Hl-Family kokemuksia

Anonyymi

Ent hyvät lehdet, buusteri jne. Onko kellään kokemusta paikasta? Onko provisiot kuinka hyviä? Noudattaako tessiä vai onko joku kiero piste menetelmä tai "myyt sen verta" et saa takuupalkan? Myy ilmeisesti lehtiä ja vitamiineja, onko asiakaslistat mimmosia?

15

8039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tampere on ainakin huippupaikka. Tampere on toimisto! Tampereella vietät vaikka koko päivän sateisen. Sellainen on Tampere!

      • Anonyymi

        Selvä, ei kyl selventänyt asiaa yhtään mutta on Tampere ihan kiva kaupunki terveisin Tamperelainen


    • Anonyymi

      HL:n palkkamalli ei ole mikään paras mahdollinen. Palkat tosin ovat aina oikein ja tulevat ajallaan. Suosittelen kyllä ehdottomasti hakemaan suoraan kustantajalle myymään lehtiä, palkkaus on paljon parempi.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Minulle sanoi yksi HL familyn toimistopäälliköistä saman; että jos haluaa tienata kunnolla niin suoraan kustantajalle kannattaa myydä lehtiä. Mietin miksi itse on sitten HL-familyn kauttaa tekemässä töitään? En kysynyt asiasta sen tarkemmin, olin jo tehnyt päätökseni (kiiitos vinkistä siis) Ilmeisesti ei hän itse kelvannut suoraan kustantajalle tai joku muu ...ehkä ei halua/jaksa soittaa itse (oli vahvasti keskiikäinen ukko)vaan nauttii sitten siitä että tsemppaa muita asiantuntijana :) Whatever.


    • Anonyymi

      HL Family ei missään nimessä ole alan törkein firma, mutta kyllä sielläkin pelailu osataan. Työympäristö ihan ok, ja sinänsä meininki asiallista. Monet muut puhelinmyyntilafkat ovat räkälöitä.

      HL:kin vedättää jonkin verran työntekijöitään: peruspalkka ei ole bruttona yhtä suuri kuin nettisivuilla luvataan. Lisäksi peruspalkkaa ei saa, ellei myy keskimäärin 3–4 lehteä päivässä. Työsopimus on laadittu todella ympäripyöreästi: käytännössä firma voi irtisanoa sinut minä hetkenä hyvänsä. Palkasta sopimuksessa ei puhuta mitään, eikä provisiot ole yhtä suuria kuin nettisivuilla luvataan. Painetta lyödään niskaan: jos et viikossa saa myyntiä kuntoon, saat todennäköisesti potkut.

      Kokonaisuutena kokemus kouluarvosanalla 7 . Palkka tuli ajallaan, asiallinen työympäristö, helppo päästä töihin, mutta toisaalta ketkuilu palkan maksussa ja paineistus. Rohkealle nuorelle, joka tiedostaa epäkohdat ja jolla ei ole aiempaa työkokemusta, suosittelen kokeilemista. Firmaan on nimittäin erittäin helppo päästä töihin. Palkka ei päätä huimaa, mutta kyllä moni kotona asuva nuori olisi tyytyväinen 600–800 euroon kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Eiköhän mihin tahansa puhelinmyyntifirmaan vaan mennä:) eli erittäin helppo päästä töihin, kaikki saa tsäänssin kokeilla mutta kyllä jyvät akanoista erotellaan, pitkää uraa ei ole edes alhaisella tuntipalkalla ellei myy.


    • Anonyymi

      Täyttä kusetusta ainakin Porissa.

      • Anonyymi

        Oon menossa sinne huomenna työhaastatteluun...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oon menossa sinne huomenna työhaastatteluun...

        Menitkö töihin HL-Familyyn?
        Olisi mukavaa kuulla mitä mieltä olet paikasta...
        Itse menossa tänään työhaastatteluun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Menitkö töihin HL-Familyyn?
        Olisi mukavaa kuulla mitä mieltä olet paikasta...
        Itse menossa tänään työhaastatteluun.

        Etkä ole, kun olet johtaja urkkimassa asiaa täällä :) Huomaa kirjoitustyylistä.


    • Anonyymi

      Ei noudata TES:ä. Pohjapalkka 6€h provisio. Provisiorajat todella korkealla. Mun ois pitäny myydä 500€ /päivä, että oisin tienannu yli 10€/h palkkataulukon mukaan.

    • Anonyymi

      Työskentelin Tampereen toimistolla jonkin aikaa. HL-Family ei ole missään nimessä alan surkein firma, jotkin asiat toimivat ja jotkin eivät, joten kokosin yhteen plussat ja miinukset:

      + Mukavat työkaverit, paitsi pari esimiehistä olivat välillä aika ilkeitä
      + Palkka tulee aina ajallaan ja oikein
      + Hyvät soittoaineistot
      + Mahdollisuus etätyöskentelyyn
      + Kokoaikaisella työntekijällä työaika vain 6 tai 7 tuntia päivässä

      - Palkka on pieni verrattuna siihen, jos työskentelet suoraan kustantajalle
      - Pakollinen lauantaivuoro vähintään kerran kuukaudessa, jota ei saa arkivapaana takaisin
      - Myyntikisat joita hehkutetaan nettisivuilla, eivät pidä paikkaansa (jotain pieniä palkintoja voi olla esim. lehtien tilaajalahjoja ja lounasseteleitä yms. mutta luksusristeilyjä tai huippuelektroniikkaa on turha odotella)
      - Jos olet kokeneempi työntekijä ja myynti tökkii, et välttämättä saa esimieheltä apua. Ja jos olet uusi myyjä, voit saada koulutusta mutta aika helposti saat kenkää jos et saa parissa viikossa myyntejä kuntoon
      - Esimiehillä on välillä hanskat hukassa ja tilannetaju puuttuu

      Kouluarvosanaksi annan 3/5. Kokonaisuutena voin kuitenkin jokseenkin suositella, jos olet alasta kiinnostunut. Puhelinmyynti on itsessään aika mukavaa työtä, kun pääsee hommassa vauhtiin.

    • Anonyymi

      Täysi huijaus koko putiikki ainakin niiden kantilta, joille on myyty kertakokeilu tai määräaikainen - ja aina on jatkuva tilaus, jonka päättäminen on tehty mahdollisimman vaikeaksi. Kuvottavaa toimintaa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Itse töissä tällä hetkellä Tampereella HL. Kauhea paikka työnantaja todella töykeä palkka on täyttä kusetusta. Sopimus sekalaisesti kirjoitettu, kannattaa siis perehtyä siihen kunnolla ennen allekirjoittamista. Proviisiolla tienaaminen tehty todella haastavaksi. Kokoajan uskotellaan asioita jotka ei loppupeleissä pidä paikkansa. ”Hauskoja” kisoja on kerran viikossa ja palkintoina niistäkin lehtien kaupanpäällis tavaraa. Työporukasta ei mitään pahaa sanottavaa kaikki tosi mukavaa porukkaa, mutta näistä työnantajista olisi kyllä vaikka kirjan verran pahaa sanottavaa. Epäkohtia löytyy joka suunnasta. (Irtisanoudun)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10863
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5190
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2093
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe