Yritin netistä etsiä tietoa, mutta kaikki tuntuu niin monimutkaiselta.
Minkälaisten rikosten/rikosepäilyjen kohdalla poliisilla on oikeus selvittää henkilöllisyys IP-osoitteen takaa?
Jos selvitetään, niin onko poliisilla oikeus/velvollisus luovuttaa näitä tietoja sille joka rikosilmoituksen on tehnyt?
Minkälaisten rikosten/rikosepäilyjen kohdalla poliisilla on oikeus selvittää henkilöllisyys IP-osoitteen takaa?
Jos selvitetään, niin onko poliisilla oikeus/velvollisus luovuttaa näitä tietoja sille joka rikosilmoituksen on tehnyt?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä nuo idiootit yleensä pystyy mitään selvittämään. Esimerkiksi TOR verkossa on salattujen koodien takana rikoksiin syyllistyneitten poliisien taustat aina kuvista perhesuhteisiin, ja Polpon idiooteilta kestää vähintään pari vuotta ennen kuin edes älyäisivät nähdä numero ja kirjainkoodeja tai murtaa salausten läpi
Noniin, pieniliekki , rauhotutaanpas taas.
Yritä hengittää syvään,ota mielialalääke, istahda nurkkaan ja ole meille esimerkkinä... varoittavana esimerkkinä.
Vai, meinasitko mahdollisesti pyytää poliiseilta vielä sakotusoikeutta.
Eli, nyt normi viikonlopun viettoon...nurkkaan istumaan ja haisemaan idolisi genetaalialueelle.
En tiedä miten pystyvät tahallisia valheellisia laitteisto-osoitteita eli MAC-osoitteita selvittämään jos operaattorikaan ei pysty.
Mutta poliisin työ on muuttunut kai aika nopeasti, kun nyt pitäisi jo osata tulkita ihmisten persoonia, onko kyseessä joku naurettava tyhmyys kuin moposkootterilla ajettu ylinopeus vai ammattirikollinen kyseessä.
Henkilön todentaminen äänestä on paha juttu myös, jos on flunssassa ja yskii paljon puhelimeen... fast fourier äänianalyysi-juttuja, olen tehnyt tuollaisia, onneksi on tietokone ja ohjelmat voin tehdä ja kokeilla juttuja ohjelmoimalla tietokonetta.
Varmaan niin poliisin mielestä hyviä harrasteita tehdä tietokoneen kanssa tuollaiset kansalliseen turvallisuuteen liittyvät asiat, mutta monilla ei ole sellaisia tietokoneita ja muita laitteita jotta voi kehittää ja keksiä uusia juttuja makuuhuoneessaankaan.