Tänne muuttaessani näin ensi kertaa kun muuan toinen asukas penkoi roskiksia. Rikkoi solmitut muovipussit ja perkasi esiin kaiken mielenkiintoisen, mitä se sitten hänelle ollutkin. Sittemmin olen ollut hyvin tarkka siitä mitä laitan roskapussiin ja senkin revin ensin pikku silpuksi.
Kyseessä ei ollut köyhä eläkeläinen tai nälkäinen työtön vaan hyvin toimeentulevan pariskunnan urosjäsen. En ole monestikkaan nähnyt ketään niin nolona kun oli tämä sälli yllätettyäni sattumalta hänet puuhistaan. Jotain se vikisi ja livahti pois jotain lappusia näpeissään. Kyllä on kummaa sakkia kerrostaloissa.
Kyseessä ei ollut köyhä eläkeläinen tai nälkäinen työtön vaan hyvin toimeentulevan pariskunnan urosjäsen. En ole monestikkaan nähnyt ketään niin nolona kun oli tämä sälli yllätettyäni sattumalta hänet puuhistaan. Jotain se vikisi ja livahti pois jotain lappusia näpeissään. Kyllä on kummaa sakkia kerrostaloissa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Minä ostin kotikäytöisen silppurin jotta mitään tietoja ei jää pengottavaksi. - toinen halpa tapa on liottaa paperit vedessä ja sitten lionnut paperimassa puristetaan palloksi. Näin tein ennen silppuria. - Esim. kun vein vanhoja lääkepillereitä apteekkiin niin otin myös vanhat reseptit mukaan ja pyysin josko voisivat pistää apteekin silppurista läpi.
Ite oon työtön tällä hetkellä ja tuskin kiinnostaa jos kelan 8työkkärin laput jonkun silmiin osuu. Tosin en kyllä ole kuullut moisesta että joku solmittuja roskapusseja availisi ja jotain paperilappusia sieltä etsisi?
OutoA, se on muttei kai laitontakaan.
Luultavasti hän oli itse unohtanut jonkun tärkeä lapun /tavaran ja se oli lentänyt roskikseen tai niin hän ainakin epäili, Ihan ymmärrettävää että sitä' sitten etsii kanssa ...
Oletko nähnyt hänet kerran vai useampana eri kertana siellä roskiksille availemassa roskapuseja ?!?
En ole nähnyt itse teossa kuin kerran mutta toisinaan on auki revittyjä pussukoita laatikot täynnä.
Jotain kait se sieltä hakee mitä, sitä en tiedä.
Ei minulla ole mitään salaisia asioita roskikseen menossa muttei se silti tunnu kivalta, että joku niitä penkoo ja setvii.
Joo, kummaa porukkaa pesii täällä.
Täytyy kai tehdä edellisen ehdottamalla tavalla, eli liotella kaikki paprut ensin mäskiksi.
Dyykkaaminen on kiva harrastus,olemme saaneet viherkasveja,lipastoja,vaatteita,mattoja,verhoja,lakanoita,lapsille rattikelkan,upeita tauluja,tuoleja,vaikka mitä.
Minäkin olen pois muuttaneiden asukkaiden jäljiltä
korjannut talteen vaikka mitä käyttökelpoista, mm.
ison kirjoituspöydän laatikostoineen, neljä kaunista kangasverhoiltua keittiön tuolia, ehjät kahvikupit, kukkatelineen, viherkasveja,vaatteita, leluja jne. Nyt ei jätehuoneeseen enää saa jättää esim. huonekaluja, vaan ne on itse vietävä eteenpäin kaatopaikalle tai kierrätykseen, mutta pienempää kamaa ihmiset edelleen hylkäävät ROSKIKSEEN. Ekologinen omatuntoni kärsii aina, kun näen pois heitettyä hyvää, ehjää, käyttökelpoista tavaraa! Jos en ota sitä itselleni (kun en tarvitse), otan talteen ja myyn kirppiksellä, kun kerkiän.
Muiden ihmisten papereita ei kiinnosta tonkia.
Jospa tämä dyykkari epäilee vaimoansa uskottomuudesta ja laskee roskiin heitettyjä kondomeja?
Me saatiin taas iso säkillinen vaatteita kun joku oli vieny ne kirppikselle eikä menneet kaupaksi niin löydettiin iso säkillinen pestyjä vaatteita.Oli aivan ihania ja oli yksi pitkä upea poppanaliinakin.Mua kans hirvittää se miten paljon ihmiset heittää roskiin hyvää käyttökelpoista tavaraa.
Mitä ihmettä? Mitä se teille kuuluu mitä joku syö tai heittää roskiin? Ällöttävää penkoa roskia. Toivon, että joku kerralla käteenne osuu haisevaan koiran paskaan.. Tiedän, ettei saisi hermostua, mutta miksi te tollaista teette? Ootteko te köyhiä?
eri asia kun se että AUKOO suljettuja muovisia roskapusseja
Luepa tarkempaan tai kohdista paheksuvat vastaus-
viestisi oikealle kohdalle ketjussa! Minä en ainakaan pengo toisten ROSKAPUSSEJA ja vahtaa, mitä
ne ovat syöneet - kysymys oli käyttökelpoisen tavaran talteen korjaamisesta!!!
