**hurghada & sharm el sheikh**

olemme lähdössä egyptiin äkkilähdöllä tässä pikapuolin. kohteena hurghada tai sharm el sheik. Hotellille miulla on tietyt vaatimukset --> uima-allas, aamiainen, lähellä rantaa ja kaupunkia. Tuota viimeistä olen miettinyt, että onko paikan päällä tarpeeksi äksöniä tai ylipäätään mitn, vai pitääkö hotellin todellakin olla hyvin lähellä kaupunkia??? :/
kertokaa pliis kokemuksia näistä paikoista ja missä hotelleissa olitte, mitä piditte ja mitä kaikkea siellä oli mahdollista harrastaa ym ym.. :)
82449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olin vähän reilu vuosi sitten Sharm el Sheikissä, hotellissa nimeltä Delta Sharm. Se sijaitsee suunnilleen puolessa välissä vahnaa ja uutta Sharmia. Huone oli ihan ookoo, mutta "hotellikylä" oli tosi laaja, joten kävelyä tuli esim. altaallekin lähemmäs kilometri. Kulkeminen keskustaan oli tosi helppoa ja halpaa paikallisten pikkubusseilla, myös iltaisin/öisin. Mutta kaiken kaikkiaan itsekin olisin mieluummin ollut jossakin keskustan hotellissa. Hauskaa lomaa!

Äänestä

Siis olet lähdössä äkkilähdöllä ja esität vaatimuksia hotellista?
Aiotko siis maksaa enemmän, että tiedät hotellin jo etukäteen?
Normi äkkilähdöissä hotellit "arvotaan" lentokentällä, ei siellä kysellä mihin kukin haluaa mennä.

Hyvää matkaa!

Äänestä
  • etsin siis sellaista äkkilähtöä missä on määritelty majoitus, eli eiköhän sieltä joku sopiva tärppää :)
    alle 400e nekin ovat...osa jopa alle 350e!
    mieluummin näin kuin että joutuisi johonkin korpeen ja koko loma piloilla :/

    Äänestä

Regina style Hurghadassa on tosi hieno paikka jossa on paljon palveluja. Hinta on hyvä

Äänestä
  • ..olenkin miettinyt että onko hyvä paikka..deturin sivuilla kyseinen hotelli on useissa matkoissa..
    kannattaako päivä- ym matkoja ostaa paikan päältä paikallisilta vai varata matkan järjestäjiltä? siis että onko turvallista, voiko paikallisiin matkan tarjoajiin luottaa?? kokemuksia?? :O

    Äänestä

  • murmeli kirjoitti:

    ..olenkin miettinyt että onko hyvä paikka..deturin sivuilla kyseinen hotelli on useissa matkoissa..
    kannattaako päivä- ym matkoja ostaa paikan päältä paikallisilta vai varata matkan järjestäjiltä? siis että onko turvallista, voiko paikallisiin matkan tarjoajiin luottaa?? kokemuksia?? :O

    Paikallisilta ostetut retket ovat paljon halvempia ja sisältävät kaiken muun kuin suomalaisen oppaan. Kokemukseni mukaan ne ovat luotettavia, mutta sukeltaminen egyptiläisen sukelluksenopettajan johdolla ei ollut mikään mukava kokemus hänen koha-häntä -asenteensa ja puutteelisen englannin kielen taitonsa vuoksi. Snorklatessa pärjäsi kyllä ihan mukavasti.
    Jos kielitaitosi on riittävä, suosittelen paikallisia. Sharmissa tosin on sukelluskouluja, joissa palvelu pelaa myös suomeksi.

    Äänestä

Jos hotellisi on Sekkalan alueella,niin äksöniä löytyy varmasti, paikka on täynnä ravintoloita ja myös yökerhoja löytyy. Jalla-kyydillä pääsee kyllä helposti mihin vuorokaudenaikaan vain hotellilta pois ja takaisin, kunhan muistaa sopia hinnan etukäteen ja tarkistaa että itse on antanut oikean määrän rahaa, mielellään tasarahan, sillä kuskit kyllä yrittävät vedättää enemmän. Tylysti vaan rahat kouraan ja ulos autosta. Hyvää matkaa, lämmintä siellä ainakin on!

Äänestä

Tutustu sivuun www.sharmel.net. Sieltä löytyy hyviä linkkejä ja ihan kivasti tietoa hintatasosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


murmeli kirjoitti:

olemme lähdössä egyptiin äkkilähdöllä tässä pikapuolin. kohteena hurghada tai sharm el sheik. Hotellille miulla on tietyt vaatimukset --> uima-allas, aamiainen, lähellä rantaa ja kaupunkia. Tuota viimeistä olen miettinyt, että onko paikan päällä tarpeeksi äksöniä tai ylipäätään mitn, vai pitääkö hotellin todellakin olla hyvin lähellä kaupunkia??? :/
kertokaa pliis kokemuksia näistä paikoista ja missä hotelleissa olitte, mitä piditte ja mitä kaikkea siellä oli mahdollista harrastaa ym ym.. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu