Huonosti kasvatetut pikku ADHD-terrorisrit

Anonyymi

Lapsi on vasta eskarissa, mutta jo päiväkodista lähtien koko ryhmää on johtanut pieni, huonosti kasvatettu adhd-terroristi. Tämä yksi lapsi on niin voimakas, että muut seuraa häntä ja hän aina päättää mitä leikitään.

Oman rauhallisen, tutkijaluonteisen lapseni mukaan leikki on ihan aina sitä, että juostaan, huudetaan ja mahdollisesti tönitään. Joka päivä aina ulkoillessa. Minun lapseni tai muiden ehdottamat leikit eivät koskaan toteudu vaan kaikki seuraa tätä yhtä valopäätä. Lapseni kyllä pääsee mukaan leikkiin mutta sanoo että on ihan tyhmää vaan juosta ja huutaa koko ajan. Ketään samanhenkistä ryhmästä ei oikein löydy.

Mitä tehdä, pitääkö lähteä vaihtamaan eskari aettei sama pasha jatku koulussa? Lapsi on painotetussa ryhmässä, joka jatkaa samana ryhmänä läpi koko peruskoulun. Siksi olisi tärkeää saada asia kuntoon ja niin että olisi oman tyylisiä kavereita.

1

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos oma lapsi on pieni hiljainen hissukka, eikä osallistu mihinkään, istua pönöttää paikallaan ja ei osallistu mihinkään, niin tottakai äidistä se on maailman ihanin ja kiltein lapsi ja muut vilkkaat lapset on kauhukakaroita!!!!
      Lapset ovat luontaisesti leikkiviä eikä hissukoita mutta sinä vaan näet oman hissukkasi, ja voi että hän on kiltti kun ei osallistu muiden lasten lailla mihinkään.

      Ei ole tervettä!

      Luulen että sinun lapsesi on kehityksestä jäljessä ja tulee olemaan. Leikki on luovaa ja hyväksilapselle, joskus se on äänekästä ja rajua, mutta lapselle ominaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      227
      14861
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2227
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1138
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      859
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe