Ahvenanmaan talousahdinko??

Tiedättekö, miksi ette ole kuulleet, miten Ahvenanmaalla menee taloudellisesti?
Koska valtion piikki on auki ilman ylärajaa.
Tästä asiasta ei käydä kiperiä keskusteluja... no ei missään. Se on aina muuttumaton vakio.
Ruotsa.. Siis paikalliset ovat tehneet mielettömän diilin, eikä sitä voi purkaa...
4138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole uutinen

Äänestä

Luulosi lähdeviitteet?

Korona iski tänä vuonna pahasti Ahvenanmaan talouteen ruotsalaisturismin käytännössä loppuessa. Birka-varustamo meni konkurssiin kun Tukholma-Maarianhamina -risteilyt loppuivat.

Jo aiemmin saarimaakunnalla on ollut painetta kuntien yhdistämiseen, Suomen piemimmät kunnat sijaitsevat Ahvenanmaalla. Ensi vuonna kuntaliitoksia jo ehkä toteutetaan. 16 kuntaa piti vähentää neljään, tosin keskustapuolueen vaalivoitto Ahvenanmaalla lykkäsi uudistusta.

Äänestä
  • Silti siellä menee paremmin kuin mantereella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Silti siellä menee paremmin kuin mantereella.

    Kesäkuun+puolessavälissä+Ahvenanmaalla+työttömyysprosentti+oli+jo+yli+13%.+Tässä+oli+ihmettelemistä+maakunnassa,+jossa+prosentti+oli+vain+vähän+aikaa+sitten+kymmenen+prosenttia+alhaisempi.Nuorisotyöttömyys+pomppasi+23+prosenttiin.Kesän+näkymät+olivat+heikot+ruotsalaisturistien+virran+katkettua.+Suomen+puolelta+kävijöitä+tuli,+mutta+varovaisesti,+eikä+se+paikannut+ruotsalaisten+jättämää+aukkoa.Nyt+koronarajoituksia+höllennetään+niin,+että+ruotsalaisturismi+helpottuu.+Ilmeisimmin+siitä+hyötyy+juuri+Ahvenanmaa+manner-Suomea+enemmän.Rajan+avaaminen+Ahvenanmaan+hyödyksi+hyödyttää+silti+koko+Suomea.+Eivätpä+laivayhtiöt+kaadu+valtion+syliin.Ruotsin+koronan+leviämistä+Suomeen+voisikin+kontrolloida+avaamalla+laivaliikenne+Tukholman+ja+Maarianhaminan+välillä+nykyisen+Turku-Maarianhaminan+lisäksi,+mutta+pitämällä+Tukholma-Helsinki+-väli+vielä+jäissä.+Ahvenanmaalla+suomalaiset+ja+ruotsalaiset+kulkevat+kuitenkin+aika+lailla+eri+porukoissa+eivätkä+levitä+koronaa+toisiinsa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tiedättekö, miksi ette ole kuulleet, miten Ahvenanmaalla menee taloudellisesti?
Koska valtion piikki on auki ilman ylärajaa.
Tästä asiasta ei käydä kiperiä keskusteluja... no ei missään. Se on aina muuttumaton vakio.
Ruotsa.. Siis paikalliset ovat tehneet mielettömän diilin, eikä sitä voi purkaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu