Windows 10 asennus

Anonyymi

Moi.
Olen asentamassa windows 10:n uuteen SSD-levyyn. Minulla on 2teran kovalevy jossa on kuvia ja videoita, eli se jää pysyvästi varastolevyksi. Kytkenkö sen koneeseen ennen windows asennusta vai asennuksen jälkeen? Haluan tiedostojen säilyvän.

10

3330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedostohan säilyy jokatapauksessa ulkoisella kovalevyllä joten anna mennä vain.

      • Anonyymi

        Ei tuota vakoilijaa kannata asentaa mihinkään.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miksi asentaa vakoilija? toimimattomuus yms.

      • Anonyymi

        En minä ainakaan.


    • Anonyymi

      👨‍💻 Windows 10 pystyy asentamaan tyhjälle, upouudelle SSD-levylle, kun ajaa asennusohjelman USB-tikun kautta muuttamalla käynnistyksessä BIOS-asetuksista USB-aseman väliaikaisesti ensisijaiseksi käynnistysasemaksi (boottaus).
      Microsoftilla on oma ohjelma MediaCreationTool. Sen auktorisoimiseen tarvitaan MediaCreationTool-ohjelman käyttö millä tahansa Windows10-käyttöjärjestelmän tietokoneella. Asennuksen voi jopa valita, haluaako Windows10 Home vai Windows10 Pro-version! Itse ajoin MCT:n luoman käynnistysohjelman SD-muistikortille.
      Toisin sanoen ei tarvitse maksaa lainkaan Windows10:n asennusohjelmistosta, koska Microsoft jakelee itse tuota MediaCreationTool-ohjelmaa !! Tässä teillä vihje, jotka tuskailevat, mitä tehdä Windows7-tietokoneelle.

      Pöytäkone kannattaa rakentaa seuraavasti:
      SSD-levy C:-asemaksi, sille käyttöjärjestelmä ja ohjelmat. Esim. 256 GB
      HDD-levy D:-asemaksi, sille kaikki käyttäjän omat tiedostot. Esim. 2000 GB.

      Lisäksi kannattaa hankkia ulkoinen kiintolevykelkka-asema USB-liitännällä. Se toimii varmuuskopiointiasemana eli tarvitaan vielä toinen HDD-asema, joka on samankokoinen kuin tietokoneen sisällä oleva HDD-kovalevy. Laite pidetään verkkovirrassa vain kun tekee varmuuskopiota.
      On käyttäjästä itsestään riippuvainen, kuinka usein tekee varmuuskopioita.

      Mikäli käyttöjärjestelmän tarvitsee asentaa uudelleen, niin kaikki omat tiedostot (videot, kuvat, musiikki ja toimistotiedostot) säilyvät. Itse sijoitin Outlook-sähköpostitiedostot myöskin D:-asemalle, joten konetta päivittäessä uudempaan tarvitsee vain siirtää Outlook.pst-tiedoston uudelle koneelle.

      Mikäli C:-asemasta on tila loppunut, yksinkertaisin tapa on kloonata se uudelle, tilavammalle kovalevylle. Hankitaan kloonausasema. Se on USB-liitäntäinen ja siinä on paikat kahdelle kiintolevylle (paikat sekä HDD että SDD-levyille. Sen sijaan IDE-kiintolevyt kannattaa unohtaa). Tärkeää on vain huolellisuus määritellä, mikä levy on SOURCE ja mikä on TARGET-levy.

      Kun kloonaus on valmis ja uusi levy asetettu koneeseen, niin tarvitaan ohjelmisto, jolla laajennetaan C:-aseman data käytettäväksi myös laajennetulla osiolla. Unohtakaa se näissä keskusteluissa aina mainittu EaseUS-ohjelmisto, se on maksullinen. Kiintolevyosioiden yhdistäminen/laajentaminen tehdään MiniTool Partition Wizard-ojelmistolla, joka on ilmainen!

      Tulin tänään kloonanneeksi veljeni 256 GB SSD-levyn 1 TB:n kokoiseksi ja Windowsin levynhallinta ei antanutkaan mahdollisuutta laajentaa asema koko kiintolevyn kapasiteetille. Tarvittiin ohjelmisto, millä sen sain tehdyksi. Alkuperäinen SSD-levy pysyi irroitettuna eli mitään vaaraa ei ollut tietojen menettämiseksi. Päätettiin säilyttää tuo alkuperäinen 256 GB levy varmuuskopiona, kloonaus ja C:-aseman laajentaminen 256 GB -> 1 TB onnistuivat täydellisesti. Alunperin piti lisätä se (256 GB-levy) alustettuna kansiona C:-aseman sisällä.

      HAPPY COMPUTING!

      • Anonyymi

        1 T ssd on jo melko halpoja,


    • Anonyymi

      Kytke se asennuksen jälkeen.
      Jotta se ei sotkisi asennusta.

      • Anonyymi

        Ja asenus ei sotkisi sitä levyä.


    • Anonyymi

      Ota se varmuuden vuoksi irti vaan.

      Sitten kun kytket sen takaisn koneeseen ja jos windows kysyy jotain 'Initialize this disk' tai vastaavaa niin älä missään nimessä hyväksy tätä koska silloin lähtee kaikki tiedot heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17053
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4794
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2718
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      144
      2006
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1597
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      397
      1530
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1497
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      22
      1306
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1203
    Aihe