Vectra-b -96 tyyppiviat?

Mitä kaikkea kannattaa autosta tarkastaa, kun ei oikeen oo Vectrasta kokemusta? Auto on 96 vuosimallia ja 1.6 litrasella koneella.
41244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokemuksella voin sanoa, että suuremmilta harmeilta säästyt jos jätät ostamatta. Mutta jos kuitenkin jostain kumman syystä aiot tuollaista ostaa, niin kannattaa tarkistaa ainakin ovien alareunat ja takakaaret, ruostuvat aika helposti. Ensimmäisissä malleissa ei muistaakseni ollut kaarissa suojateippejä ja sen kyllä huomaa. Keskuslukituksen toimimattomuus tuntuu olevan ominaisuus, ei vika :( tyhjäkäyntimoottorin (askelmoottorin) toiminta, kierrokset vaeltaa ja välillä sammuu. En muista onko 1.6 levyt takana, mutta jos on niin ne ruostuu/jumittuu aika helposti (käytön puute)?

Äänestä
  • osta vain jos saat suht edulliseen hintaan.
    toi "tyhjäkäyntimoottorin" toiminta on hyvin helppo fiksata itse.vähän putsausta ja rasvausta niin taas toimii kuin mitään ei olisi koskaan ollutkaan vikana.Ooppelilla velottaa hommasta arviolta 100-200 euroa.
    toi on kuitenkin sen verran vanha auto että uskon että monet viat siitä on edellinen omistaja eliminoinut.
    Osta siis ooppeli jos yhtään osaat/viittit korjailla silloin tällöin pikku vikoja.

    Äänestä

  • fiksuri kirjoitti:

    osta vain jos saat suht edulliseen hintaan.
    toi "tyhjäkäyntimoottorin" toiminta on hyvin helppo fiksata itse.vähän putsausta ja rasvausta niin taas toimii kuin mitään ei olisi koskaan ollutkaan vikana.Ooppelilla velottaa hommasta arviolta 100-200 euroa.
    toi on kuitenkin sen verran vanha auto että uskon että monet viat siitä on edellinen omistaja eliminoinut.
    Osta siis ooppeli jos yhtään osaat/viittit korjailla silloin tällöin pikku vikoja.

    että Ooppel-huollossa veloittaa hommasta 100-200e on paskapuhetta. Sen putsaa vartissa ja uus maksaa n.150e ja vaihtaa voi itse viidessä minuutissa. Ellei ole kädetön tumpelo.

    Äänestä

Taitaa vuodesta -98 vekkuli olla jo sellaisessa laadullisessa kunnossa, että sen voisi ostaa. Mutta nämä ensimmäiset -95 ja -96 malliset..., kannattaa harkita.
Jos jotain haluat tietää miten uusi 1.6 pärjäsi Tuulilasissa kestotestissä, niin kaiva vuoden -96 lehti esiin: Täynnä pikkuvikoja ym. Samaa oli raportoitu ympäri eurooppaa. Mm. koko ohjaus systeemiä(tehostin ja hammastanko) ei pysty korjamaan ainakaan ensimmäisissä vuosikerroissa. Uusi maksaa melkein 2 tonnia. Muutenkin paljon anturivikoja ja koko lämppärisysteemi on virheellisesti suunniteltu, kun päästää lämpöä koko ajan läpi.
Muuten auto on hyvä ajaa ja tiloiltaa ok, mutta miksi ottaa riski, kun kerta mallin ongelmat on tiedossa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niappa kirjoitti:

Mitä kaikkea kannattaa autosta tarkastaa, kun ei oikeen oo Vectrasta kokemusta? Auto on 96 vuosimallia ja 1.6 litrasella koneella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu