Koneelle on ilmestynyt Microsoft Edge.
Ohjelmat ja toiminnot antaa mahdollisuuden Muuta mutta ei Poista. Kun klikkaa Muuta, mitään ei tapahdu.
Miten sen voi poistaa?
Edgen poistaminen?
16
287
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä ei voi poistaa ja hyvä niin.
- Anonyymi
Miksi hyvä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi hyvä?
Hyvä olla pari selainta järjestelmässä.
- Anonyymi
Miksi se pitäisi poistaa?
- Anonyymi
Edge on tällä hetkellä paras selain mitä markkinoilta saa joten sitä ei pidä poistaa vaan se pitää laittaa oletusselaimeksi ja ottaa tehokäyttöön.
- Anonyymi
Ei kannata ottaa Edgeä käyttöön. Se vakoilee kaiken käyttäjältä ja lähettää tiedot kaupallisille toimijoille.
- Anonyymi
Linuxin osuus on pudonnut merkittävästi elokuussa, selviää Netmarketsharen luvuista.
- Anonyymi
Samaan aikaan Windows 10 harppasi yli merkittävän 60 prosentin rajapyykin päätyen 60,57 prosentin lukemaan.
- Anonyymi
Mutta eikö Edgeä todellakaan voi poistaa?
Kai käyttäjällä pitää olla mahdollista päättää mitä ohjelmia ja selaimia käyttää ja hyväksyy koneeseensa.
Tilannehan on että kone on siltä osin kaapattu.- Anonyymi
Et sinä ole Windowsia ostanut. Sinulla on vain käyttöoikeus. Microsoft voi tehdä käyttöjärjestelmällään mitä haluaa.
"Kai käyttäjällä pitää olla mahdollista päättää mitä ohjelmia ja selaimia käyttää ja hyväksyy koneeseensa."
Itsehän olet Windowsin asentanut tai ostanut koneen jossa on valmiina. Ei Windowsia kukaan pakota käyttämään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sinä ole Windowsia ostanut. Sinulla on vain käyttöoikeus. Microsoft voi tehdä käyttöjärjestelmällään mitä haluaa.
"Kai käyttäjällä pitää olla mahdollista päättää mitä ohjelmia ja selaimia käyttää ja hyväksyy koneeseensa."
Itsehän olet Windowsin asentanut tai ostanut koneen jossa on valmiina. Ei Windowsia kukaan pakota käyttämään.Sama se on autoissa. Et omista kaikkia auton osia vaikka sen ostaisit ilman lainaa omalla rahalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama se on autoissa. Et omista kaikkia auton osia vaikka sen ostaisit ilman lainaa omalla rahalla.
Tietysti omistan autossa kaiken, samoin wintoosan, mutta jos hyväksyy käyttöehdot niin mikkisoftalla okeus vakoilla. Käyttäjä voi toki tehdä kaikkensa estääkseen vakoilun.
- Anonyymi
Uusissa Win10 -koneissa Edge on taustasovellusten oletusohjelma, joten sen läsnäolo on välttämätön masiinan hyvinvoinnin kannalta. Kirjoita hakuun "taustasovellukset" ja käynnistä Taustasovellukset -ohjelma niin näet mitä koneella automaattisesti rullaa silloinkin kun itse olet jääkaapilla.
Samasta paikasta voit kytkeä pois päältä akkua turhaan rasittavia ohjelmia silloin kun olet varma ettet niitä tarvitse.- Anonyymi
Näkyypä olevan lukuisa joukko mitä siellää rullaa ja Edge ei siis ole poistettavissa toiminnasta eli on 'kiinteää kalustoa'.
Kiitos asiallisesta vastauksesta ja myös pahoittelut niille keitä tumpelot kysymykset kiukuttavat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkyypä olevan lukuisa joukko mitä siellää rullaa ja Edge ei siis ole poistettavissa toiminnasta eli on 'kiinteää kalustoa'.
Kiitos asiallisesta vastauksesta ja myös pahoittelut niille keitä tumpelot kysymykset kiukuttavat.Päivittäiset käynnistyksessä ja tunnin välein tapahtuvat edgen päivityshaut kannattaa laittaa pois päältä, lähettää vaan tietoja mikkisoftalle. Edes virussuojia ei tarvitse päivittää tunnin välein, saati selainta, kerran kuussa riittää hyvin.
- Anonyymi
Tässä video:
https://www.youtube.com/watch?v=TSU2auHIyTM&feature=emb_logo
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 283210
Arki on paljon tylsempää
kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva302505En halua miestä joka
Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll2862255Keskisarja todettiin rasistiksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän5202010- 1761877
Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa
Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava4121584Sen pienen ohimenevän hetken tänään sain ihailla sua
ehkä taas joskus. Taitaa aina vuosi mennä, kun eteen ilmaannut. Mieheltä naiselle.111572Kylämme taas kartalla
Kuka se tappaja on Suomussalmelta? Onkohan taas eroperheen vesa? Turvaton lapsuus jne? Näitä huonot kortit saaneita on n101340Ensitreffit alttarilla: Heti outo ratkaisu uusilta asiantuntijoilta: "On tehty reippaitakin..."
Ensitreffit alttarilla uudistui ja mukana on kaksi uutta asiantuntijaa: Joonas Pesonen ja Iida Mäkikallio. Kari Kanala j151224Olitkohan koskaan
yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos861179