Talisman vs. Passat

Anonyymi

Ajoinpa hiljattain kummankin uusinta farmarimallia. Kumpikin oli bensamoottorilla varustettu. Heppojen määrää en muista, mutta hyvin kulkivat. Tässäpä näkemyksiäni:

Passat: Laadukas yleisvaikutelma, mutta vähän kalsea. Yleisilme hiukan tylsä ja pappamainen. Hyvät istuimet, mutta vähän turhan kovat, ja hyvä ergonomia. Kaikki hyvin suunniteltua, loogista ja toimivaa. Ohjaus yllättävän epätarkka, mutta melko tunnoton urille ja muille häiritseville tekijöille tiessä. Moottorissa ei erityistä luonnetta eikä dynamiikkaa. Liikaa ääntä auton alta. Jotenkin steriili ja yllätyksetön kokonaiskuva.

Talisman: Laadukas ja viihtyisä vaikutelma. Ajaton muotoilu. Kaikesta huokuu, toisin kuin Passatissa, miellyttävyys ja jopa ylellisyys. Hyvät istuimet ja hyvä ergonomia. Kaikki muukin toimii, mutta jotkut toiminnot eivät ole niin loppuun ajateltuja kuin Passatissa. Kulkee suoraan kuin juna. Ohjaus on tarkka ja tunnokas, minkä tosin saa maksaa myös tien urien ja epätasaisuuksien ajoittaisella tuntumisella ratissa. (Näin on mielestäni kuitenkin parempi.) Moottori on jotenkin kipakka ja temperamenttinen. Hiljainen kuten isot Renut ovat aina olleet. Tuuli ei suhise kuten monissa muissa autoissa. Kun Passatissa pitää äänimaailma huolen siitä, ettei ympäristö unohdu, Talismanissa ollaan jollakin vaikeasti kuvailtavalla tavalla irti ulkomaailmasta. Kaikki tuntuu olevan suunniteltu siten, että ihmisellä on Talismanissa mukavaa.

Valintani näistä kahdesta on ilman muuta Talisman. Renaultilla on selvästi VW:tä enemmän näkemystä ja taitoa tehdä ihmisen mittainen auto. Useita suuria Renuja mutta myös VAG-konsernin tuotteita omistaneena tiedän myös, ettei eroa kestävyydessä ole ainakaan Renun tappioksi.

4

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäpäs siinä, mutta Suomessa ewi myydä Talismania, hönö.

    • Anonyymi

      Joo valitettavasti mukava rellu poistui maahantuojan päätöksellä. Käytettyjä löytyy harvakseltaan kohtuuhintaan. Maine jäi vaan Lagunan jatkajana huonoksi ja myynti oli vähäistä. Isoissa relluissa oli sitä jotain, mukavuutta ja ranskalaista tyyliä.

      • Anonyymi

        Missä (muualla kuin Esson baarissa) muka on todettu, että Talisman olisi huono? Yksikään Talismanin arvioinut autotoimittaja ei ole sitä tehnyt. Totta puhuen Talismania on kiitetty korkeasta laadusta, mutta niinhän tehtiin jo sen edeltäjämallin kohdalla.

        TM tai Tuulilasi koeajoi Lagunan viimeisen version myös käytettynä, ja testikertomus oli yhtä kiitosta. Testaajalta jäi tosin huomaamatta Lagunassa monia sen hyviä ominaisuuksia, joista Toyotien, Volkkarien ja muiden sieluttomien ajokkien omistajat eivät tiedä mitään. Muutamia niistä ominaisuuksista luetellaan tämän ketjun aloitusviestissä.


      • Anonyymi

        No eikö se kerro jo jotain ihmisten luottamuksesta renaultiin jos autoon joutuu laittaan isosti rahaa ja jälleenmyyntiarvo on mitä on? Kyllähän joku clio kohtuuhintaisena kauppaansa tekee mutta sitten kun pitää useampi kymppi laittaa autoon niin aika harva uskaltaa renaultin ostaa. Onko se maine haitta muka niin kaukaa että se enää vaikuttaisi? Itse vähän epäilen että taitaa uudemmatkin olla vikaherkempiä ei se muuten selity! Valitettiinhan japanilaisiakin joskus ennen ruostuviksi autoiksi mutta eihän niistä enää puhuta mitään ja kauppa käy. Verrataan edellämainitun perusteella miksi mazda 6 ja toyota avensis tekee kauppaansa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5370
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1172
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      102
      875
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      811
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      783
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      757
    7. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      753
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      744
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      729
    10. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      46
      718
    Aihe