Perättömiä rikosilmoituksia

Anonyymi

Hei. Tuli tiedoksianto haastemieheltä, käskettiin vain soittaa, ei siinä muuta ohjetta lue. Kyseessä vainoaja joka tekee minusta perättömiä rikosilmoituksia ja minkäänlaisia todistuksia hänellä ei ole minua vastaan. Eikö pitäisi ensin olla poliisikuulustelussa, vai mennäänkö syyttömänä käräjille suoraan tuosta vaan?
En tiedä näistä mitään koska en ole poliisin kanssa ollut tekemisissä, eikä ole rikoslistaakaan.

10

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen täytyy olla riita-asia, koska rikosjuttu ei voi tulla vireille ilman poliisin esitutkintaa, missä sinua on kuultava.

    • Anonyymi

      Näin minäkin sen ajattelin, hauskaa tässä on se, että ilmoituksen teki
      poliisilaitos haastemiehelle. Mitään esitutkintaa ei ole ollut, eikä kuulusteluja.

      • Anonyymi

        Kyse ei voi olla rikosasiasta. Rikosjutussa poliisin esitutkinta menee aina syyttäjälle. Kyse saattaa olla jostakin tiedoksiannosta, mihin vihamiehelläsi ei ole mitään osuutta.
        Jos syyttäjä nostaa esitutkinnan jälkeen syytteen, niin syyttäjä pyytää käräjäoikeudelta, että se ja se haastetaan vastaajaksi siihen ja siihen rikosasiaan. Sen jälkeen asia siirtyy käräjäoikeudelta haastemiehelle, joka suorittaa haastamisen.


    • Anonyymi

      Haastemies mukana kuvassa vain, koska junailee kutsun.

    • Anonyymi

      Jos jutun vastaaja ei toimita vastausta käräjäoikeuteen haasteen saatuaan määräajassa, käräjäoikeus ratkaisee asian suoraan ilman oikeuden istuntoa niin sanotulla yksipuolisella tuomiolla. Vastaaja, jota vastaan yksipuolinen tuomio on annettu, voi hakea siihen muutosta 30 päivän kuluessa. Menettelyn nimi on takaisinsaanti. Tällöin asia menee perusteellisesti käsiteltäväksi käräjäoikeuden istuntoon.

      • Anonyymi

        Takaisinsaanti. Oikeudenkäymiskaari.

        Kuka näitä keksii. Tökeröitä suomennoksia?

        Riemukaari. Ehkä sittenkin oikeudenkäyntiohje tai oikeudenkäyntisääntö.
        Käyminen liittyy alkoholijuomiin. Käynti ns. prosessiin.

        Lainsäädäntö on tätä samaa. Jos tietokoneohjelma olisi samaa tasoa kuin suomen lainsäädäntö, se kaatuisi ennen käynnistymistä. Ei ole syytä pystyttää riemukaarta suomen lainsäädännölle, surumuistomerkki ennemminkin.

        Takaisinsaanti. Vai, purkaminen, peruutus, uudelleen käsittely.

        Kyllä haasteesi (vai pitäisikö olla kutsu oikeudenkäymiseen) voi olla kantajan (vai pitäisikö olla oikeuden hakijan tai vaatijan) tai asianomistajan (vähän kuin talon omistaja, vai pitäisikö olla oikeudettomasti kohdeltu) itse nostama syyte kun tutkintaviranomainen on jättänyt asian tutkimatta.

        Muista nostaa kunnianloukkaussyyte perättömistä syytöksistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Takaisinsaanti. Oikeudenkäymiskaari.

        Kuka näitä keksii. Tökeröitä suomennoksia?

        Riemukaari. Ehkä sittenkin oikeudenkäyntiohje tai oikeudenkäyntisääntö.
        Käyminen liittyy alkoholijuomiin. Käynti ns. prosessiin.

        Lainsäädäntö on tätä samaa. Jos tietokoneohjelma olisi samaa tasoa kuin suomen lainsäädäntö, se kaatuisi ennen käynnistymistä. Ei ole syytä pystyttää riemukaarta suomen lainsäädännölle, surumuistomerkki ennemminkin.

        Takaisinsaanti. Vai, purkaminen, peruutus, uudelleen käsittely.

        Kyllä haasteesi (vai pitäisikö olla kutsu oikeudenkäymiseen) voi olla kantajan (vai pitäisikö olla oikeuden hakijan tai vaatijan) tai asianomistajan (vähän kuin talon omistaja, vai pitäisikö olla oikeudettomasti kohdeltu) itse nostama syyte kun tutkintaviranomainen on jättänyt asian tutkimatta.

        Muista nostaa kunnianloukkaussyyte perättömistä syytöksistä.

        Oletko sinä se sama aivovammainen, jonka mielestä on väärin, kun poliisi vain "epäilee" silloinkin, kun tekijä on jäänyt kiinni verekseltä?

        Ai että, "verekseltä", siinäpä sinulle seuraava sana puitavaksi. Löytyy ihan lainsäädännöstä, katso vaikka pakkokeinolaki (806/2011) 2:1-2 §.

        Ai että, taas muuten tuli käytettyä hassua sanaa: puitavaksi. Eihän tässä mistään viljasta pitänyt olla kyse, vaan rikosoikeudesta.


    • Anonyymi

      Oikein on se, että jos ajaa itse syytettä, niin oikeus EI OTA asiaa käsiteltäväksi, ellei liitteenä ole joko syyttäjän sjp tai poliisin tekemä tutkimatta-ottamispäätös. Syyttäjä ei tee syyttämättä-jättämispäätöstä, ellei hänellä ole käytettävänään poliisin esitutkintamateriaalia. Eli ei voi ketään haastaa käräjille ilman tutkintaa.
      Jos ei ole kuin sana sanaa vastaan.

    • Anonyymi

      Haastemieheltä on ilmeisesti tullut kutsulappu, jossa pyydetään ottamaan yhteyttä?

      Soita haastemiehelle niin saat tietää mitä asia koskee. Asia voi olla sellainen, että haastemies voi antaa sen sinulle puhelimitse tiedoksi. Asiasta riippuen on keinoja, jolla se voidaan antaa sinulle tiedoksi yrittäessässi pakoilla.

      Se saattaa olla esim. velkomisjuttuun liittyvä eli olet jättänyt laskun/laskuja maksamatta. Velkoja on sitten laittanut asian vireille käräjäoikeuteen, jotta saavat sinulta rahat.

      Mikäli asia on näin niin silloin kannattaa maksaa velka ennen käräjäoikeuden tuomiota. Ellei velkaa makseta siinä vaiheessa ja niin tuomio tulee. Sitten velkoja laittaa sen ulosottoon ja sitä peritään sinulta viimeiseen centtiin asti.

      Luottotiedotkin "menee" kuten kansankielessä sanotaan!

    • Anonyymi

      Ei tarvi soittaa, voit ottaa yhteyttä kirjeellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe