Mulla ois tuossa ens maanantaina polvileikkaus (avo) ja mulla on kans neulakammo. Tietäskö kukaan onko mahollista että onko mahollista et ne nukuttaa sillä maskilla ja laittaa sen jälkeen kanyylin? (oon 14) en tiiä onko aivan sairaan tyhmä kysymys mut kysympähän kuitenkin. Ja sit jos laitetaan se kanyyli ku oon hereillä ni onko siihen jotain kikkaa miten se ei sattuis niin paljon
Kanyylin laitto?
9
1577
Vastaukset
- Anonyymi
sä et taida tietää kun ihminen nukutetaan niin silloin ei olla hereillä ollenkaan.
- Anonyymi
sä haluut nukutuksen jotta sulle voidaan sitten laitta hengitysputki.kannattais kestää sen verran kipua jos et halua hengitysputkea kurkkuusi.
- Anonyymi
Olipas pari hölmöä vastausta. Aloittaja tietää hyvin tarkkaan mitä tarkoitetaan kanyylilla, mutta sinä et.
- Anonyymi
Enpä ole kuullut että nykyaikana nukutusta enää annettaisiin esim. eetterillä. Eetterinukutus kuuluu olleen erittäin epämiellyttävä ja herääminen sen jälkeen vielä epämiellyttävämpää monien kokeman rajun oksentelun takia. Eetteri on myös varsin herkästi syttyvää eikä siksikään turvallinen käyttää. Siitä onkin siirrytty nykyaikaisempiin menetelmiin.
Sen jälkeen kun varsinainen anestesia on annettu suoneen käytetään kyllä maskilla annettavaa nukutuskaasua jolla ylläpidetään anestesiaa.
Kanyylia ei laiteta pelkän narkoosia annon takia, vaan laskimoportti avataan rutiininomaisesti siltä varalta että syntyy tilanne jossa joudutaan antamaan nopeasti jotain lääkitystä tai verta.
Voit vallan hyvin puhua anestesialääkärin kanssa pelostasi, ja hän voi sitten ottaa sen huomioon ja voit saada esim. paikallispuudutetta pistettävään kohtaan iholle. Et ole ainoa jolla on neulakammo, se on rutiinia heidän työssään.- Anonyymi
Kanyylin laittaa nukutuslääkäri ja heillä on niin kova ammattitaito ja kokemus että pistoksen kipu on hyvin pieni.
- Anonyymi
Neulakammo on jokaisella, mutta tällaiset pikkujutut kestetään silti kitisemättä!
- Anonyymi
Neulakammo on joillekin todellakin paha paikka, pistämiseen jopa pyörrytään. Minäkään en halua katsoa kun pistetään, vaikka ei olekaan neulakammoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Neulakammo on joillekin todellakin paha paikka, pistämiseen jopa pyörrytään. Minäkään en halua katsoa kun pistetään, vaikka ei olekaan neulakammoa.
Jotkut puolestaan rakastavat viillellä itseään!
- Anonyymi
Lapsille laitetaan puuduttavaa voidetta ennen pistoksia. Pyydä sellaista. Saat myös esilääkityksen, joten olet rento siinä vaiheessa, kun sinua aletaan nukuttamaan. Et jaksa välittää koko pistoksesta enää puolitokkurassa. Hyvä jos nimeäsi muistat.
Yleensä kivuissa pätee se, että kun johonkin sattuu paljon, ei pienempiä kipuja huomaa. Et edes muista kanyyliä kädessä, kun leikkausalue on kipeämpi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407929Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.313126Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3822198Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422841760Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1471583Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh211421- 1001229
- 151228
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371152- 181112