Havaintojen mukaan pahimpia koronatartunnan välityspaikkoja ovat kokoukset samoin kuin linja-autot ja liikennereittien varrella olevat baarit.
Sitä vastoin esim. tanssien pyörteissä koronatartunnan saaminen näyttää harvinaiselta.
mistä korona hankitaan?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin pieni osa kansasta käy tanssimassa, mutta jos viruksen kantajan kanssa tanssii kontaktissa, melko varmasti tarttuu. Siinähän puhutaankin lähellä. Lentomatkustus ulkomailta on pahin, yhdessä koneessa voi olla monen vaarallisen tilanteen maan porukkaa istumassa kuin sillit suolassa. Sitten häivytään ympäri Suomea virukset tuliaisina. Itse on ehkä oireeton mutta tartuttaa viattomia. Katsomot on pahoja, konsertit, teaterit, urheilut.
- Anonyymi
Mitään en ole varonut . Karanteeniin aikana liikuin ja matkustelin normaalisti.
Tansseissa olen käynyt.
En pelkää ihmisten läheisyyttä, en pidä kasvosuojusta. En kättele ja huolehdin käsihygieniasta
En ole sairastunut enkä haluakaan sairstua.
Noin on Heikot sortuu elon tiellä.
- Anonyymi
Mitäs noissa yökerhoissa tapahtuu. Ei kai ne vaan tanssi?
Ja näitä kävijöitä on pikkasen enmmän kuin jossain tangopippaloissa.- Anonyymi
Moni otaksuu, että koronatartunnan voi saada ainakin tanssissa.
Tästä ei kuitenkaan ole todisteita, ei täällä eikä muuallakaan maailmalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moni otaksuu, että koronatartunnan voi saada ainakin tanssissa.
Tästä ei kuitenkaan ole todisteita, ei täällä eikä muuallakaan maailmalla.Totta hemmetissä virus tarttuu tanssissa niinkuin missä hyvässä lähokontaktissa.
Eihän sitä voi jälkeenpäin todistaa, saiko viruksen baaritiskillä tai tanssiessa.
- Anonyymi
Nyt näyttäisi siltä, että suurimmat ketjut ja altistumismahdollisuudet tapahtuvat nuorten harrastuksissa tai opiskelijatapahtumissa.
- Anonyymi
Ei tarttunut millään! Uudenmaan sulun aikana menin junalla Helsinkiin. Matka kesti ratatöiden vuoksi noin 3,5 tuntia.
Harhailin keskusasemalla ja kysyi kulkuohjeita poliisilta. Hortoilin Kamppiin jossa kysyi jatkoneuvoja pariin otteeseen.
Löysin Terveystalon. Alkurituaalit, leikkauksen odotus yhteisissä tiloissa. Leikkaus 1,5h. Seurantaa muutama tunti ja taksilla kotiin.
Hengityssuojaimia näin vain Terveystalon henkilökunnalla.
Kotipaikkakunnalla hammaslääkärissä vajaa tunti. Tunnin kestäviä hierontoja 3kpl.
Loppusilauksena parturi.
Ponnistelukiellon vuoksi kävin kuntosalilla 6 viikkoa vain kahvilla ja seurustelemassa 5krt/vko.
Eikö noilla eväillä reilusti yli 7-kymppinen ukko olisi saanut koronan jos on saadakseen?
Vaimoni on joskus väittänyt, että hyvinhän alkoholissa säilyy. Mitähän tarkoittaneekaan?- Anonyymi
Noh.. Paikoissa missä olit ja kävit on huomattavasti paremmin ilmastoitu kuin koulut ja joku yökerho. Ja yökerhoissa hikoillaan, yskitään ja oksennellaan kännissä. Lapset edelleen pidetään ihan liian pienissä tiloissa, koska luokkakoot on liian isoja.
Uudenmaan sulkuaikana ihmiset otti viruksen enemmän tosiissaan, koska tehtiin näkyviä päätöksiä sen estämiseksi, joten jollet nyt itsekääseen lentokonelomailijaan törmännyt junassa niin aika turvassa olit.
Hengityssuojaimia käytetään leikkaukissa muutenkin, hengitys suojasta riippuen he suojelivat itseään tai potilaitaan terveystalolla. He nimittäin näkevät monia muitakin potilaita ja ihmiset tapaa heitä juuri silloin kun ovat sairaana, joten suurempi todennäköisyys, että sairaanhoitaja yms. on itse oireeton levittäjä saadessaan sen jonkun potilaan kautta. Terveydenhoito henkilökunta on muutenkin ainoita jotka osaa käyttä niitä maskeja hygieenisesti oikein, joten hyvä, että käyttävät.
Tavallinen tallaaja saattaa vihngossa tehdä itsestään ja maskista pöpöpesäkkeen, koska ei osaa ja muista käyttää oikein.
Koronavirus ei missään vaiheessa tainnut muutenkaan olla herkästi tarttuva lapsiin ja vanhuksiin. Varsinkin pieniin lapsiin. Se vasta sitten on tarttuvanpaa sorttia kun ensin saa kiinni siitä yhdestä vanhuksesta ja sitä kautta hyppää toiseen samanikäiseen. Ja siksi vanhuksia suojeltiin, koska sitten kun se virus tarttuu siihen vanhukseen niin se tekee kipeetä ennen kuin on todennäköisesti ne hautajaiset. Sekä vanhuksen kaverien hautajaiset perään, jos tapasi ikäisiään tuttuja.
Se ketkä kuolee virukseen helpommin ei ole sama asia kuin keihin virus tarttuu helpoiten. Espanijanflunsassa ne vain sattui menemään melkein yksi yhteen, että työikäiselle tarttuu helpommin ja he kuolevat, mutta aina se ei mene niin. Siinäkin tilastoihin ja viruksen kehittymiseen vaikutti sotien aiheuttamat tilanteet. Ahtaat sotilasparakit oli halppo leviämispaikka. Mahdollisesti osa syy miksi se virus sopeutui tietyn ikäiseen ja tietyn tyyppiseen ihmiseen parhaiten, aiheuttaen heidän kesken eniten leviämistä ja tuhoa.
- Anonyymi
Älkää menkö pubiin kaljalle.
- Anonyymi
Älkääkä kuoroon laulamaan . Siinä tautipisarat lentää toisten suuhun.
- Anonyymi
Viikonpäivät Suomessa , nyt kurkku kippee , sainkohan taudin ?
Per-kel
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1379230Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735324Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273659- 472543
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan72081- 691865
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1321850Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2291651Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1391424- 371221