Onko kokemusta wc-istuimen vaihdosta?
Vesijohtoliikkeen mukaan on normaali käytäntö, että vanhaa pönttöä irrotettaessa viemärivedet valuu lattialle. Vaaleat laattasaumat on nyt paikoitellen ruskeat ja haisee paskalle. En ole saanut niitä saumanputsaajalla puhtaaksi. Seuraavaksi neuvottu kokeilemaan vimiä ja keittiösientä. Jos tämäkään ei auta pitää raapia saumat auki ja saumata uudestaan.
Putkimiehen jäljiltä lattialaatat ja parketti ovat liukkaat. Käyttääkö putkimiehet jotain liukastetta? Silikonia? Vai mitä se voi olla. Onko tämä liukaste värjäävää ?
wc-istuimen vaihto
12
395
Vastaukset
- Anonyymi
Olis kannattanu vetää se pytty ennen vaihtamista. siellä pytyssä olevat jätökset ne tuli lattialle. muuten olisi tullut vaan puhdasta vettä.
- Anonyymi
Sinullapa erikoinen pönttö, kun sitä ei tarvitse koskaan pestä vaan aina on puhdasta vettä.
Kerrtoisitko miten se onnistuu ja minkämerkkinen pönttö kyseessä.
- Anonyymi
Ne ei vaan välitä ne putkimiehet, olisi pitänyt tyhjentää ensin se wc-pönttö. Se on kyllä kummallinen ihmisolento se putkimies.
Minullakin piti kerran vessassa tehdä putkivetoja ja sanoin että talossa on vasta pintakäsitelty puulattiat ja niitä tarvii varoa. Putkimies sanoi "joo, varotaan" ja laski käsistään kupariputket joilla tökkäsi pahan naarmun uuteen makuuhuoneen lattiaan. Asetteli porrastikkaat suoraan vessan uuden rosterisen kaivon päälle naarmuttaen senkin. Eikä edes pahoitellut tapahtunutta.
Näitä esimerkkejä kyllä riittää, ja aivan joka kerta kun on putkimiesten kans tekemisissä. - Anonyymi
aloitus on pelkkä palstanaktivointi provo, ei ole mitenkään mahdollista kuten ensimmäinen kommentoija jo sanoikin!
- Anonyymi
Niin, se ensimmäinen kommentoija olisi voinut kertoa firmansa nimen, niin voisin käyttää sitä.
- Anonyymi
Mitä aloitus kertoo aloittajasta?
- Anonyymi
Hyvin säästäväinen henkilö. Vessa vedetään vain kerran vuorokaudessa, riippumatta siitä, kuinka monta henkilöä ja kuinka monta kertaa kukin heistä on sitä käyttänyt.
- Anonyymi
Olisit vaihtanut pöntön itse ja "lusikoinnut" paskat talteen ennen iroitusta.
- Anonyymi
Millaista palstan aktivointia näemme seuraavaksi?
- Anonyymi
Aktivointi-mies on taas vauhdissa. Aktivionniksi menee taas.
- Anonyymi
Onnistuiko tuo vaihto siis ilman lattiakaakeleiden rikkomista?
- Anonyymi
Tietenkin onnistuu...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462785Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632012- 401747
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351658Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328945Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782