vakionoeudensäädin

Anonyymi

Miten opel corsasta saa vakionopeuden säätimen päälle, vm on 2018

7

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö autosta löydy käyttöohjekirjaa?

    • Anonyymi

      Corsasta en tiedä mutta karlissa toimii seuraavasti kokeile tätä.

      Ajonaikana paina vakionopeussäätimen nappia karlissa se sijaitsee ratin vasemmassa puolassa kojetauluun pitäisi syttyä merkkivalo että se on päällä. Seuraavaksi napsauta ratin vasemmassa puolassa olevaa rullakytkintä missä lukee set niin alaspäin. Vakionopeussäädin pitäisi olla nyt toiminnassa.

      rullakytkimellä voit sen jälkeen napsautella ylöspäin lisätäksesi vauhtia ja alaspäin laskeaksesi vauhtia. Vakionopeussäätimen saat pois päältä vaikka siten että painat jarrua mutta merkkivalo jää vielä palamaan kojetauluun ja siitä samasta napista kun painat niin se merkkivalo sammuu.

      Sitten varmuudenvuoksi ihan perusasiat että vakionopeussäädin toimii auto täytyy olla vauhdissa ja vaihde päällä esimerkiksi ajat 80kmh 5:s vaihteella. Vakio nopeussäädin ei toimi jos vaihde ei ole päällä eikä myöskään jos auto on tyhjäkäynnillä paikallaan.

      • Anonyymi

        Lisäys vielä tarkista oikea nappi käyttöohjekirjasta koska karlissa samassa puolassa on myös nopeusrajoittimen nappi ettet vahingossa sitä paina ja sitten ihmettele miksi auto ei kulje kuin sen ja sen verran. Napit ovat vähän samannäköisiä.


    • Anonyymi

      Sain toimii

      • Anonyymi

        Hyvä jos olin avuksi! Makoisia kilometrejä vakkarin myötä :)


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan että miksi takana on rumpujarru, mutta edessä on levyjarru

      • Anonyymi

        Rakenteella voidaan tinkiä auton hinnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä lopettanut rajalle ihmisten tuomisen, Suomi sulkemassa silti rajansa

      Venäjä on lopettanut toistaiseksi "turvapaikanhakijoiden" kuskaamisen Raja Joosepin avonaiselle Itärajan asemalle. Syynä
      Maailman menoa
      173
      1916
    2. Fatima Diarra Suomen pakolaiskiintiö nostettava moninkertaiseksi

      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010021408.html Hallitus on laskemassa Suomen pakolaiskiintiön 500 pakolaiseen vuod
      Maailman menoa
      176
      1223
    3. Onko tämä yksipuolista?

      Haluaisin laittaa sulle viestiä, kysyä kuulumisia. Haluaisin tietää miten voit, onko kaikki hyvin. Kaipaan sua, en tiedä
      Ikävä
      62
      981
    4. Mistä et pidä kaivattusi ulkonäössä

      Tai luonteessa ?
      Ikävä
      63
      935
    5. Persu jakoi tekoälyn tekemiä deepfakekuvia mustamaalatakseen SPR:ää

      Ei näe asiassa ongelmaa https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/224e6737-010d-42ce-9ac0-cd08a8309f06
      Maailman menoa
      136
      831
    6. Hän, kaivattuni

      varmaan luulee, että unohdin, jatkoin elämääni, päästin irti. Vaikka ajattelen häntä edelleen koko ajan. Näin se vaan me
      Ikävä
      49
      780
    7. Onko kaivattusi

      seksikäs? Miten on?
      Ikävä
      45
      715
    8. Kaverini kaipaa

      Sun kosketusta, kovasti...! :D
      Ikävä
      95
      706
    9. Amnesty nillittää rajojen sulusta

      Amnesty väittää, että missään ei ole näytetty toteen sitä, että noista itärajalta tulleista turvapaikanhakijoista olisi
      Maailman menoa
      114
      690
    10. Muistatko? Selviytyjät Teemu Roivainen on Saara Aallon ex-mies - Nyt kumpikin naisen kanssa - Kuvat!

      Kääk-juoru! Teemu Roivainen ja Saara Aalto tapasivat lukiossa ja seurustelivat vuosia. Nyt kumpikin on vakiintuneessa pa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      682
    Aihe