Mielipide upm stä

Anonyymi

Tänään iltalehden toimittaja puolustaa upm n toimintaa lehdessä. Herätti ajatuksia.
Logistiikka on kallista,matkat pitkiä,palkat korkeita,työn tuottavuus heikkoa.
Mitkä olosuhteeet esim kiinassa.Onko suomesta pisempi matka kiinaan kuin kiinasta suomeen.Kiinahan käyttää fossiilisia polttoaineita joista suomessa ollaan luopumassa.Mitkä hiton ilmasto talkoot ei ainaskaan tällä keinolla.Kiinassa ajellaan varmaan viimeisintä huutoa olevalla kalustolla ja puhtaassa ilmassa kuten suomessa.
Palkat jos ns lapsityövoimaa ja pitkiä päiviä niin .. mutta siellä on myös elin kustannukset pienemmät kuin suomessa. Lämmitys esim jakin paskalla ja suomessa et saa paskaa polttaa.myös öljy ja kivihiili... paskat ilmasto talkoista voitto on tärkein.
Suomessa yksi ihminen tekee ne hommat joihin siellä tarvitaan 2. Mites sitten jos maailman talous romahtaa niin kiina sanoo että se oli pojat siinä teillä 24h aikaa poistua maasta koneet jää tänne.Iltalehden toimittajan artikkelin jälkeen siirryn is lukijaksi. Hyvä suomi ja upm maalima pelastuu.. VAI miten se oli

10

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kuule, hyvävelipojat osaa piirtää sellaisia taulukoita, että suomi on maailman saastuttavin ja huonoin ympäristö yritystoiminnalle. Maailma pelastuu EK:n mielestä kun tuotannot siirretään kehittymättömiin maihin.
      Porvari piirtää hetkessä mustan valkoiseksi ja avot, ovat niin hyvällä asialla, että maailmakin pelastuu.

    • Anonyymi

      Asiallisia ja oikein perusteltuja kannanottoja kumpainenkin edellä oleva.
      Kyllähän suomi nimenomaan tarvii perus teollisuutta tuotaan kotimaisen kysynnän tarpeita vastaavia tuotteita jolloin valtion talous lähtee nousuun samoin kuin liiankin suureksi paisunut palveluelinkeino bisnes. ei tämän ymmärtäminen vaadi kulmunin avaruusasemia.

      • Anonyymi

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.

        upm on ahneuden perikuva.


      • Anonyymi

        Näinhän se on, mutta sanomalehtipaperin aika on ollut ja mennyt. Jotain muuta pitää tulla tilalle. Paperi ei ole enää teollisuuden tukipilari suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        upm on ahneuden perikuva.

        Mites paperiukon ahneus!?vasta istuivat lakossa


    • Anonyymi

      Mitä tuohon aloittajan iltalehtihommaan tulee, niin iltasanomat pn saman lehtitalon tuote. Vain vähän eri nimellä.

    • Anonyymi

      Suomesta Kiinaan on pidempi matka kuin Kiinasta Kiinaan.

      Suomi ei jatkossa sanomalehtipaperia paljoa tarvitse. Se tulee Venäjältä tai Saksasta , niinkuin jo nyt iso osa.

      Suomesta on pitkä matka viedä asiakkaille kallista paperia. Sellua on hyvä tehdä Suomessa kun se vaatii vähän väkeä ja metsä lähellä.

      Toimittaja on oikeassa, jos kauppa ei käy on paras lopettaa tuotanto ennenkuin se syö UPMn tulosta.

      Suomi tarvitsee UPMn tuloksen. Verot ja osingot. Pörssikurssi ei saa laskea, siitä on kiinnostunut myös Eläkevakuutusyhtiömme ja Valtion Solidium Nordean kautta.

    • Anonyymi

      UPM:llä on varastot Euroopassa. Ehkäpä tuodaan/myydään muualla halvemmalla tehtyä sanomalehtipaperia Suomeen ?

      • Anonyymi

        Jos se on muualla tehtynä halvempaa, niin tottakai myydään Suomeen. Olette ihan hassuja, kun ei mene perille miten maailma pyörii.
        Jokaisella on mahdollisuus ostaa suomessa valmistettu kalliimpi makkara tai kinkkupaketti.
        Mutta koska Lidl kaupoissa on paljon asiakkaita, niin se on merkki siitä, että mieluumin kuitenkin ostetaan vastaavia tuotteita jos ne puolalaisina saa halvemmalla jääkaappiin. Se on niiin inhimillistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      97
      3360
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      196
      2931
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2897
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2464
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1913
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      202
      1817
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      47
      1741
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1259
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1115
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      197
      1098
    Aihe