Pikselimäärät ?

Minkä kokoisen hyvälaatuisen suurennoksen vielä saa 3 megapikselin kameralla. Riittääkö kapasiteetti A 4 kokoon ?
31069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hyvin riittää...
Teetätkö vai tulostatko itse?

Äänestä
  • Olen ajatellut tulostaa itse. Ensimmäistä digikameraa olen hankkimassa. Maisema/luonto ja arkkitehtuurikuvaus kiinnostaa. Canonin A 510/520 on mietinnän alla. Varmaan sitten tuo 510 olisi ihan riittävä mulle.

    Äänestä

Riippuu niin monesta muusta tekijästä. Valon riittävyydestä, optiikasta, minkalaiseen kuvaukseen käytät kameraa jne. Kannattanee tutustua mm. kameralehtien testeihin. Saa ainakin suuntaviivoja
Tässä mielenkiintoinen linkki eri kameroihin ja kuviin.
www.dpreview.com/gallery/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uuno kirjoitti:

Minkä kokoisen hyvälaatuisen suurennoksen vielä saa 3 megapikselin kameralla. Riittääkö kapasiteetti A 4 kokoon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu