Kuka tekee matkoja sinne ,vai tekeekö kukaan.Minua kiinnostaisi eksoottisemmat paikat matkustaa.Venäjä ja Israel on jo käyty ja todettu että ne on molemmat kyllä mainettaan parempia vaikka pidetään pahan valtakuntana.Niin ajattelin että miksipä ei voisi käydä tuollakin.
Matka Pohjois Koreaan
5
246
Vastaukset
- Anonyymi
Pääsee sinne helposti. Voisin itse käydä lähivuosina ja sehän on loistava matkailupaikka. Sen jälkeen tiedät että ei pohjois korea ole mikään pahanvaltakunta. Pääset kun ensin menet sen naapurimaahan josta järjestetään matkoja sinne. Esimerkiksi pääset etelä korean kautta.
- Anonyymi
Eri matkatoimistot järjestävät matkoja maahan. Myös Suomi Korea Seura järjestää jäsenmatkoja kyseiseen maahan. Matkakertomuksia löytyy mm Suomi Korea seuran sivuilta Korean Ystävät lehdestä. Travellerilla myös ainakin ollut matkoja sinne. Varmaankin koronakriisin jälkeen matkoja taas järjestetään. Turistille maa on erittäin miellyttävä ja siisti. Ruoka ja kulttuuri siellä erittäin hyvää. Paikallisiin tapoihin ja aatteisiin kannattaa tutustua laajasti, jotta ymmärtää edes vähän tuon erikoisen maan toiminnasta ja logiikasta.
https://www.suomikorea.net/
https://www.jucheaate.com/ - Anonyymi
Mikäli haluat tukea diktatuuria joka sortaa kansaa, on Pohjois-Korea valinta.
Kukaan täys`järkinen ei sinne matkusta, ainoastaan itsekkäät. - Anonyymi
Et näe tuolla maassa käytännössä mitään muuta kuin sen propakandan!
Se mitä näet, koet, syöt, juot ei ole pohjois-korealaista elämää.
Videot mitä pk:ssa on kuvattu, ok osa on salaa kuvattua todellista materiaalia mutta sitäpä ei paljoa olekkaan. Se mitä youtubessa on niin kaikki on propakandaa, se materiaalia on turisteille ja diplomaateille tarkoitetuilta alueilta kuvattu.
Yhdelläkään ns tavallisella pohjois-korealaisella ei ole autoa eikä ne tee tietokoneella yhtään mitään vaikka niitä kaupassa muka myydään :)
Että onko tuonne nyt niin mielenkiintoista matkustaa, aika kallis reissu mutta on se tavallaan näkemisen arvoinen vaikka on pelkkää vitsiä kaikki.- Anonyymi
Tuollahan on siis tosiaan eliittien/diplomaattinen asuinalueet joissa on heille kaupat, palvelut mitä on jotka on siis hyvin ns esimerkiksi länsimaisia. Kyseinen edellä mainittu porukka on hyvin poikkeavassa asemassa, eivät ole pk:laisia vaan kuten sanoin diplomaatteja yms eikä nekään voi liikkua missä tykkää mutta siellä omalla alueellaan voi liikkua vapaasti.
Tuonne maahan ei mennä perseilemään, se on sääntö numero 1 mistä ei voi poikeata eikä unohtaa missään kohtaan, jos moista mielii niin kannattaa miettiä monta kertaa ennakkoon koska käytännössä turistina pk:ssä et ns pääse minnekkään ominpäin. Se on maana täydellinen poikkeus tasan kaikkeen muuhun että siinä mielessä edes lomareissu sinne niin, kysyn että onko se oikeasti sen väärti koska se on niin tarkkaan ohjattu ja säännelty että et sä niin kuin pääse näkemään oikeaa pohjois-koreaa missään edes vilaukseltakaan tavallaan. Youtubessa ei ole videoita sekunttiakaan mistään aidosta pohjoiskoreasta, se mitä siellä on niin ne on kuvattu edellä mainittujen eliitin asuinalueella, ei todellaan missä tykkää menty kuvailmaan mitä huvittaa, ei todellaan. KUKAAN turisti ei siellä mene kuvailee yhtään mistään muualta, kun se ei ole mitenkään mahdollista edes. Oppaan mukana mennää tiukasti sinne minne saa mennä, kuvataan siellä missä saa kuvata, käytännössä kuvata voi liki vapaasti mutta sehän on siellä turisteille vapaalla alueella.
Itse unohtaisin moisessa maassa käynnin koska, no se lukee tuossa edellä.
Jos siellä edes VÄHÄN saisi liikkua ominpäin edes jonnekkin niin voisin sanoa että ilman muuta olisi mielenkiintoinen maa käydä mutta ei. Sä et pääse siellä mihinkään ja piste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1222396- 1341895
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631236Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051216En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771101Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311070Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241006Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942