Mielipide upm stä

Anonyymi

Tänään iltalehden toimittaja puolustaa upm n toimintaa lehdessä. Herätti ajatuksia.
Logistiikka on kallista,matkat pitkiä,palkat korkeita,työn tuottavuus heikkoa.
Mitkä olosuhteeet esim kiinassa.Onko suomesta pisempi matka kiinaan kuin kiinasta suomeen.Kiinahan käyttää fossiilisia polttoaineita joista suomessa ollaan luopumassa.Mitkä hiton ilmasto talkoot ei ainaskaan tällä keinolla.Kiinassa ajellaan varmaan viimeisintä huutoa olevalla kalustolla ja puhtaassa ilmassa kuten suomessa.
Palkat jos ns lapsityövoimaa ja pitkiä päiviä niin .. mutta siellä on myös elin kustannukset pienemmät kuin suomessa. Lämmitys esim jakin paskalla ja suomessa et saa paskaa polttaa.myös öljy ja kivihiili... paskat ilmasto talkoista voitto on tärkein.
Suomessa yksi ihminen tekee ne hommat joihin siellä tarvitaan 2. Mites sitten jos maailman talous romahtaa niin kiina sanoo että se oli pojat siinä teillä 24h aikaa poistua maasta koneet jää tänne.Iltalehden toimittajan artikkelin jälkeen siirryn is lukijaksi. Hyvä suomi ja upm maalima pelastuu.. VAI miten se oli

10

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kuule, hyvävelipojat osaa piirtää sellaisia taulukoita, että suomi on maailman saastuttavin ja huonoin ympäristö yritystoiminnalle. Maailma pelastuu EK:n mielestä kun tuotannot siirretään kehittymättömiin maihin.
      Porvari piirtää hetkessä mustan valkoiseksi ja avot, ovat niin hyvällä asialla, että maailmakin pelastuu.

    • Anonyymi

      Asiallisia ja oikein perusteltuja kannanottoja kumpainenkin edellä oleva.
      Kyllähän suomi nimenomaan tarvii perus teollisuutta tuotaan kotimaisen kysynnän tarpeita vastaavia tuotteita jolloin valtion talous lähtee nousuun samoin kuin liiankin suureksi paisunut palveluelinkeino bisnes. ei tämän ymmärtäminen vaadi kulmunin avaruusasemia.

      • Anonyymi

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.

        upm on ahneuden perikuva.


      • Anonyymi

        Näinhän se on, mutta sanomalehtipaperin aika on ollut ja mennyt. Jotain muuta pitää tulla tilalle. Paperi ei ole enää teollisuuden tukipilari suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        upm on ahneuden perikuva.

        Mites paperiukon ahneus!?vasta istuivat lakossa


    • Anonyymi

      Mitä tuohon aloittajan iltalehtihommaan tulee, niin iltasanomat pn saman lehtitalon tuote. Vain vähän eri nimellä.

    • Anonyymi

      Suomesta Kiinaan on pidempi matka kuin Kiinasta Kiinaan.

      Suomi ei jatkossa sanomalehtipaperia paljoa tarvitse. Se tulee Venäjältä tai Saksasta , niinkuin jo nyt iso osa.

      Suomesta on pitkä matka viedä asiakkaille kallista paperia. Sellua on hyvä tehdä Suomessa kun se vaatii vähän väkeä ja metsä lähellä.

      Toimittaja on oikeassa, jos kauppa ei käy on paras lopettaa tuotanto ennenkuin se syö UPMn tulosta.

      Suomi tarvitsee UPMn tuloksen. Verot ja osingot. Pörssikurssi ei saa laskea, siitä on kiinnostunut myös Eläkevakuutusyhtiömme ja Valtion Solidium Nordean kautta.

    • Anonyymi

      UPM:llä on varastot Euroopassa. Ehkäpä tuodaan/myydään muualla halvemmalla tehtyä sanomalehtipaperia Suomeen ?

      • Anonyymi

        Jos se on muualla tehtynä halvempaa, niin tottakai myydään Suomeen. Olette ihan hassuja, kun ei mene perille miten maailma pyörii.
        Jokaisella on mahdollisuus ostaa suomessa valmistettu kalliimpi makkara tai kinkkupaketti.
        Mutta koska Lidl kaupoissa on paljon asiakkaita, niin se on merkki siitä, että mieluumin kuitenkin ostetaan vastaavia tuotteita jos ne puolalaisina saa halvemmalla jääkaappiin. Se on niiin inhimillistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      101
      3133
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2664
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2274
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1812
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1464
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1208
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1092
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      896
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      878
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      142
      813
    Aihe