Hei!
Yritin laskea tiettyjä %-osuuksia yhteensä Excel taulukolla. Eli 10 kaverin prosentti osuuksia työstä (100%:sta) Laskukaava oli oikein ja näin pois päin mutta prosentit tulivat esim muodossa 1005% vaikka olisi tarkoitus ollut saada 10,05% kun yritän lisätä tai vähentää desimaaleja homma ei parane. Käyttämällä erotinmuoto toimintoa saan luvun 10,05 muotoon mutta sen jälkeen en saa lukua keskitettyä taulukon sarakeessa ja kun yritän painaa lukua prosenttimuotoon luvun perään tulee kyllä prosentti mutta luku palaa muotoon 1005%. Hyvin epäselvä kuvaus mutta toivottavasti joku pääsi jyvälle, missäs vika vois olla?
Excel prosentti ongelma
7
380
Vastaukset
- Anonyymi
Kokeile jakaa lopputuos sadalla.
- Anonyymi
Tuota ei annetussa laskukaavassa ole joten periaateessa sitä ei voi käyttää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota ei annetussa laskukaavassa ole joten periaateessa sitä ei voi käyttää
Muokkaa vaan rohkeasti kaavaa.
- Anonyymi
Mikä on annettu laskukaava?
Olisiko siinä virhe?
Esim
12,35/200= 0,0618
ja kun solun esitystavaksi määritetään %
solussa oleva luku on 6,18 %- Anonyymi
Exceli toimii harvinaisen loogisesti kun käyttää %-merkkiä. Jos kirjoittaa celliin A1 kolme merkkiä: 10% niin siinä lukee että: 10% . Sitten kun kirjoittaa celliin B1 viisi merkkiä: =A1-1 niin siinä lukee että -90%. Ehkä enempi loogista on, kun nyt formatoi A1 cellin vaikka Generaliin niin siinä lukee että 0,1 ... ja ja B1:ssä lukee edelleen että: -90%. Jos sen sijaan kirjoittaa celliin A1 neljä merkkiä: =10% niin siinä lukee että: 0,1.
Tämä on aina ollut jonkin asteinen kiusa Excelissä, onhan yhtäältä se mukavaa että on olemassa %-esitysmuoto niin ettei sitä tarvitse nyplätä &:n avulla mutta se miten celliin kirjoitettu %-merkki vaikuttaa voisi olla toisinkin. MInä en koskaan käytä %-merkkiä, sellaisenaan tai formulassa, vaan nyplään sen tarvittaessa.
https://www.extendoffice.com/documents/excel/850-excel-add-percentage-sign.html
- Anonyymi
Yleensä on ongelmana että prosentteja on liian vähän.
- Anonyymi
Prosenttilaskenta menee perustilanteessa Excelissä näin:
Ensin kaava on pieni jaettuna isommalla eli jokin murunen, palanen, osanen jaettuna kokonaisuudella
Sen jälkeen klikataa %- muotoilumerkkiä, jolloin Excel antaa ulkonäöllisesti soluun prosenttimerkin sekä kertoo valitun solun sadalla.
Kaavan tulos on esim. 0,30
Sitten tehdään %- muotoilu, jolloin lopputulos on 30%
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176