Aika mielenkiintoinen härpäke - varsinkin sitten, kun sitä alkaa saada tarjoushinnoilla. Nytkin halvimmillaan jo 140 pintaan jossain nettipuljussa. "Redmi 9 on kokonaisuutena varsin tasapainoinen ja hyvin varusteltu älypuhelin edullisessa hintaluokassa. Sillä on omat vahvuutensa ja heikkoutensa, mutta kokonaisuutena Xiaomin sisarbrändi on tehnyt jälleen hienoa työtä. Redmi 9 on selkeästi hintansa väärti." https://mobiili.fi/2020/09/06/xiaomi-redmi-9-testi/
Redmi 9 testissä
Anonyymi
171798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Roskalla täytetty ja päivityksistä ei mitään takeita. Siispä en ostaisi koska moista..
Noo, moni muu kyllä ostaa - ja paljosta "turhasta" pääsee eroonkin.
"Itse pidän käyttöliittymän loogisuudesta, ja vaikka Xiaomin omia sovelluksia on mukana runsaasti, ei monikaan niistä tunnu turhalta. Suuren osan voi myös poistaa niin halutessaan. Xiaomi tarjoaa MIUI 11:n mukana muun muassa tietoturvaa parantavan Turvallisuus-sovelluksen, tiedostojen siirtelyyn suunnatun Mi Moverin sekä näppärän Mi Remoten, jolla voi infrapunalähettimen ansiosta korvata useita kodin kaukosäätimiä."
Nokialaisethan, joita ilmeisesti suosit, takkuavat kyllä nekin - ei ehkä turhien sovellusten takia, mutta monesti tehottomasta prosessorista johtuen. :)
Eikä pääse eroon koska pultattu järjestelmään..
Mistä tiedät että ei pääse eroon, tuon testin mukaan pääsee, no sullahan on sitten varmaan redmi 9 koska olet niin varma asiastasi.
Kokemuksesta. Mistään mallista tähänmenessä ei ole näistä päässyt eroon.. Tuskin tuo tekee poikkeuksen.
Paljon voi poistaa, muttei kaikkea, niinkuin siinä tekstissäkin annetaan ymmärtää.
Ei voi poistaa..
sinä et vaan osaa mutta minä poistin ja läksi kuin pieru saharaan.
Ei kukaan muu:D
Miksiköhän kukaan on valmis maksamaan vakoilevista kiinakapuloista satasia, kymppejä korkeintaan. Länsimaissa suunnitelluissa ei ole mitään ylimääräistä vaikka olisi Kiinassa tehtykin. Käyttisten vakoilu tiedetään ja suurimmaksi osaksi hallitaan, mutta kinuskikännykät vakoilee kaiken.
Ei se vakoilu niinkään vaan päivitysten puuttuminen..
Mututiedoilla oletetuista vakoiluista nyt vaan ei ole mitään arvoa eikä merkitystä - ei ainakaan ostopäätöksiä tehdessä. Jos noin yleisesti ottaen pelkää jotain "vakoiluja", niin olisi kyllä sitten paras, kun ei käyttäisi koskaan minkäänlaisia mobiili- tai älylaitteita, koska niiden käyttämisen kautta tietoja käyttäjästä tallentuu aina jonnekin.
Kiinan vakoilu valtiollisena haitallisinta ja keräävät kaiken mahdollisen tiedon länsimaista yrityksista ja infrasta ihmisiin.
samaa tekee apple, google microsoft, näitten tiedot menee vaan usa:han, no väliäkö hälläkään, ei ole mulla mitään salattavaa
ainakin android 11 luvattu tuolle puhelimelle, sillä pärjääkin sen kolme vuotta jonka jälkeen kapula vaihtoon.
Yrityksiä valvotaan, saaneet valtavia sakkoja ja joutuneet muuttamaan käytäntöjään, mutta valtiota (Kiinaa) ei valvo kukaan. Jos katsoit TV:stä dokumentin niin yrittävät koneellisesti tunnistaa ja valvoa jokaikistä kiinalaista ja testaavat samaa myös ulkomailla. Samalla varastavat kaiken mistä hyötyä itselleen.
Niin paska puhelin et toista en tiedä. Hidas ku mikä ja kaatuu jatkuvasti.