Mitä mieltä olette, voiko polttariporukkaan (juhliin ja järjestään polttareita) pyytää mukaan sellasia henkilöitä, joita ei ole kuitenkaan häihin kutsuttu?
polttariporukkaan ei häihin kutsuttuja?
Kati
53287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..mielestä ei.
Se on tavallaan väärin tätä henkilöä kohtaan, että kelpaa toiseen juhlaa, muttei toiseen.
Polttarithan tavallaan on osa häitä, häiden takia polttarit ylipäätään järjestetään. Mielestäni silloin kutsu polttareihin on myös kutsu häihin. En kehtaisi jättää ketään ulkopuolelle. Tosin polttarikemuihin ehkä "eksyy" helpommin kuokkavieraita jos juhlia vietetään illemmalla esim jossain yökerhossa tms, jossa liikkuu tuttuja ja puolituttuja :) Se, on mun mielestä ihan ok, mutta kutsutut polttarivieraat saavat meillä kutsun myös häihin.
voi. Ja oon ollukin sellasissa polttareissa. Täytyy vaan varmistaa, että se on morsiammelle/sulhaselle ok ja myös polttareihin kutsuttu tietää että hääkutsua ei tule. Jos on esim. pienet häät perhepiirissä voi silti ihan hyvin kaverit pitää polttarit.
jotka morsiamen kaverit halusivat järjestää, vaikka häät olivat pieni perhetilaisuus eikä heitä oltu sinne kutsuttu.
Pääasia, että kaikki tietävät mistä oli kyse. Kellään ei ollut mitään syytä loukkantua, kun asiaan ei liittynyt mitään salamyhkäisyyttä.
Jos on pienet häät vain perhepiirissä ja kaverit haluaa silti polttarit pitää, niin väkisinkin niissä polttareissa on ihmisiä joita ei ole kutsuttu häihin.
Toinen on se, että eihän se polttarikalu itse niitä polttarivieraita kutsu. Joskus voi käydä lapsus, että polttarin järjestäjä (kaaso / bestman yleensä) olettaa henkilön tulleen kutsutuksi häihin ja kutsuu tämän muitta mutkitta polttareihinkin. Meillä voi käydä niin, koska jätämme erääseen porukkaan kuuluvan pariskunnan kutsumatta, ja muille porukan jäsenille tuskin tulee mieleen, että kaikkia ei suinkaan kutsuta... täytyypi informoida kaasoa etukäteen, en halua tämän pariskunnan naispuoliskoa kutsutuksi mahdollisiin polttareihinikaan.
Mutta jos on ihan semmoiset ns. perushäät, että ei nyt mitkään erityisesti tarkoituksella vain pieneen piiriin rajatut vaan vieraina on niin ystäviä kuin sukulaisiakin, niin siinä kohtaa ei ole mielestäni sopivaa kutsua polttareihin henkilöä jota ei ole häihinkään kutsuttu, koska ei ne polttarikaveritkaan ketä tahansa tutuntuttuja ole, ja kaikki ei-tutuntutut taas on jo kutsun saaneet. Eli jos on rajattu häistä pois, niin eiköhän rajaus koske polttariporukaakin. Jälleen viittaan tähän edellisessä kappaleessa mainitsemaani omakohtaiseen tapaukseen.