoltovälin.
Ja ei voi varata etukäteen kun on esim vaihtanut hiljan pyörää ja tilanne tulee eteen nopeasti. Ja toisaalta kun ei tässä elämässä koskaan tiedä mitä tapahtuu niin voi ihan hyvin olla ettei aina ehdikään ajamaan kymppitonnia tai muuta siinä ajassa että huoltoa olisi mielekästä varata niin paljon ennakkoon.
Kunnioitan sitä jos tekee itse ja silloinhan hommat hoituu, mutta itse vien aina liikkeeseen perusvoiteluita lukuun ottamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"306105Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1414740Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset634419Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83522Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m773360Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta423157- 262794
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä312645Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html282506Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv872494