Rippileiri

Anonyymi

Oon menossaa ens vuonna ripille. Mua jänittää se leiri ku en oo ollu ku jonku pari yötä pois kotoo ja se leiri kestäis viikon tai yli. Mun paras ystävä muutti eli en voi mennä sen kaa sinne. Tuun ihan hyvin juttuu meijän luokkalaisten kaa, mut ei mul oo sellasta "parasta ystävää" jonka kanssa voisin olla. Oon koulussa yksin tai porukan kaa. Et mitä jos oon siel rippileirilki yksin ni en tiiä mitä teen?

10

404

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuohon on vielä aika pitkä. Asiat ehtivät vielä muuttua.

      Ainakin omana aikanani riparilla oli niin paljon puuhaa, että siellä oli mahdotonta jäädä yksin.

    • Anonyymi

      Ite olin nyt kesällä rippileirillä ja ihan kivaa oli.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jeesus on fiktio. 🤣😂🤣😂🤣


    • Anonyymi

      Kyllä tuon ikäisenä on jo mielellään yö vieraana, vain herkät lapsukaiset potevat koti ikävää nuorena!

    • Anonyymi

      OLETTEKO HULLUJA. RIPARIT OVAT PAHIMPIA KORONALINKOJA.

      Ripari on oikeasti tarkoitettu hölmöille, jotka uskoo helposti satuihin ja höpötyksiin. Kirkko haluaa siivun näiden hölmöjen rahoista joika he tienaavat tulevaisuudessa.

    • Anonyymi

      Se tulee olemaan sun elämän paras viikko, älä huoli, tutustut kyl uusiin ihmisiin

    • Anonyymi

      Ite olin rippileirillä kesälomalla honkiniemessä ja aiemmin mä en uskonut oikeestaan Jumalaan yhtään. Itse asiassa mä ja isä ei uskottu. Sitten sielä luettiin kauheesti Raamattua ja nykyään mä uskon. Tuskin kenenkään mielikuvitus riittäisi keksimään noin paksun kirjan tyhjästä. Kyllä siitä ainakin osa on totta.

      • Anonyymi

        Raamattu koottiin erilaisista tarinoista, jotka olivat jopa vuosituhansien aikana kierrelleet erilaisissa muodoissa ihmisten kertomuksissa ja kirjoituksissa. Miehet "äänestivät" ja valitsivat mitkä tarinat sinne raamattuun laitetaan "totuutena", määräten siten minkä mukaan kansan kuuluu toimia.
        Sinällään et ole väärässä, että osa tarinoista on totta jossain määrin. Ne on vain tulleet jonkun vanhemman uskonnon tai kansantarinan kirjoituksista. Harva on lähelläkään alkuperäistä muotoaan, mutta jostain tapahtuneesta osa niistä on alkujaan lähtenyt. Ilman liiotteluja. Ihmiset ei vain ennen tienneet tai ymmärtäneet kaikkea kuin mitä me tiedetään nyt ja pystytään järjellä/kokemuksella päättelemään.


    • Anonyymi

      Älä mene rippikouluun. Voit lukea Raamattua ja rukoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      500
      2238
    2. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      888
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      39
      844
    4. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      453
      842
    5. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      828
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      741
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      695
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      640
    9. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      626
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      573
    Aihe