Lasten kanssa kesäkuun alussa Romanian Mamiaan ja kiinnostaisi käydä myös Drakulan linnassa. Retki kestää kaksi päivää ja maksaa aika paljon, onko linnan näkeminen matkan ja rahan arvoinen?
Drakulan linna, kannattaako käydä?
5
2441
Vastaukset
- TTT
"Draculan Linna" eli Branin linna (sen oikean nimi) on aikoinaan linnoitukseksi rakennettu. Ei ole siinä mielessä "hieno" kuin Sinaian Peles ja Pelisor.
Olen käynyt siellä pari kertaa, viehättävä jotenkin sadunomainen paikka, pieni, ei kovin paljon nähtävää. En kahden päivän reissua sinne tekisi, jos ei mitään muuta ole matkalla tarjolla? Itse kävin siellä viime vuonna, vuokrasimme auton Bukarestista ja heitimme päivän retken mm. Poiana Brasoviin, Sinaiaan ja tänne Branin linnaan.- Tiedonjanoa
Voitko kertoa vielä omakohtaisia kokemuksia noista kahdesta muusta retkikohteesta?
- TTT
Tiedonjanoa kirjoitti:
Voitko kertoa vielä omakohtaisia kokemuksia noista kahdesta muusta retkikohteesta?
Poiana Brasov on hiihtokeskus (olimme siellä joulukuussa), vuoristossa, mutkaisten vuoristoteiden päässä. Emme lasketelleet, joten mitään hintatasoa tms. en voi kertoa. Muutama iso hotelli siellä on, ja paljon porukkaa, on myös romanialaisten suosiossa, vanha, perinteinen paikka, siellä oli varmaan eniten turistirihkamaa kuin mitä olen koko Bukarestissa nähnyt... Brasovin kaupunki (siinä lähellä) on keskustaltaan kaunis, se vain on joskus Ceaucescun aikana pilattu kammottavalla betoni-"taideteos"-häkystimellä. Telefericillä pääsee kukkulan laelle.
Sinaiassa Pelesin ja Pelisorin linnat ovat hienot, uudemmat "palatsit", eivät siis mitään keskiaikaisia rakennuksia. Opas kertoo paljon myös Romanian historiasta. Ainakin http://www.brasovtravelguide.ro/bv-en/surroundings/peles.php kertoo jonkun verran linnan historiaa.
Muistaakseni Pelisorin linnassa oli Suomen myöntämä Valkoisen ruusun (tms.) ritarimerkki jossain vitriinissä - lieneekö myönnetty silloiselle kuninkaalle - tiedä häntä.
- matkalla...
Täytyy kyllä tosiaan miettiä haluaako sitä viikon lomasta istua kaksi päivää bussissa. Matkatoimisto tarjoaa kyllä lyhyempiä retkiä esim. Tonavan suistolle, joten ehkäpä se on parempi, jotakin muuta kuitenkin haluaisi nähdä siitä maasta kun yhden rannan.
- star
Linna on erilainen kuin mitä voisi kuvitella. Pieni paikka, kaunis tosin, mutta lapset tuskin erityisesti innostuu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444268Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202724Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412482Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?841519Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965