Drakulan linna, kannattaako käydä?

matkalla lasten kanssa

Lasten kanssa kesäkuun alussa Romanian Mamiaan ja kiinnostaisi käydä myös Drakulan linnassa. Retki kestää kaksi päivää ja maksaa aika paljon, onko linnan näkeminen matkan ja rahan arvoinen?

5

2495

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TTT

      "Draculan Linna" eli Branin linna (sen oikean nimi) on aikoinaan linnoitukseksi rakennettu. Ei ole siinä mielessä "hieno" kuin Sinaian Peles ja Pelisor.

      Olen käynyt siellä pari kertaa, viehättävä jotenkin sadunomainen paikka, pieni, ei kovin paljon nähtävää. En kahden päivän reissua sinne tekisi, jos ei mitään muuta ole matkalla tarjolla? Itse kävin siellä viime vuonna, vuokrasimme auton Bukarestista ja heitimme päivän retken mm. Poiana Brasoviin, Sinaiaan ja tänne Branin linnaan.

      • Tiedonjanoa

        Voitko kertoa vielä omakohtaisia kokemuksia noista kahdesta muusta retkikohteesta?


      • TTT
        Tiedonjanoa kirjoitti:

        Voitko kertoa vielä omakohtaisia kokemuksia noista kahdesta muusta retkikohteesta?

        Poiana Brasov on hiihtokeskus (olimme siellä joulukuussa), vuoristossa, mutkaisten vuoristoteiden päässä. Emme lasketelleet, joten mitään hintatasoa tms. en voi kertoa. Muutama iso hotelli siellä on, ja paljon porukkaa, on myös romanialaisten suosiossa, vanha, perinteinen paikka, siellä oli varmaan eniten turistirihkamaa kuin mitä olen koko Bukarestissa nähnyt... Brasovin kaupunki (siinä lähellä) on keskustaltaan kaunis, se vain on joskus Ceaucescun aikana pilattu kammottavalla betoni-"taideteos"-häkystimellä. Telefericillä pääsee kukkulan laelle.

        Sinaiassa Pelesin ja Pelisorin linnat ovat hienot, uudemmat "palatsit", eivät siis mitään keskiaikaisia rakennuksia. Opas kertoo paljon myös Romanian historiasta. Ainakin http://www.brasovtravelguide.ro/bv-en/surroundings/peles.php kertoo jonkun verran linnan historiaa.

        Muistaakseni Pelisorin linnassa oli Suomen myöntämä Valkoisen ruusun (tms.) ritarimerkki jossain vitriinissä - lieneekö myönnetty silloiselle kuninkaalle - tiedä häntä.


    • matkalla...

      Täytyy kyllä tosiaan miettiä haluaako sitä viikon lomasta istua kaksi päivää bussissa. Matkatoimisto tarjoaa kyllä lyhyempiä retkiä esim. Tonavan suistolle, joten ehkäpä se on parempi, jotakin muuta kuitenkin haluaisi nähdä siitä maasta kun yhden rannan.

    • star

      Linna on erilainen kuin mitä voisi kuvitella. Pieni paikka, kaunis tosin, mutta lapset tuskin erityisesti innostuu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe