Pikkukaupungissa oli meneillään vuoden ainoa viikko , jolloin siellä oli elämää. Oli Jaskan päivät.
Istuin kävelykadun terassilla ja join hitaasti kylmää olutta Se maistui nyt todella hyvältä, olihan ihan hellepäivä.
Katselin kävelykadun vilinää, oli siinä kaikennäköistä tallaajaa.
Yritin tunnistaa vanhoja kavereita tai entisiä tyttöystäviä mutta toistaoseksi turhaan.
Kolmekymmentä vuotta on pitkä aika, kyllä siinä ajassa kaikki vanhenevat , jopa minäkin.
No mutta, siinähän on Jasse! Tuo laiha, lähes albiinon vaalea poika luokaltani lyseossa.
Hän oli luokan sarkastinen humoristi . Mutta nuo hieman kolhot kasvot ovat samat, hieman rypistyneet toki mutta tunnistan niiden takaa hänet, tukkaakin on miehellä vielö..
Jaskan päivät
1
387
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, on Jasse! Mietin hetken moikkaisinko, mutta päätin sitten olla tervehtimättä .En koskaan ollut hänen kaverinsa.Hän oli vähän vanhempi ja samoin kuin muutkin luokkakaverini, kohteli minua melko tylysti.
Vuosien jälkeenkin hän toi mieleeni lähinnä ikäviä muistoja kouluajoiltani.
Kuinka usein lähdinkään koulusta kotiin itkua nieleskellen,polttava katkeruus rnnassa,säälien itseäni.
Join tuopin nooeasti tyhjäksi, Ei saa enää muistella vanhoja, mietin.
Olin päässyt eroon alemmuudentunteestani sen jälkeen kun lähdin tästä vihoviimeisestä rotankolosta.
Yllätyksekseni huomasin pärjääväni ihan yksin, jopa vieraissa maissa,koulussa en oppinut mitään,vietin kahdeksan pitkää, tuskallista vuotta siellä , turhaanko?
EI!
Jokin sisälläni piti minut kasassa, sai minut uskomaan itseeni, uskomaan siihen että minullakin on oikeus elää ja nauttia, olla olemassa ,Sanotaanhan, että se mikä ei tapa, vahvistaa ja näin kävi minullekin,lopulta.
Koukukiusaamisesta ouhutaan nykyään paljon, siihen aikaan kukaan opettajista ei kiinnittänyt mitään huomiota siihen että yksi oppilas oli aina kaiken ulkopuolella, ,hiljaa oppitunneilla, niin ujona ettei uskaltanut pyytää päästä vessaan vaan kusi housuihinsa ..
Siitä lähtien olin lopullisesti kiusan ja halveksunnan kohteena.
Minun henknen Pirunsareni.
Mutta selvisin,minä elän vielä!
Vahvempana kuin koskaan ,miehuuteni kukoistuksessa !
8 vuotta helvetissä!
Kiitos siitä kaikille kiusaajille ja välinpitämättömille opettaille,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024770Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2103531Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1222977Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562952Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis502884Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos532356Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132337Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742223En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132055Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu562039