Miten lapsuuden perhe ja suku sekä ystävät ovat suhtautuneet bi seksuaalisuuteesi? Hyväksyvätkö he paremmin heteronormiin sopivan kumppanisi vai samansukupuolisen, jos molempia on ollut?
Bi ja lähimpien suhtautuminen
7
157
Vastaukset
Loppujen lopuksi hyvin, vaikka jonkin aikaahan siinä kesti. Sisaruksillani meni aika vähällä nikottelulla ("oletko nyt ihan varma tästä", "kyllä todellakin"), mutta äidilläni kului yli vuosi ennen kuin alkoi kohdella silloista naisystävääni tasavertaisena kumppanina. Se oli yllättävän kuluttavaa, vaikka luulin etten niin piittaa.
Ystäväni ovat tienneet seksuaalisuuteni enemmän tai vähemmän aina ja ovat suhtautuneet siihen luontevasti. Tosin nykyään aika iso osa uudemmasta ystäväpiiristäni viimeisten vuosien ajalta onkin jotain muuta kuin heteroja.- Anonyymi
Tietenkin se sattuu, jos omaa rakasta ei kohdella hyvin ja sen tekee itselle toinen rakas henkilö. Sattuu vaikka itselle se kumppani valitaan eikä suvulle.
- Anonyymi
Kavereiden kanssa ei mitään ongelmaa, perheen osalta todellakin eri sukupuolta olevat hyväksytty huomattavasti paremmin.
- Anonyymi
Onko vaikuttanut sun seurustelukumppaneiden valintaan? Helpompi esitellä sellainen jonka perhe hyväksyy niin tapaavatko vain vastakkaista sukupuolta? Minä ihastun henkilöön ja en pysty ihastuneena muiden kanssa olemaan ja ilman ihastusta seurustelemaan...mulla ei oikein toimi se, että valitsen väkisin odotusten mukaan..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko vaikuttanut sun seurustelukumppaneiden valintaan? Helpompi esitellä sellainen jonka perhe hyväksyy niin tapaavatko vain vastakkaista sukupuolta? Minä ihastun henkilöön ja en pysty ihastuneena muiden kanssa olemaan ja ilman ihastusta seurustelemaan...mulla ei oikein toimi se, että valitsen väkisin odotusten mukaan..
Ei vaikuta mitenkään, tosin aika kauan nyt ollut sinkkuna, sukulaiset varmaan tyytyväisiä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaikuta mitenkään, tosin aika kauan nyt ollut sinkkuna, sukulaiset varmaan tyytyväisiä...
No tärkeintä, jos itse on elämäänsä tyytyväinen. Sukulaiset tyytykööt siihen mitä itse kukin valitsee..
- Anonyymi
Minun ystävilleni on selvää, että kumppanini voi olla mitä vaan sukupuolta, myös lähisukulaiseni suhtautuvat positiivisesti, kaukaisempia sukulaisia en oikein tunnekaan, joten sillä ei ole merkitystä.
Kerroin kaikille läheisilleni suuntautumisestani heti, kun itse sen tajusin, eli kymmeniä vuosia sitten. Lähipiirissä on tapahtunut sen jälkeen muutoksia monta kertaa, joten tilannetta joutuu ikään kuin päivittämään jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.262704Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1112635- 2041414
- 1301347
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3091303- 941301
Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,491102Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �141054Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi2111009- 65964