Ajoinpa hiljattain kummankin uusinta farmarimallia. Kumpikin oli bensamoottorilla varustettu. Heppojen määrää en muista, mutta hyvin kulkivat. Tässäpä näkemyksiäni:
Passat: Laadukas yleisvaikutelma, mutta vähän kalsea. Yleisilme hiukan tylsä ja pappamainen. Hyvät istuimet, mutta vähän turhan kovat, ja hyvä ergonomia. Kaikki hyvin suunniteltua, loogista ja toimivaa. Ohjaus yllättävän epätarkka, mutta melko tunnoton urille ja muille häiritseville tekijöille tiessä. Moottorissa ei erityistä luonnetta eikä dynamiikkaa. Liikaa ääntä auton alta. Jotenkin steriili ja yllätyksetön kokonaiskuva.
Talisman: Laadukas ja viihtyisä vaikutelma. Ajaton muotoilu. Kaikesta huokuu, toisin kuin Passatissa, miellyttävyys ja jopa ylellisyys. Hyvät istuimet ja hyvä ergonomia. Kaikki muukin toimii, mutta jotkut toiminnot eivät ole niin loppuun ajateltuja kuin Passatissa. Kulkee suoraan kuin juna. Ohjaus on tarkka ja tunnokas, minkä tosin saa maksaa myös tien urien ja epätasaisuuksien ajoittaisella tuntumisella ratissa. (Näin on mielestäni kuitenkin parempi.) Moottori on jotenkin kipakka ja temperamenttinen. Hiljainen kuten isot Renut ovat aina olleet. Tuuli ei suhise kuten monissa muissa autoissa. Kun Passatissa pitää äänimaailma huolen siitä, ettei ympäristö unohdu, Talismanissa ollaan jollakin vaikeasti kuvailtavalla tavalla irti ulkomaailmasta. Kaikki tuntuu olevan suunniteltu siten, että ihmisellä on Talismanissa mukavaa.
Valintani näistä kahdesta on ilman muuta Talisman. Renaultilla on selvästi VW:tä enemmän näkemystä ja taitoa tehdä ihmisen mittainen auto. Useita suuria Renuja mutta myös VAG-konsernin tuotteita omistaneena tiedän myös, ettei eroa kestävyydessä ole ainakaan Renun tappioksi.
Talisman vs. Passat
4
126
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäpäs siinä, mutta Suomessa ewi myydä Talismania, hönö.
- Anonyymi
Joo valitettavasti mukava rellu poistui maahantuojan päätöksellä. Käytettyjä löytyy harvakseltaan kohtuuhintaan. Maine jäi vaan Lagunan jatkajana huonoksi ja myynti oli vähäistä. Isoissa relluissa oli sitä jotain, mukavuutta ja ranskalaista tyyliä.
- Anonyymi
Missä (muualla kuin Esson baarissa) muka on todettu, että Talisman olisi huono? Yksikään Talismanin arvioinut autotoimittaja ei ole sitä tehnyt. Totta puhuen Talismania on kiitetty korkeasta laadusta, mutta niinhän tehtiin jo sen edeltäjämallin kohdalla.
TM tai Tuulilasi koeajoi Lagunan viimeisen version myös käytettynä, ja testikertomus oli yhtä kiitosta. Testaajalta jäi tosin huomaamatta Lagunassa monia sen hyviä ominaisuuksia, joista Toyotien, Volkkarien ja muiden sieluttomien ajokkien omistajat eivät tiedä mitään. Muutamia niistä ominaisuuksista luetellaan tämän ketjun aloitusviestissä. - Anonyymi
No eikö se kerro jo jotain ihmisten luottamuksesta renaultiin jos autoon joutuu laittaan isosti rahaa ja jälleenmyyntiarvo on mitä on? Kyllähän joku clio kohtuuhintaisena kauppaansa tekee mutta sitten kun pitää useampi kymppi laittaa autoon niin aika harva uskaltaa renaultin ostaa. Onko se maine haitta muka niin kaukaa että se enää vaikuttaisi? Itse vähän epäilen että taitaa uudemmatkin olla vikaherkempiä ei se muuten selity! Valitettiinhan japanilaisiakin joskus ennen ruostuviksi autoiksi mutta eihän niistä enää puhuta mitään ja kauppa käy. Verrataan edellämainitun perusteella miksi mazda 6 ja toyota avensis tekee kauppaansa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1291548- 371451
- 681243
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa551200- 691014
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei198996Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255991- 74935
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16850Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106838