Me asuttiin omakotitalossa silloin ja talon omistaja tutki roskapusseista, mitä ruokaa me ollaan syöty. No meillä oli maksalaatikkoa ja roskista löytyi sen jäljiltä tyhjät rasiat kansineen. Eräänä päivänä hän kertoi, että ei hän ainakaan söisi maksalaatikkoa, se kun on sellaista paskaa, että ei tiedä mistä sekin on oikein tehty. Kehtasi mokoma vielä kysäistä, että syötkös sinä ?!
Tämän jälkeen siirryin läpinäkyvistä roskapusseista mustiin pusseihin, mistä ei taatusti näkynyt, mitä me ollaan syöty.
Nyt sieltä paikasta on jo muutettu pois.
Eikö toi ole jo härnäämistä? Mikäö oikeus sillä ukolla oli penkoa teidän roskia?
Toki sellainen "dyykkaaminen" on ihan hyväksyttävää jos siellä on täysin ehyttä ja käyttökelpoista tavaraa helposti saatavilla. Itse en sitä kyllä tekisi mutta se on ihan okei!
Sen verran kuitenkin olen dyykannut että lehtiroskiksesta olen joskus harvoin iltsikan napannut samalla kun olen vienyt omat paperi roskat.
Meidän pihallakin näkyi peräti parisen viikkoa sitten dyykkari penkomassa. Paikallisia pummeja! Tällä kertaan ei löytynyt mitään herkullista :)
En ole kyllä aikaisemmin täällä dyykkareita nähnyt.
Ihmetyttää miten joku voi syödä roskiin heitettyjä ruokia. Sitä näkee monesti kaupungilla...
Etkö tiedä, että mm. kauppojen roskalaatikoihin laitetaan täysin syömäkelpoista ruokaa, jota monet
elämäntapaekologisesti ajattelevat ja esim. kasvisruokaa syövät valveutuneet ihmiset käyvät pe-
lastamassa? Ei tietenkään mitään likaista ja pilaantunutta kannata syödä, mutta varmaan jonkun on hengenpitimikseen niinkin tehtävä.
Meillä on joka rappukäytävässä muovilaatikko johon voi laittaa luetut ehjät aikakauslehdet, siitä saa vapaasti ottaa käyttöön. Kierrätys kunniaan!
Kenenkään ei ole pakko dyykata! Kyllä meillä sosiaaliturva on sen verran hyvä. Se on sitten oma valinta jos ryyppää kaikki rahat eikä ruokaan ole enään varaa...
Ei minusta...
ei se sosiaaliturva ole todellakaan mikään hyvä tässä maassa. Sen kaiken päälle ruoka maksaa aivan liikaa ja vaatteista ei voi puhuakaan näillä tuloilla enää, vanhaa ryysyä ja ilmaislaatikoita pitää tonkia että on edes jotain päälle panna kun ulos lähtee, täällä sisällä voi olla vaikka alasti jos sille tuntuu.
Huomaa ettei edellinen ole ollut sosiaaliturvalla koskaan, mutta jonkun vaan on siihenkin pakko nöyrtyä että elää tässä maassa.
Joo ja netti mulla on ilmanen ja vanha kone jottei tartte erikseen näitä selitellä teille rikkaille.
Kerjuulle tästä vielä varmaan on mentävä jokin päivä sen verran hyvä tämä sosiaaliturva ettei vaan kertakaikkiaan riitä kaikkeen tarpeelliseen.
Joo ja huomaan että on kirjoitettu 2005 muttei tämä maailma ole muuttunut kuin huonompaan suuntaan tässä asiassa.
Teini-iässä ollut poikani näki niin suuren vaivan, että kuljetti polkupyörällä lehdet aina lehtilaatikkoon. Kerran hän oli nähnyt laatikossa Suosikkilehden, jonka halusi itselleen. Hän otti lehden ja ajatteli, ettei se niin iso rikos ole, koska hän tuo aina isoja kuormia lehtiä keräykseen. Joku lähellä oleva mummo oli tullut raivoamaan hänelle, kuinka hän varastaa lehtiä keräyksestä! Poika oli selittänyt asian, mutta mummo oli raivonnut siihen malliin, että poika poistui paikalta. Tuon jälkeen hän ei enää halunnut viedä lehtiä keräykseen lainkaan, koska pahoitti mielensä tuosta. Saipa muori hallaa aikaan!
Hiivi sen ukon taakse, ota nilkoista kiinni ja heivaa äijä roskikseen! Kysy sitten siltä että mikä vittu siellä on niin kiinnostavaa ja naura räkäsesti päälle!
Dyykkarit.net Kannattaa kurkata dyykkaus on muotia, eikä vain vanhojen ihmisten elämanmuoto.
Minäkin dyykkasin omaa roskistani, oli siinä varmaan naapureilla ihmettelemistä. Mutta se johtui pölynimurin pussiin menneestä tärkeästä jutusta.
Jos haluaa pulauttaa, niin sitä vaan...