Sheltti hankintahinta

Onko tosiaan niin että pentu maksaa 1600e? Tuntuu kohtuuttomalta hinta.
8142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Juu. Niin rotupien kuin seropienkin hinnat on ihan tähtitieteellisiä nykyään. En enää tue koirabisnestä ja nykyisistä kun aika jättää, en enää ota uusia. Tuntui kohtuuttomalta maksaa 8v sitten tonni käytännössä mitäänsanomattomasta pennusta, se oli se "kipuraja" itselläni.

Äänestä
  • Samaa mietin täällä. Ei järkeä. Tonnin maksaisin. Toihan on kokonainen kuukausipalkka.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaa mietin täällä. Ei järkeä. Tonnin maksaisin. Toihan on kokonainen kuukausipalkka.

    No tuskin kenenkään kk palkka sentään.Työttömyyskorvauskin ansiosidonnaisena yli 1500€kk.Niin eihän kenenkään palkka voi olla 1000€/kk.
    Jos pennut on itelle liian kalliita,ei pidä ostaa.Sehän moka et kaikki rahat menee pentuun, ja ei sitten varaa kunnon ruokiin, rokotuksiin, välineisiin jne kuluihin.Niihinhän menee ainakin 500€.
    Meidän pentunen maksoi 1300€.Hyvä terve suku, eri rotu kun aloituksessa.
    Monet rodut vaatii myös trimmiä, ja siihenkin pitää varautua.Jos itse oppii,pitää ostaa kuitenkin välineet.Eli kyllä koiriin rahaa menee, jos ei ole varaa,ei pidä ottaa.Voi tulla yllättäviä kuluja,loukkaantumisia yms.nekin maksaa kun lääkärille on vietävä.

    Äänestä

Älä osta jos on sulle liian kallis.Voithan ostaa jonkun metsästyskoiran,tai muun halvemman jos hinta on tarkoitusta tärkeämpi.

Äänestä

Ei ole liian kalliita, mutta joku raja ja roti sentään oltava.

Äänestä
  • Voisiko olla mahdollista että hinnat ovat nousseet, koska muutkin kulut kasvatuksessa nousevat? Itse olin ajatellut alkaa kasvattamaan shelttejä, mutta meidän pieni neiti on niin herkkä, että alkaisin pelkäämään myydä pentuja, jos sattuu vaikka huono omistaja. Sain vinkin, että laita hinta niin korkealle , että tietty ostajaryhmä karsiintuu (nimenomaan ostajat jotka eivät vie eläinlääkärille rahattomuuden takia). Tässä kohtaa tuli pieni kapina, sillä tulen vähävaraisesta perheestä ja me olisimme tehneet kaiken koiran eteen jos jotain olisi tullut. Vaikka laskulla myöhemmin maksanut. Ja ei se rahaa katso kohdellaanko koiraa hyvin vai huonosti. Tunnen pihakoiran, joka on laiminlyöty ja omistajalla rahahanat virtaa. Olisikohan kennelliiton suositus? Itse en ole kasvattajaksi siis ryhtynyt. Ei varmasti helppoa ole.

    Äänestä

  • Eli,valitse halvempi.Kodinvaihtajia saa joskus halvemmalla,mutta niillä voi olla jo käytösongelmia yms.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voisiko olla mahdollista että hinnat ovat nousseet, koska muutkin kulut kasvatuksessa nousevat? Itse olin ajatellut alkaa kasvattamaan shelttejä, mutta meidän pieni neiti on niin herkkä, että alkaisin pelkäämään myydä pentuja, jos sattuu vaikka huono omistaja. Sain vinkin, että laita hinta niin korkealle , että tietty ostajaryhmä karsiintuu (nimenomaan ostajat jotka eivät vie eläinlääkärille rahattomuuden takia). Tässä kohtaa tuli pieni kapina, sillä tulen vähävaraisesta perheestä ja me olisimme tehneet kaiken koiran eteen jos jotain olisi tullut. Vaikka laskulla myöhemmin maksanut. Ja ei se rahaa katso kohdellaanko koiraa hyvin vai huonosti. Tunnen pihakoiran, joka on laiminlyöty ja omistajalla rahahanat virtaa. Olisikohan kennelliiton suositus? Itse en ole kasvattajaksi siis ryhtynyt. Ei varmasti helppoa ole.

    Ei kennelliitto hintoja päätä,vaan kasvattaja.Kaikki pennut myydään nopeasti, vaikka ovat kalliita.
    On tärkeää että molemmat vanhemmat on tervepäisiä.Noissakin hermostuneita,vinkujia,jatkuvaa räksytystä.
    Ei ole reilua naapureille,että koira aamulenkillään,tai iltalenkillään häiriköi räksytyksellään muita alueen asukkaita jatkuvasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko tosiaan niin että pentu maksaa 1600e? Tuntuu kohtuuttomalta hinta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu