Koronamaskin ompelu

Anonyymi

Moi kaikki käsityöihmiset! Olen miettinyt miten tehdä kalurimaski kankaasta..Ideana on että se olisi helppo vetää kasvoille ja myös piilottaa kaulurin sisään. Jotenkin siinä kai pitäisi olla korvan taakse lenkit tms.. Apua, neuvokaa, kitos!

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kauluria ja maskia ei kannata yhdistää. Maski, siihen 4 laskosta, sitten taita kaksinkerroin. Ensin laskokset silitetään, aputikataan, reunoihin vinokaitalekujat kuminauhoja varten. Taskuun voi laittaa lisävahvistusta.
      Ns. vastalaskos.

    • Anonyymi

      Kommandopipon tyylinen muutoin hyvä, yleensä se tehdään joustavasta materiaalista, joten ei kestä kuumaa pesua.

    • Anonyymi

      Noin periaatteessa huivit ja kaulurimaskit ovat "maskien väärinkäyttöä", eli voihan niillä suojata itseään auringolta tai kylmältä, mutta pöpöjen suhteen ovat huonoja. Niissä kun ei toimi hyvä maskin käyttöhygienia. Maskia ei saisi vetää kaulan alle.

      Entä jos otat jotain käytettyä kangasta, ja vain kokeilet siitä muotoilla kaulurimaskia? Lidlissä oli vähän aikaa sitten sellaisia myynnissä, joten voi ostaa myös yhden valmiin malliksi. Meillä niitä näytti vielä myymälän laarissa olevan.

      Itse yritin tehdä keväällä maskeja, mutta päädyin tilaamaan ulkomailta, ja olen tyytyväinen. Hintaa tuli saman verran kuin vastaaville kertakäyttömaskeille tämän hetkisillä Suomen hinnoilla. Pestä voi 8 x. Kaulurit ja kaulaliinat teen tai ostan erikseen. Ulkomaisissa verkkokaupoissakin näkee vaikka minkälaisia huivi-maskiviritelmiä, mutta en suosittele. Koko huivimaski tai vastaavat pitäisi pestä ja käyttää aivan samoin kuin maski, jos on tarkoitus suojautua viruksilta. Eli tulee enemmän pyykkiä, ja harva viitsii. Eli kaulurin näprätessä saa ja levittää pöpöjä. Huono homma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      76
      7481
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7359
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      156
      5927
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4877
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4139
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3850
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3487
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3472
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe