Matka Pohjois Koreaan

Anonyymi

Kuka tekee matkoja sinne ,vai tekeekö kukaan.Minua kiinnostaisi eksoottisemmat paikat matkustaa.Venäjä ja Israel on jo käyty ja todettu että ne on molemmat kyllä mainettaan parempia vaikka pidetään pahan valtakuntana.Niin ajattelin että miksipä ei voisi käydä tuollakin.

5

450

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääsee sinne helposti. Voisin itse käydä lähivuosina ja sehän on loistava matkailupaikka. Sen jälkeen tiedät että ei pohjois korea ole mikään pahanvaltakunta. Pääset kun ensin menet sen naapurimaahan josta järjestetään matkoja sinne. Esimerkiksi pääset etelä korean kautta.

    • Anonyymi

      Eri matkatoimistot järjestävät matkoja maahan. Myös Suomi Korea Seura järjestää jäsenmatkoja kyseiseen maahan. Matkakertomuksia löytyy mm Suomi Korea seuran sivuilta Korean Ystävät lehdestä. Travellerilla myös ainakin ollut matkoja sinne. Varmaankin koronakriisin jälkeen matkoja taas järjestetään. Turistille maa on erittäin miellyttävä ja siisti. Ruoka ja kulttuuri siellä erittäin hyvää. Paikallisiin tapoihin ja aatteisiin kannattaa tutustua laajasti, jotta ymmärtää edes vähän tuon erikoisen maan toiminnasta ja logiikasta.

      https://www.suomikorea.net/
      https://www.jucheaate.com/

    • Anonyymi

      Mikäli haluat tukea diktatuuria joka sortaa kansaa, on Pohjois-Korea valinta.
      Kukaan täys`järkinen ei sinne matkusta, ainoastaan itsekkäät.

    • Anonyymi

      Et näe tuolla maassa käytännössä mitään muuta kuin sen propakandan!
      Se mitä näet, koet, syöt, juot ei ole pohjois-korealaista elämää.

      Videot mitä pk:ssa on kuvattu, ok osa on salaa kuvattua todellista materiaalia mutta sitäpä ei paljoa olekkaan. Se mitä youtubessa on niin kaikki on propakandaa, se materiaalia on turisteille ja diplomaateille tarkoitetuilta alueilta kuvattu.
      Yhdelläkään ns tavallisella pohjois-korealaisella ei ole autoa eikä ne tee tietokoneella yhtään mitään vaikka niitä kaupassa muka myydään :)

      Että onko tuonne nyt niin mielenkiintoista matkustaa, aika kallis reissu mutta on se tavallaan näkemisen arvoinen vaikka on pelkkää vitsiä kaikki.

      • Anonyymi

        Tuollahan on siis tosiaan eliittien/diplomaattinen asuinalueet joissa on heille kaupat, palvelut mitä on jotka on siis hyvin ns esimerkiksi länsimaisia. Kyseinen edellä mainittu porukka on hyvin poikkeavassa asemassa, eivät ole pk:laisia vaan kuten sanoin diplomaatteja yms eikä nekään voi liikkua missä tykkää mutta siellä omalla alueellaan voi liikkua vapaasti.

        Tuonne maahan ei mennä perseilemään, se on sääntö numero 1 mistä ei voi poikeata eikä unohtaa missään kohtaan, jos moista mielii niin kannattaa miettiä monta kertaa ennakkoon koska käytännössä turistina pk:ssä et ns pääse minnekkään ominpäin. Se on maana täydellinen poikkeus tasan kaikkeen muuhun että siinä mielessä edes lomareissu sinne niin, kysyn että onko se oikeasti sen väärti koska se on niin tarkkaan ohjattu ja säännelty että et sä niin kuin pääse näkemään oikeaa pohjois-koreaa missään edes vilaukseltakaan tavallaan. Youtubessa ei ole videoita sekunttiakaan mistään aidosta pohjoiskoreasta, se mitä siellä on niin ne on kuvattu edellä mainittujen eliitin asuinalueella, ei todellaan missä tykkää menty kuvailmaan mitä huvittaa, ei todellaan. KUKAAN turisti ei siellä mene kuvailee yhtään mistään muualta, kun se ei ole mitenkään mahdollista edes. Oppaan mukana mennää tiukasti sinne minne saa mennä, kuvataan siellä missä saa kuvata, käytännössä kuvata voi liki vapaasti mutta sehän on siellä turisteille vapaalla alueella.

        Itse unohtaisin moisessa maassa käynnin koska, no se lukee tuossa edellä.
        Jos siellä edes VÄHÄN saisi liikkua ominpäin edes jonnekkin niin voisin sanoa että ilman muuta olisi mielenkiintoinen maa käydä mutta ei. Sä et pääse siellä mihinkään ja piste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 69
      1071
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      838
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      741
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      694
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      633
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      618
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe