Mielipide upm stä

Anonyymi

Tänään iltalehden toimittaja puolustaa upm n toimintaa lehdessä. Herätti ajatuksia.
Logistiikka on kallista,matkat pitkiä,palkat korkeita,työn tuottavuus heikkoa.
Mitkä olosuhteeet esim kiinassa.Onko suomesta pisempi matka kiinaan kuin kiinasta suomeen.Kiinahan käyttää fossiilisia polttoaineita joista suomessa ollaan luopumassa.Mitkä hiton ilmasto talkoot ei ainaskaan tällä keinolla.Kiinassa ajellaan varmaan viimeisintä huutoa olevalla kalustolla ja puhtaassa ilmassa kuten suomessa.
Palkat jos ns lapsityövoimaa ja pitkiä päiviä niin .. mutta siellä on myös elin kustannukset pienemmät kuin suomessa. Lämmitys esim jakin paskalla ja suomessa et saa paskaa polttaa.myös öljy ja kivihiili... paskat ilmasto talkoista voitto on tärkein.
Suomessa yksi ihminen tekee ne hommat joihin siellä tarvitaan 2. Mites sitten jos maailman talous romahtaa niin kiina sanoo että se oli pojat siinä teillä 24h aikaa poistua maasta koneet jää tänne.Iltalehden toimittajan artikkelin jälkeen siirryn is lukijaksi. Hyvä suomi ja upm maalima pelastuu.. VAI miten se oli

10

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kuule, hyvävelipojat osaa piirtää sellaisia taulukoita, että suomi on maailman saastuttavin ja huonoin ympäristö yritystoiminnalle. Maailma pelastuu EK:n mielestä kun tuotannot siirretään kehittymättömiin maihin.
      Porvari piirtää hetkessä mustan valkoiseksi ja avot, ovat niin hyvällä asialla, että maailmakin pelastuu.

    • Anonyymi

      Asiallisia ja oikein perusteltuja kannanottoja kumpainenkin edellä oleva.
      Kyllähän suomi nimenomaan tarvii perus teollisuutta tuotaan kotimaisen kysynnän tarpeita vastaavia tuotteita jolloin valtion talous lähtee nousuun samoin kuin liiankin suureksi paisunut palveluelinkeino bisnes. ei tämän ymmärtäminen vaadi kulmunin avaruusasemia.

      • Anonyymi

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan sen pihtiputaan mummokin ymmärtää, että kauppatase senkun laskee kun sanomalehtipaperikin tuodaan ulkomailta.

        upm on ahneuden perikuva.


      • Anonyymi

        Näinhän se on, mutta sanomalehtipaperin aika on ollut ja mennyt. Jotain muuta pitää tulla tilalle. Paperi ei ole enää teollisuuden tukipilari suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        upm on ahneuden perikuva.

        Mites paperiukon ahneus!?vasta istuivat lakossa


    • Anonyymi

      Mitä tuohon aloittajan iltalehtihommaan tulee, niin iltasanomat pn saman lehtitalon tuote. Vain vähän eri nimellä.

    • Anonyymi

      Suomesta Kiinaan on pidempi matka kuin Kiinasta Kiinaan.

      Suomi ei jatkossa sanomalehtipaperia paljoa tarvitse. Se tulee Venäjältä tai Saksasta , niinkuin jo nyt iso osa.

      Suomesta on pitkä matka viedä asiakkaille kallista paperia. Sellua on hyvä tehdä Suomessa kun se vaatii vähän väkeä ja metsä lähellä.

      Toimittaja on oikeassa, jos kauppa ei käy on paras lopettaa tuotanto ennenkuin se syö UPMn tulosta.

      Suomi tarvitsee UPMn tuloksen. Verot ja osingot. Pörssikurssi ei saa laskea, siitä on kiinnostunut myös Eläkevakuutusyhtiömme ja Valtion Solidium Nordean kautta.

    • Anonyymi

      UPM:llä on varastot Euroopassa. Ehkäpä tuodaan/myydään muualla halvemmalla tehtyä sanomalehtipaperia Suomeen ?

      • Anonyymi

        Jos se on muualla tehtynä halvempaa, niin tottakai myydään Suomeen. Olette ihan hassuja, kun ei mene perille miten maailma pyörii.
        Jokaisella on mahdollisuus ostaa suomessa valmistettu kalliimpi makkara tai kinkkupaketti.
        Mutta koska Lidl kaupoissa on paljon asiakkaita, niin se on merkki siitä, että mieluumin kuitenkin ostetaan vastaavia tuotteita jos ne puolalaisina saa halvemmalla jääkaappiin. Se on niiin inhimillistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      84
      6033
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      142
      2513
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      105
      2272
    4. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      25
      2218
    5. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      37
      2179
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      67
      1625
    7. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1361
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1335
    9. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1309
    10. Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu

      Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa
      Maailman menoa
      63
      1289
    Aihe