Auttakaapa tyttölasta kun olen ihan oudon asian edessä.
Asun kaapeli talossa ja vanha digitv hajosi.
Nyt pitäisi mennä kaupoille ostamaan uusi töllö.
Mutta miten yhdistää siihen tallentavan digiboxin?
Onko siinä eroa smart tv tai normi tv?
Huushollissa ei aikanaan saatu telsua toimimaan muuten kuin laittamalla piuha hdmi reikään.
Jos ostan uuden smart tv:n niin pitääkö siihenkin sitten laittaa piuha hdmi reikään? Montako hdmi reikää tarvitaan vehkeeseen kun 1 on sitten jo varattu.
Miten tuo smart tv yhdistetään nettiin? Wifilläkö? Itsellä on netti luurissa ja tabussa, saako siitä yhdistettyä wifin kautta?
Vai pitääkö hommata maksullinen juttu kotiin?
Anteeksi nämä tyhmät kysymykset, mutta nuorena en ole koskaan joutunut tällaisia miettimään, siksi kysyn. Olkaa armollisia älkääkä naurako - ei ole oikein ketään jolta kysyisi, vanhemmatkin on manan majoilla.
Digi tv+ tallentava digiboxi kaapelitalous
3
130
Vastaukset
- Anonyymi
>Mutta miten yhdistää siihen tallentavan digiboxin?
>Onko siinä eroa smart tv tai normi tv?
Tallentava digiboksi yhdistetään joko HDMI:llä tai jos sellasta ei digiboksissa ole, niin scartilla. Tosin uusissa telkkareissa ei taida olla scartia, joissakin on sentään vielä analogiset rca-liitännät jolloin se onnistuu rca-scart-johdon avulla.
Ei ole siinä eroa onko smart tai normi tv, siis digiboksin yhdistämisen suhteen.
Tosin nykyään lähes kaikki tv:t on smart telkkareita.
>Huushollissa ei aikanaan saatu telsua toimimaan muuten kuin laittamalla piuha >hdmi reikään.
>Jos ostan uuden smart tv:n niin pitääkö siihenkin sitten laittaa piuha hdmi >reikään?
Kyllä, HDMIllä yhdistetään.
>Montako hdmi reikää tarvitaan vehkeeseen kun 1 on sitten jo varattu.
Mielellään about 3 HDMI-liitintä pitäisi tv:ssä olla että saa monta laitetta kytkettyä.
>Miten tuo smart tv yhdistetään nettiin? Wifilläkö?
Mieluiten langallisena, langattomat eli wifi tuppaa tukkeutua ja pätkiä. Joten jos sinulla on langallinen netti niin kytket reitittimen langallisena tv:hen.
>Itsellä on netti luurissa ja tabussa, saako siitä yhdistettyä wifin kautta?
Toki luurin netin voi jakaa wifillä mutta kuten sanoin, langallinen on luotettavampi.
>Vai pitääkö hommata maksullinen juttu kotiin?
Tarkoitatko nettiä? Kiinteä netti on aina kiinteä netti ja siten luotettavampi ja tasaisempi, se on sinun päätöksesi mitä sitten teetkin.
>Anteeksi nämä tyhmät kysymykset, mutta nuorena en ole koskaan joutunut >tällaisia miettimään, siksi kysyn. Olkaa armollisia älkääkä naurako - ei ole oikein >ketään jolta kysyisi, vanhemmatkin on manan majoilla.
En minä ainakaan naura ja olen pahoillani etteivät vanhempasi ole elossa enää.- Anonyymi
"Mieluiten langallisena, langattomat eli wifi tuppaa tukkeutua ja pätkiä. Joten jos sinulla on langallinen netti niin kytket reitittimen langallisena tv:hen."
En ole lainkaan eri mieltä siitä, että langallinen yhteys on vakaampi. Itselläni on kuitenkin 110 megan nettiyhteys ja parin kolmen metrin päässä reitittimestä oleva älytelevisioni on nyt toiminut vajaat viisi vuotta langattomalla yhteydellä ilman ensimmäistäkään häiriötä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mieluiten langallisena, langattomat eli wifi tuppaa tukkeutua ja pätkiä. Joten jos sinulla on langallinen netti niin kytket reitittimen langallisena tv:hen."
En ole lainkaan eri mieltä siitä, että langallinen yhteys on vakaampi. Itselläni on kuitenkin 110 megan nettiyhteys ja parin kolmen metrin päässä reitittimestä oleva älytelevisioni on nyt toiminut vajaat viisi vuotta langattomalla yhteydellä ilman ensimmäistäkään häiriötä.Minä taasen kokeilin Yle Areenaa kaverin telkkarilla langatonta nettiyhteyttä käyttäen ja se pätki ja pätki ja pätki, ei tullut mitään kunnes kytkin kaverin telkkarin piuhalla reitittimeen niin johan alkoi toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733340
- 622594
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582268Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1952181- 552082
- 421683
- 431672
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481290- 61149