Apua tv:n ostoon

Anonyymi

Voisiko joku ajanhermolla oleva auttaa? Haluaisin älytv:n, mutten ihan sisäistä mitä kaikkea milläkin laitteella/sovelluksella voi tehdä. Pitäisi olla siis:

Mahdollisuus tallentaa mielellään useampaakin kanavaa ja katsoa muuta kanavaa samanaikaisesti. Kaikkia ohjelmia ja elokuvia ei käsittääkseni voi katsoa netin kautta milloin haluaa? Siksi haluaisin tallennuksen.

Mies haluaa katsoa formulat jne., joten maksukanavia tarvitaan. Nyt on dna-tv.

Bluetooth-kuulokkeet ois näppärät kerrostalossa yöaikaan.

Muutetaan lähiaikoina, joten antenni ja kaapeli ois molemmat hyvä olla. Vai tarvitaanko niitä enää, kerta kaikki toimii netin kautta? Tosin dna-tv sovellus ei ainakaan näytä kaikkia kanavia puhelimella. Tv:ssä meillä on siis nyt digiboksi ja maksukortti.

Koko jotain 40-50 tuumaa.

Tiedän että olemassa olisi myös chromecast, mutta en jaksaisi taas yhtä lisäosaa tähän tv:seen. Tv on jo aika vanha, ja boksistakin ois kiva päästä eroon, ennenkuin se itse sanoo sopimuksen irti.

Eli äly-tv kovalevy soundbar olisi tämänpäivän ratkaisu? Mutta mitkä ja mielellään siedettävään hintaan (n. 500€)? Kelpaako kovalevyksi tuo dna:n my passport?

Kiitoksia tuhannesti jos joku jaksaa lukea tämän viestin ja auttaa asiassa.

8

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä olen vähän sitä mieltä että nuo äly-tv:t on sikäli ihan perseestä kun niihin tungetaan niitä sovelluksia. Kaikkein järkevintä olisi että televisiossa olisi vain virittimet antenniin ja kaapeliin sekä wlan tms. yhteys jolla omasta puhelimesta/tietokoneesta voit lähettää sitä mitä haluat katsoa.

    • Anonyymi

      Tietääkseni telkkareissa on maksimissaan kaksi viritintä. Eli toisella voisi tallentaa ja toisella katsella jotain muuta.

      Bluetoothin kanssa pitää olla tarkkana, joissakin telkkareissa bluetoothilla toimii näppäimistä/hiiri mutta ei kuulokkeet. Eli spekseissä lukee, että on bluetooht, mutta kuulokkeet eivät toimikaan.

      Vanha kovalevyä voit käyttää, mutta et voi katsoa sitten enää vanhoja tallenteita. Laitteet salaavat kovalevyllä olevat tallenteet. Eli sinun pitää formatoida vanha kovalevy telkkarissa, jolloin vanhat tallenteet häviävät ja telkkari parittaa kovalevyn itsensä kanssa. Voit katsoa tallenteita vain omalla telkkarillasi, et toisella täsmälleen samanlaisella. Digiboksi toimii samalla tavalla.

    • Anonyymi

      Kyllähän sitä Chromecastia kannattaa harkita. Itsekin ostin sen, vaikka on jo äly-tv. Telkkarini kun ei enää viisi vuotta vanhana osaa ns. älytoimintoina muuta kuin Youtuben sekä valokuvien ja videoiden näyttämisen kännykästä, USB:ltä tai verkkolevyltä.

      Tavallinen Chromecast (3. sukupolvi) 39,95 euroa ja Chromecast Ultra 66 euroa Google-haun ensimmäiseksi tarjoamasta vaihtoehdosta. Jos tv:si tai tietokonenäyttösi on 4K tai sinulla tulee olemaan sellainen lähiaikoina tai -vuosina, niin osta Ultra.

      • Anonyymi

        Ehkä kallistun sitten kuitenkin sen chromecastin puoleen. Se ois halpa ratkaisu, jos nuo muut laitteet vain jaksavat vielä jonkin aikaa pelittää. Eiköhän kohta tule taas joku uusi tv-innovaatio, niin voi sitten hypätä suoraan siihen. :D


    • Anonyymi

      Maksutv-puolesta en tiedä mitään, mutta pari ajatusta tv:n ostosta kun oli itsellä juuri ajankohtainen:
      - Kuvanlaatu/kontrasti ja katselukulmat - Oledissa molemmat hyvät mutta vielä aika hintavia eli ei osu 500e hintaluokkaan. LCDtv:eissä vähän yleistäen VA-paneelisissa hyvä kontrasti suoraan edestä mutta huonot katselukulmat, IPS-paneelilla toisin päin, joten riippuu omista painotuksista ja katselutiloista kumpi sopii paremmin
      - Antenni- ja kaapelivirittimet löytyy useimmista telkkareista ja usein myös satelliitti. Tuplavirittimet maksaa tietysti enemmän ja ei ehkä tarpeen jos katsoo lähinnä nettipalveluiden kautta
      - Bluetooth ja wlan kannattaa olla tv:ssä ja tosiaan jos aikoo käyttää langattomia kuulokkeita niin tuki niille on syytä varmistaa
      - Hintaero 40-50 tuumaisissa olematon, joten kannattaa ottaa isompi jos vain sisustukseen mahtuu. Trendi on aina vaan isompiin 55-65"
      - Useimmille perustv:n 50Hz virkistystaajuus riittänee normikäyttöön, mutta jos on herkkä välkynnälle tai katsoo paljon nopeaa liikettä esim. sporttia niin ehkä haluaa sijoittaa hintavampaan 100-hertsiseen
      - Ennen ostoa tutustu arvosteluihin ja testeihin. Jos ei ole kiire ja hinta on tärkeä niin kannattaa ainakin jonkin aikaa seurata tarjontaa ja tarjouksia. Jossain väitettiin että joulu-tammikuussa on parhaat alet - itse ostin nyt kesällä kun tuli sopiva tarjous vastaan 2019-mallin perustv:stä

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Saman valmistajan hieman tehokkaammat maksavat Kiinasta tilattuna 12 - 15€.
        Postikulut 0€.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman valmistajan hieman tehokkaammat maksavat Kiinasta tilattuna 12 - 15€.
        Postikulut 0€.

        Ei ole ihme, että Kiinasta tulee pian maailman supervalta, kun ei tarvitse ylläpitää läntistä hyvinvointivaltiota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      228
      3356
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2847
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2473
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2461
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      74
      1956
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1850
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1822
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1815
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1672
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1003
    Aihe