Kiiruna Talot - kokemuksia?

Anonyymi

Olisiko kokemuksia jaettavaksi Kiiruna Talot -valmistaloista? Ollaan katseltu avaimet käteen -valmistaloa, ja tuo Kiiruna alkoi kiinnostaa, kun hinnat eivät näytä kamalan pahoilta, rakennusaika on lyhyt ja pohjaratkaisutkin vaikuttavat kivoilta. Muuntelumahdollisuuksista en löytänyt kovin paljoa tietoa, mutta kiinnostaisi kuulla kokemuksia teiltä, jotka ehkä ovat tuollaisen talon hankkineet.

12

18028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselle valmistui 2018 loppuvuodesta Pirkkiö malli. Ei mitään pahaa sanottavaa, viimeistelyn laatu huomattavasti parempaa kuin edellisessä Kastellissa. Meillä muutoksina parvekkeen oven siirto, omat laatat kylppärissä ja huonekorkeuden korotus.

    • Anonyymi

      Olen erittäin tyytyväinen omaan Kiirunataloon, Kukkola-malli. Todella positiivinen kokemus ja tuli omannäköinen talo, esim. pelkästään materiaalivalinnoilla saa erilaista ilmettä (maalit, tapetit, keittiö, kylpyhuone) ja plussaa myös kotimaisesta parketista Tarkettien tms. sijaan. Yksi ikkuna tuli muutettua, ei ollut muille muutoksille tarvetta kun oli valmiiksi toimiva/mieluisa pohja. Ei olisi talon osto kyllä paremmin ja vaivattomammin mennä, kaikki sujui hyvin alusta loppuun, läpinäkyvää ja asiakkaat ajantasalla pitävää meininkiä joten voin suositella. Ei ole halvin talo mutta laadukas. Itse vertasin mm. Muurameen mutta koin että Kiiruna on laadukkaampi moneltakin osalta. Kastellia en uskaltaisi ostaa kuulemieni kokemusten perusteella.

      Varmaan parhaiten saa tietoa myyjiltä kuin näiltä keskustelupalstoilta, niin kannattaa sieltä tiedustella. Ei varmaan ole kuitenkaan järkevää lähteä jotain pohjaa aivan täysin muuntelemaan, silloin kannattaa ehkä suunnitella talo itse arkkitehdin kanssa tai valita toinen/kalliimpi jos ei mieluisaa löydy?

    • Anonyymi

      Kiirunatalojen blogissa osui vastaan kirjoitus Hirsitalon hyvä sisäilma ja muut terveysvaikutukset. Poimintoja tekstistä:
      - vuonna 2019 joka neljäs rakennettu talo oli hirsitalo
      - metsäntutkimuslaitoksen (nyk. Luonnonvarakeskus) mukaan useat tutkimukset osoittavat puumateriaalien lieventävän stressiä
      - puussa on antibakteerisia aineita
      - hirsitaloasujat ovat neljä kertaa tyytyväisempiä sisäilman laatuun verrattuna puutalossa asuviin vastaajiin ja kuusi kertaa tyytyväisempiä verrattuna kivitalossa asuviin
      - eräässä tutkimuksessa todettiin että ne asukkaat, joilla oli ilmanvaihtomuotona koneellinen tulo ja poisto tai koneellinen poisto, olivat tyytyväisempiä sisäilman laatuun kuin ne, joilla oli hirsitalossaan painovoimainen ilmanvaihto tai ei ilmanvaihtoa lainkaan.

      Saisikohan nuo vastaavat hyödyt kivitaloon tai lautataloon paneloimalla seinät ja katon hirsipaneelilla ja jättämällä ne maalaamatta?

    • Anonyymi

      Täältäkin ääni Kiirunataloille, minä ja mieheni olemme erittäin tyytyväisiä taloomme ja voin sanoa että on laadukkaampi kuin moni muu. Kaikki sujui oikein mukavasti. Joku tutkimus oli netissä joskus ja olikohan juuri Kiirunalla tyytyväisimmät asiakkaat. Ja kyllähän se näkyy kun taloja käy kaupaksi enenevissä määrin että kysyntää on. Moni muukin haluaa ehkä hyvälaatuisen talon ilman ongelmia. Rehellinen yritys minusta joka pärjää laadulla, voin suositella.

    • Anonyymi

      Toista Kiirunataloa en tule koskaan ostamaan.

      • Anonyymi

        Haluatko perustella?


    • Anonyymi

      Ehkäpä täällä Ismo Säilyn kannattajat huutelevat Kiirunatalon ja Keskustan kannatuksen nostamiseksi? LL

      • Anonyymi

        Ensimmäinen viestisi 2:43 ja toinen viestisi 2:45.

        Yrittäisit edes....joko huijata paremmin...tai vaikka nukkua keskellä yötä!

        Katkeraa on touhu kilpailevilla talofirmoilla. Ei mainosteta omaa, vaan energia menee yökaudet muiden mollaukseen.


    • Anonyymi

      Sattuipa tämä keskustelu silmään kun huvikseni hain netistä muiden kokemuksia taloista, rakennutin itse vastikään siis Kiirunatalon ja minulla kaikki sujui oikein hyvin, oikeastaan paremmin kuin osasin toivoa sillä hieman jopa pelotti toisten kauhukuvat jne. Ei ollut mitään ongelmia, hirret ja kaikki ei olleet tummuneet ja sateen altistamina kuten joillain tunnetuilla (nimeltämainitsemattomilla) merkeillä, kaikki hoidettiin täysin asiallisesti alusta loppuun ja minulla on laadukas ja kiva talo, en olisi helpompaa voinut kuvitella. Talon pystytys oli kuivana päivänä tietenkin ja kaikki on sujunut ihan odotuksia paremmin. Ehkä joku Älvsbyhus voisi myös olla aika helppo, mutta heillä se laatu on vähän heppoisempaa ja vaatii myös mestarin joka tietää asioista. En oikeastaan tiedä kuka tekisi nykyään paremmin kaikki pakettitalojen suhteen, ehkä joku voi osata itse tehdä ns. pitkästä tavarasta ja jos ei kastele materiaaleja, on joku osaava raksamies mutta ei nuo Kastellit, Ainoat, Kannustalot, Designtalot saati Finnlammellit tai Kontioidenkaan nykytaso päätä huimaa. Jetta-talojenkin laatu ja pohjien mallistot ovat laskeneet. Olen vertaillut paljon monia ja jokainen tyylillään, mutta toki myös tutuilta monenlaista kuullut ja eihän kukaan omiaan hauku. Olisikin kivaa kuulla, mitkä tehtaat ovat muiden mielestä nykyisin laadukkaita ja luotettavia?

    • Anonyymi

      Omaan kommenttiini muokaten, "kauhukuvat" siis esim. Kastellin tms rakennuttaneilta tutuilta, ei Kiirunan, heistä en ole kuullut huonoa keneltäkään.

    • Anonyymi

      Pohdin Kiiruna-taloa, mutta vähän mietityttää budjetti. Haluaisiko joku kertoa paljonko projekti tuli maksamaan (esim ilman tontin hintaa)? Paljonko tuli kustannuksia talopaketin päälle?
      Itsellä tulee mieleen sähkö- ja vesiliittymät, maanrakennus ja autokatos. Mitä muuta pitää huomioida?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      494
      6452
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      287
      2385
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1984
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1169
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1092
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1084
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      894
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      882
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe