Koronamaskin ompelu

Anonyymi

Moi kaikki käsityöihmiset! Olen miettinyt miten tehdä kalurimaski kankaasta..Ideana on että se olisi helppo vetää kasvoille ja myös piilottaa kaulurin sisään. Jotenkin siinä kai pitäisi olla korvan taakse lenkit tms.. Apua, neuvokaa, kitos!

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kauluria ja maskia ei kannata yhdistää. Maski, siihen 4 laskosta, sitten taita kaksinkerroin. Ensin laskokset silitetään, aputikataan, reunoihin vinokaitalekujat kuminauhoja varten. Taskuun voi laittaa lisävahvistusta.
      Ns. vastalaskos.

    • Anonyymi

      Kommandopipon tyylinen muutoin hyvä, yleensä se tehdään joustavasta materiaalista, joten ei kestä kuumaa pesua.

    • Anonyymi

      Noin periaatteessa huivit ja kaulurimaskit ovat "maskien väärinkäyttöä", eli voihan niillä suojata itseään auringolta tai kylmältä, mutta pöpöjen suhteen ovat huonoja. Niissä kun ei toimi hyvä maskin käyttöhygienia. Maskia ei saisi vetää kaulan alle.

      Entä jos otat jotain käytettyä kangasta, ja vain kokeilet siitä muotoilla kaulurimaskia? Lidlissä oli vähän aikaa sitten sellaisia myynnissä, joten voi ostaa myös yhden valmiin malliksi. Meillä niitä näytti vielä myymälän laarissa olevan.

      Itse yritin tehdä keväällä maskeja, mutta päädyin tilaamaan ulkomailta, ja olen tyytyväinen. Hintaa tuli saman verran kuin vastaaville kertakäyttömaskeille tämän hetkisillä Suomen hinnoilla. Pestä voi 8 x. Kaulurit ja kaulaliinat teen tai ostan erikseen. Ulkomaisissa verkkokaupoissakin näkee vaikka minkälaisia huivi-maskiviritelmiä, mutta en suosittele. Koko huivimaski tai vastaavat pitäisi pestä ja käyttää aivan samoin kuin maski, jos on tarkoitus suojautua viruksilta. Eli tulee enemmän pyykkiä, ja harva viitsii. Eli kaulurin näprätessä saa ja levittää pöpöjä. Huono homma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      176
      10705
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      90
      7525
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      30
      7383
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7376
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5753
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5228
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4976
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4801
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      3
      2142
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      36
      1593
    Aihe