Mitkä ensiasennuskesärenkaat ( 205/55/16 ) teillä on olleet Astra H wagonissa. Ovatko olleet hyvät vai huonot, hiljaiset / äänekkäät, yms.
Astra H wagon
1,8 AT wagon
82319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensituntuma on talvirenkaiden jälkeen hyvä: ei juurikaan rengasmelua, suuntavakavuus OK, ohjautuvuus hieno.
205/55-16 ja tuntuu erinomaisilta kumeilta! menee ainakin talvirenkaiden jälkeen kuin "sukkasillaan"
Mulla oli Bridgestonen Turanzat, eilen oli eka päivää alla, tavanomaisilta kesäkumeilta tuntuivat, myös äänen suhteen.
Mulla oli Dunlopit 205x55x16. Yritin kysellä netistä kokemuksia ko renkaista, mutta en saanut vastausta. Pistin alle, ja ajoin 10 km, otin renkaat heti pois metelin takia, talvikumit takaisin alle ja Dunlopit vaihtoon.
Samalla vaihdoin rengaskooksi 195x65x15 ja rengas Nokia NRHi. Saan ne torstaina, toivon parasta.
Dunlop SP Sport 2000:set, viikko takana ja ei niitä nyt kovin hiljaisiksi voi sanoa. Menee se pari-kolme kesää niillä kuitenkin, vaihtaa sitten.
Vaihdoin eilen alle (205/16) ja pitävät aika kovaa ääntä. Jyrinä on talvirengasluokkaa ja tietysti jos odotin hiljaisempaa, tuntuu ääni aika kovalta. Riippuu toki tienpinnasta ja kun nopeus nousee yli 60 km/h jyrinä kovenee.
Mistähän johtuu ja onko muilla samaa???
eihän näissä ole merkittynä pyörimissuuntaa? Renkaasta ilmenee ainoastaan sisä- ja ulkopuoli.
Näkyi olevan tasapainotetut ja muuten kunnossa.
Juu, itsekin aikani pyörimissuunntaa etsiskelin, mutta ei löytynyt. Karheassa uraassa piti mantiellä julmaa meteliä, mutta uran sivussa ajettaessa ei valittamista rengasmelusta.