Miten lapsuuden perhe ja suku sekä ystävät ovat suhtautuneet bi seksuaalisuuteesi? Hyväksyvätkö he paremmin heteronormiin sopivan kumppanisi vai samansukupuolisen, jos molempia on ollut?
Bi ja lähimpien suhtautuminen
7
120
Vastaukset
Loppujen lopuksi hyvin, vaikka jonkin aikaahan siinä kesti. Sisaruksillani meni aika vähällä nikottelulla ("oletko nyt ihan varma tästä", "kyllä todellakin"), mutta äidilläni kului yli vuosi ennen kuin alkoi kohdella silloista naisystävääni tasavertaisena kumppanina. Se oli yllättävän kuluttavaa, vaikka luulin etten niin piittaa.
Ystäväni ovat tienneet seksuaalisuuteni enemmän tai vähemmän aina ja ovat suhtautuneet siihen luontevasti. Tosin nykyään aika iso osa uudemmasta ystäväpiiristäni viimeisten vuosien ajalta onkin jotain muuta kuin heteroja.- Anonyymi
Tietenkin se sattuu, jos omaa rakasta ei kohdella hyvin ja sen tekee itselle toinen rakas henkilö. Sattuu vaikka itselle se kumppani valitaan eikä suvulle.
- Anonyymi
Kavereiden kanssa ei mitään ongelmaa, perheen osalta todellakin eri sukupuolta olevat hyväksytty huomattavasti paremmin.
- Anonyymi
Onko vaikuttanut sun seurustelukumppaneiden valintaan? Helpompi esitellä sellainen jonka perhe hyväksyy niin tapaavatko vain vastakkaista sukupuolta? Minä ihastun henkilöön ja en pysty ihastuneena muiden kanssa olemaan ja ilman ihastusta seurustelemaan...mulla ei oikein toimi se, että valitsen väkisin odotusten mukaan..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko vaikuttanut sun seurustelukumppaneiden valintaan? Helpompi esitellä sellainen jonka perhe hyväksyy niin tapaavatko vain vastakkaista sukupuolta? Minä ihastun henkilöön ja en pysty ihastuneena muiden kanssa olemaan ja ilman ihastusta seurustelemaan...mulla ei oikein toimi se, että valitsen väkisin odotusten mukaan..
Ei vaikuta mitenkään, tosin aika kauan nyt ollut sinkkuna, sukulaiset varmaan tyytyväisiä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaikuta mitenkään, tosin aika kauan nyt ollut sinkkuna, sukulaiset varmaan tyytyväisiä...
No tärkeintä, jos itse on elämäänsä tyytyväinen. Sukulaiset tyytykööt siihen mitä itse kukin valitsee..
- Anonyymi
Minun ystävilleni on selvää, että kumppanini voi olla mitä vaan sukupuolta, myös lähisukulaiseni suhtautuvat positiivisesti, kaukaisempia sukulaisia en oikein tunnekaan, joten sillä ei ole merkitystä.
Kerroin kaikille läheisilleni suuntautumisestani heti, kun itse sen tajusin, eli kymmeniä vuosia sitten. Lähipiirissä on tapahtunut sen jälkeen muutoksia monta kertaa, joten tilannetta joutuu ikään kuin päivittämään jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1054899Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493262Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852999- 811747
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1111368Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku91237- 161059
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1141059Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431027