Mielipide upm stä

Anonyymi

Tänään iltalehden toimittaja puolustaa upm n toimintaa lehdessä. Herätti ajatuksia.
Logistiikka on kallista,matkat pitkiä,palkat korkeita,työn tuottavuus heikkoa.
Mitkä olosuhteeet esim kiinassa.Onko suomesta pisempi matka kiinaan kuin kiinasta suomeen.Kiinahan käyttää fossiilisia polttoaineita joista suomessa ollaan luopumassa.Mitkä hiton ilmasto talkoot ei ainaskaan tällä keinolla.Kiinassa ajellaan varmaan viimeisintä huutoa olevalla kalustolla ja puhtaassa ilmassa kuten suomessa.
Palkat jos ns lapsityövoimaa ja pitkiä päiviä niin .. mutta siellä on myös elin kustannukset pienemmät kuin suomessa. Lämmitys esim jakin paskalla ja suomessa et saa paskaa polttaa.myös öljy ja kivihiili... paskat ilmasto talkoista voitto on tärkein.
Suomessa yksi ihminen tekee ne hommat joihin siellä tarvitaan 2. Mites sitten jos maailman talous romahtaa niin kiina sanoo että se oli pojat siinä teillä 24h aikaa poistua maasta koneet jää tänne.Iltalehden toimittajan artikkelin jälkeen siirryn is lukijaksi. Hyvä suomi ja upm maalima pelastuu.. VAI miten se oli

10

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kuule, hyvävelipojat osaa piirtää sellaisia taulukoita, että suomi on maailman saastuttavin ja huonoin ympäristö yritystoiminnalle. Maailma pelastuu EK:n mielestä kun tuotannot siirretään kehittymättömiin maihin.
      Porvari piirtää hetkessä mustan valkoiseksi ja avot, ovat niin hyvällä asialla, että maailmakin pelastuu.

    • Anonyymi

      Asiallisia ja oikein perusteltuja kannanottoja kumpainenkin edellä oleva.
      Kyllähän suomi nimenomaan tarvii perus teollisuutta tuotaan kotimaisen kysynnän tarpeita vastaavia tuotteita jolloin valtion talous lähtee nousuun samoin kuin liiankin suureksi paisunut palveluelinkeino bisnes. ei tämän ymmärtäminen vaadi kulmunin avaruusasemia.

      • Anonyymi

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.

        upm on ahneuden perikuva.


      • Anonyymi

        Näinhän se on, mutta sanomalehtipaperin aika on ollut ja mennyt. Jotain muuta pitää tulla tilalle. Paperi ei ole enää teollisuuden tukipilari suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        upm on ahneuden perikuva.

        Mites paperiukon ahneus!?vasta istuivat lakossa


    • Anonyymi

      Mitä tuohon aloittajan iltalehtihommaan tulee, niin iltasanomat pn saman lehtitalon tuote. Vain vähän eri nimellä.

    • Anonyymi

      Suomesta Kiinaan on pidempi matka kuin Kiinasta Kiinaan.

      Suomi ei jatkossa sanomalehtipaperia paljoa tarvitse. Se tulee Venäjältä tai Saksasta , niinkuin jo nyt iso osa.

      Suomesta on pitkä matka viedä asiakkaille kallista paperia. Sellua on hyvä tehdä Suomessa kun se vaatii vähän väkeä ja metsä lähellä.

      Toimittaja on oikeassa, jos kauppa ei käy on paras lopettaa tuotanto ennenkuin se syö UPMn tulosta.

      Suomi tarvitsee UPMn tuloksen. Verot ja osingot. Pörssikurssi ei saa laskea, siitä on kiinnostunut myös Eläkevakuutusyhtiömme ja Valtion Solidium Nordean kautta.

    • Anonyymi

      UPM:llä on varastot Euroopassa. Ehkäpä tuodaan/myydään muualla halvemmalla tehtyä sanomalehtipaperia Suomeen ?

      • Anonyymi

        Jos se on muualla tehtynä halvempaa, niin tottakai myydään Suomeen. Olette ihan hassuja, kun ei mene perille miten maailma pyörii.
        Jokaisella on mahdollisuus ostaa suomessa valmistettu kalliimpi makkara tai kinkkupaketti.
        Mutta koska Lidl kaupoissa on paljon asiakkaita, niin se on merkki siitä, että mieluumin kuitenkin ostetaan vastaavia tuotteita jos ne puolalaisina saa halvemmalla jääkaappiin. Se on niiin inhimillistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3336
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      72
      2532
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      2027
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1140
    Aihe