Hämmästyin suuresti

Ajoin pitkin ja poikin, lähinnä kaupunkiajoa ja tankatessani sain bensiiniä menemään 22,58 litraa, kilometrejä trippimittarissa oli 737 km.
Autoni on uudehko Toyota Hybrid, se itselataava versio.
Voiko auto todellakin mennä näin pienellä polttoaineen kulutuksella?
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä voi. Juuri tuossa kaupunkiajossa. Helsinki- Oulu välillä pääse tuolla polttoainemäärällä 500 km. Kaupungissa kyllä noin. Se on myös oma kokemukseni.

Äänestä

Toyotan omasetä on näköjään ihan liekeissä näin perjantai aamusta ja sairaat jutut lentävät solkenaan. Onkohan hoitokodissa huomenna kesän viimeinen kesäretki ja silloinhan ei pääse ATK:lle puolustamaan Toyotan kunniaa ja provoilemaan ja trollaamaan ja siksi pitää tämä päivä köyttää kunnolla hyväksi.
Toyotan bensalla ladattavat halpishybridit kuluttavat 5-7,5 litraa normaalissa ajossa ja jotkut oikein pihistelevät saattavat päästä pieniä pätkiä kun akku on täynnä, niin jopa 4,5 litran pintaan.

Äänestä

Trippi mittari pitää nollata aina kun käy teboililla?🙃🙃🙃

Äänestä

Ei voi mennä, on jäänyt edellisellä tankkauskerralla trippi nollaamatta.

Äänestä

Tyypillistä teron laskutapaa. Yhdestä tankkauksesta ei pidä tehdä mitään johtopäätöksiä. Pitää ajaa yksi vuosi jolloin mukaan tulee monenlaista ajoa ja olosuhdetta.
TM:n 60.000km testi antoi hybrdiauriksen kulutukseksi 5,6 litraa. Ei huono tulos ollenkaan bensa-autolle ja kertoo sen kuinka huono tietolähde yksi tankkaus on kokonaisuuden kannalta..
https://vanha.tekniikanmaailma.fi/nakoislehti/lue/20-2014/kayttotesti-60-000-km-toyota-auris-18-hybrid-active-5-ov?_ga=2.207277520.23899326.1598600866-38725635.1585579199

Äänestä

Ymmärrän täysin pikkutuhnujen omistajien turhautumisen kun ne vetää fossiilista ainetta niin että morkoonit soi.
Se katsokaas kyn tuo Toyota on yliveto noissa ittestään lataavissa laatupeleissä.
Mihin tässä turhia piuhaan liitettäviä patteriautoja enää tarvitseekaan?

Äänestä
  • Jos ei tarvita, niin miksi Toyota sitten tuo uusia plug-in versioita markkinoille?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos ei tarvita, niin miksi Toyota sitten tuo uusia plug-in versioita markkinoille?

    Ja mainostaa niitä vielä hybridi-malliston huipulla asettuvina.

    Äänestä

Miksi aina pitää valehdella? Koska suoli24.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ajoin pitkin ja poikin, lähinnä kaupunkiajoa ja tankatessani sain bensiiniä menemään 22,58 litraa, kilometrejä trippimittarissa oli 737 km.
Autoni on uudehko Toyota Hybrid, se itselataava versio.
Voiko auto todellakin mennä näin pienellä polttoaineen kulutuksella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu