Lasten kanssa kesäkuun alussa Romanian Mamiaan ja kiinnostaisi käydä myös Drakulan linnassa. Retki kestää kaksi päivää ja maksaa aika paljon, onko linnan näkeminen matkan ja rahan arvoinen?
Vastaukset 5
- TTT
"Draculan Linna" eli Branin linna (sen oikean nimi) on aikoinaan linnoitukseksi rakennettu. Ei ole siinä mielessä "hieno" kuin Sinaian Peles ja Pelisor.
Olen käynyt siellä pari kertaa, viehättävä jotenkin sadunomainen paikka, pieni, ei kovin paljon nähtävää. En kahden päivän reissua sinne tekisi, jos ei mitään muuta ole matkalla tarjolla? Itse kävin siellä viime vuonna, vuokrasimme auton Bukarestista ja heitimme päivän retken mm. Poiana Brasoviin, Sinaiaan ja tänne Branin linnaan.- Tiedonjanoa
Voitko kertoa vielä omakohtaisia kokemuksia noista kahdesta muusta retkikohteesta?
- TTT
Tiedonjanoa kirjoitti:
Voitko kertoa vielä omakohtaisia kokemuksia noista kahdesta muusta retkikohteesta?
Poiana Brasov on hiihtokeskus (olimme siellä joulukuussa), vuoristossa, mutkaisten vuoristoteiden päässä. Emme lasketelleet, joten mitään hintatasoa tms. en voi kertoa. Muutama iso hotelli siellä on, ja paljon porukkaa, on myös romanialaisten suosiossa, vanha, perinteinen paikka, siellä oli varmaan eniten turistirihkamaa kuin mitä olen koko Bukarestissa nähnyt... Brasovin kaupunki (siinä lähellä) on keskustaltaan kaunis, se vain on joskus Ceaucescun aikana pilattu kammottavalla betoni-"taideteos"-häkystimellä. Telefericillä pääsee kukkulan laelle.
Sinaiassa Pelesin ja Pelisorin linnat ovat hienot, uudemmat "palatsit", eivät siis mitään keskiaikaisia rakennuksia. Opas kertoo paljon myös Romanian historiasta. Ainakin http://www.brasovtravelguide.ro/bv-en/surroundings/peles.php kertoo jonkun verran linnan historiaa.
Muistaakseni Pelisorin linnassa oli Suomen myöntämä Valkoisen ruusun (tms.) ritarimerkki jossain vitriinissä - lieneekö myönnetty silloiselle kuninkaalle - tiedä häntä.
- matkalla...
Täytyy kyllä tosiaan miettiä haluaako sitä viikon lomasta istua kaksi päivää bussissa. Matkatoimisto tarjoaa kyllä lyhyempiä retkiä esim. Tonavan suistolle, joten ehkäpä se on parempi, jotakin muuta kuitenkin haluaisi nähdä siitä maasta kun yhden rannan.
- star
Linna on erilainen kuin mitä voisi kuvitella. Pieni paikka, kaunis tosin, mutta lapset tuskin erityisesti innostuu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45697
- 20649
- 53608
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit47582- 46569
- 76566
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan183504