illalla väsyttää ja menen nukkumaan jo klo 20-21 aikoihin, herään yöllä n. klo 02-03 enkä saa unta...pari tuntia menee kunnes nukahdan. Mikä avuksi? Melatoniini ei sovi enkä halua unilääkkeitä...
Vastaukset 4
- Anonyymi
Hormonikorvaushoito auttaa, jos voit ja haluat sellaista koettaa. Hormonittomat hoidot unettomuuteen ovat pääasiassa mieliala- ja nukahtamis/unilääkkeitä. Varaa aika gynelle ja arvioikaa ja suunnitelkaa yhdessä Sinulle paras vaihtoehto.
Kävelylenkki, kahvin pois jättäminen ja ruoan terveellistäminen lievittävät monilla ongelmaa, mutta eivät korjaa sitä läheskään kaikilla.
5htp auttaa minulle jonkin verran mielialaoireisiin ja yöllä heräämisiin. Solgarin versio on minulle paraa. Käytän myös hormonikorvaushoitoa.- Anonyymi
jäi mainitsematta että minulla on hormonikorvaushoito...
- Anonyymi
Hormonikorvaushoito ei auta aina. Minulla on hormonikorvaushoito ja minullakin alkaa tuo pilkkiminen jo illalla. Sinnittelen kuitenkin Kympin uutisiin saakka ja menen nukkumaan vasta sen jälkeen. Silti herään klo 2-3 aikaan, käväisen vessassa ja takaisin nukkumaan. Useimmiten nukahtaminen onnistuu, mutta joskus pyörin vain sängyssä. Lopullisesti herään klo 5 molemmin puolin. Haluaisin kyllä nukkua pidempään, jotta en olisi niin väsynyt päivällä, mutta se ei onnistu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jäi mainitsematta että minulla on hormonikorvaushoito...
Jos Sinulla on jo hormonikorvaushoito, vaikuttaa siltä, että annostus on liian pieni tai valmiste on väärä. Kannattaa kokeilla jommankumman muuttamista.
Magnesium glysinaattina voi myös auttaa illalla otettuna, yöunet ovat pidemmät ja syvemmät.
Joku on saanut apua 5htp-valmisteesta illalla nautittuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4071748- 1451131
- 671083
- 881071
- 1011014
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku143847- 94741
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50679En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57654