Kuka tai mikä saa eniten osinkoa Suomessa? Osinkoa maksavat yhtiöt maksaa isoja osinkoja vaikka irtisanovat palkansaajia.
Vastaukset 10
- Anonyymi
Näin on suomalainen työelämä mennyt täydeksi sikailuksi. Sijoittajien osingot nyljetään työntekijöiden selkänahasta, jos ei muuten, niin potkut osalle porukasta ja jäljelle jäävä sakki ruoskitaan tekemään puuttuvienkin työntekijöiden työt.
- Anonyymi
AY liikkeet yksi suurin osinkojen saaja, eivätkä maksa niistä veroja.
Mutta onneksi käyttävät ne hyödyllisesti eli lakkoilun kustannuksiin. - Anonyymi
Varmaankin eläkerahastot. Toinen mikä saa paljon osinkoa on valtion sijoitusyhtiö. Näiden jälkeen tulee varmaan jotain finanssifirmoja sijoitusrahastoineen.
- Anonyymi
Kannattaa perehtyä talousasioihin ennen, kuin mielensä pahoittaa. Ilman sitä osingon maksua, ei ole kellään työtä.
- Anonyymi
Väärin, moni yritys ei jaa osinkoa ja silti työllistää tuhansia ja tekee voittoa.
- Anonyymi
Osinko on yhtiön osakkeenomistajan omaisuutta, tuloa, "korkoa".
Palkkio siitä, että on pantu rahaa riskille.
Moni ei taida sitä ymmärtää. Edes sitä että pörssiyhtiökin voi mennä konkurssiin.
Tai sitten näivettyä niin että joku parempi sen ostaa?
Kun täällä huudellaan niin voisi ehkä muistella vaikka Tampella-vainaata?
Suomessa kaikki voivat ostaa osakkeita, vaikka pienenkin määrän. Muutamalla satasella voi aloittaa, ei sen pitäisi niin vaikeaa olla! Kun vain pysyy erossa toiveyhtiöistä ja panee euron vakaisiin firmoihin, tai sitten hyvään indeksiin.
Osakeyhtiötä pitää hoittaa kaikkien osakkaiden parhaaksi eikä yhtiöllä ole muuta velvollisuutta, kuin tuottaa tulosta omistajille.
Sama juttu, jos perustat nakkikioskin: kai haluat että saat elantosi siitä?
Tämä on vapaa maa: joakinen voi perustaa firman ja kenenkään ei ole pakko olla missään töissä. - Anonyymi
Ei yrityksillä ole mitään työllistämisvelvoitteita. Osakeyhtiön toiminnan tarkoitus on tuottaa voittoa osakkeenomistajille (suora lainaus osakeyhtiölaista). Ja hyvä niin, tämä periaate on paras tapa tuottaa vaurautta kaikille isossa kuvassa.
Yritys voi parantaa tulostaan kahdella tavalla: joko nostamalla liikevaihtoa tai pienentämällä kuluja. Työntekijöiden palkat ovat kuluerä. Eli usein osinkoa voidaan maksaa KOSKA irtisanotaan palkansaajia, esim. yhtiön tuotteiden kysynnän heikentyessä. - Anonyymi
Kannataako muuten ostaa muutamaa päivää ennen iroamispäivää ja myydä irtoamispäivänä?
- Anonyymi
Ettäkö pitäisi olla palkattuna tarpettomia työntekijöitä?
Joiden irtisanominen ei vaikuta tuotantoon? - Anonyymi
Alkuperäiseen kysymykseen, suurin osinkojen saaja Suomessa on luultavasti valtio.
Eläkerahastot tulee toki lujaa perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64931Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
- 46608
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 8569
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24561- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14501Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469- 46461
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409