Rippileiri

Anonyymi

Oon menossaa ens vuonna ripille. Mua jänittää se leiri ku en oo ollu ku jonku pari yötä pois kotoo ja se leiri kestäis viikon tai yli. Mun paras ystävä muutti eli en voi mennä sen kaa sinne. Tuun ihan hyvin juttuu meijän luokkalaisten kaa, mut ei mul oo sellasta "parasta ystävää" jonka kanssa voisin olla. Oon koulussa yksin tai porukan kaa. Et mitä jos oon siel rippileirilki yksin ni en tiiä mitä teen?

10

405

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuohon on vielä aika pitkä. Asiat ehtivät vielä muuttua.

      Ainakin omana aikanani riparilla oli niin paljon puuhaa, että siellä oli mahdotonta jäädä yksin.

    • Anonyymi

      Ite olin nyt kesällä rippileirillä ja ihan kivaa oli.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jeesus on fiktio. 🤣😂🤣😂🤣


    • Anonyymi

      Kyllä tuon ikäisenä on jo mielellään yö vieraana, vain herkät lapsukaiset potevat koti ikävää nuorena!

    • Anonyymi

      OLETTEKO HULLUJA. RIPARIT OVAT PAHIMPIA KORONALINKOJA.

      Ripari on oikeasti tarkoitettu hölmöille, jotka uskoo helposti satuihin ja höpötyksiin. Kirkko haluaa siivun näiden hölmöjen rahoista joika he tienaavat tulevaisuudessa.

    • Anonyymi

      Se tulee olemaan sun elämän paras viikko, älä huoli, tutustut kyl uusiin ihmisiin

    • Anonyymi

      Ite olin rippileirillä kesälomalla honkiniemessä ja aiemmin mä en uskonut oikeestaan Jumalaan yhtään. Itse asiassa mä ja isä ei uskottu. Sitten sielä luettiin kauheesti Raamattua ja nykyään mä uskon. Tuskin kenenkään mielikuvitus riittäisi keksimään noin paksun kirjan tyhjästä. Kyllä siitä ainakin osa on totta.

      • Anonyymi

        Raamattu koottiin erilaisista tarinoista, jotka olivat jopa vuosituhansien aikana kierrelleet erilaisissa muodoissa ihmisten kertomuksissa ja kirjoituksissa. Miehet "äänestivät" ja valitsivat mitkä tarinat sinne raamattuun laitetaan "totuutena", määräten siten minkä mukaan kansan kuuluu toimia.
        Sinällään et ole väärässä, että osa tarinoista on totta jossain määrin. Ne on vain tulleet jonkun vanhemman uskonnon tai kansantarinan kirjoituksista. Harva on lähelläkään alkuperäistä muotoaan, mutta jostain tapahtuneesta osa niistä on alkujaan lähtenyt. Ilman liiotteluja. Ihmiset ei vain ennen tienneet tai ymmärtäneet kaikkea kuin mitä me tiedetään nyt ja pystytään järjellä/kokemuksella päättelemään.


    • Anonyymi

      Älä mene rippikouluun. Voit lukea Raamattua ja rukoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      29
      1111
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      978
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      35
      880
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      849
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      826
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      632
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      616
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    10. 42
      599
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      586
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      522
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      508
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      117
      498
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      496
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. 39
      433
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe