vakionoeudensäädin

Anonyymi

Miten opel corsasta saa vakionopeuden säätimen päälle, vm on 2018

7

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö autosta löydy käyttöohjekirjaa?

    • Anonyymi

      Corsasta en tiedä mutta karlissa toimii seuraavasti kokeile tätä.

      Ajonaikana paina vakionopeussäätimen nappia karlissa se sijaitsee ratin vasemmassa puolassa kojetauluun pitäisi syttyä merkkivalo että se on päällä. Seuraavaksi napsauta ratin vasemmassa puolassa olevaa rullakytkintä missä lukee set niin alaspäin. Vakionopeussäädin pitäisi olla nyt toiminnassa.

      rullakytkimellä voit sen jälkeen napsautella ylöspäin lisätäksesi vauhtia ja alaspäin laskeaksesi vauhtia. Vakionopeussäätimen saat pois päältä vaikka siten että painat jarrua mutta merkkivalo jää vielä palamaan kojetauluun ja siitä samasta napista kun painat niin se merkkivalo sammuu.

      Sitten varmuudenvuoksi ihan perusasiat että vakionopeussäädin toimii auto täytyy olla vauhdissa ja vaihde päällä esimerkiksi ajat 80kmh 5:s vaihteella. Vakio nopeussäädin ei toimi jos vaihde ei ole päällä eikä myöskään jos auto on tyhjäkäynnillä paikallaan.

      • Anonyymi

        Lisäys vielä tarkista oikea nappi käyttöohjekirjasta koska karlissa samassa puolassa on myös nopeusrajoittimen nappi ettet vahingossa sitä paina ja sitten ihmettele miksi auto ei kulje kuin sen ja sen verran. Napit ovat vähän samannäköisiä.


    • Anonyymi

      Sain toimii

      • Anonyymi

        Hyvä jos olin avuksi! Makoisia kilometrejä vakkarin myötä :)


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan että miksi takana on rumpujarru, mutta edessä on levyjarru

      • Anonyymi

        Rakenteella voidaan tinkiä auton hinnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe