Onko isännöitsijällä velvollisuus hoitaa netin kautta osallistumismahdollisuus ulkomailla asuvalle osakkaalla?
Entäpä, jos linkki, maksullinen, on toimitettu osakkaalle, mutta isännöitsijä ei hyväksy osakkaan yhteydenottoa yhtiökokoukseen.
Kokouspöytäkirja, onko maksullinen/ ilmainen osakkeelle ja saako sen pyydettäessä isännöitsijältä. Kiitos vastauksesta.
Yhtiökokous
3
101
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole tuollaista velvollisuutta. Hallitus päättää yhtiökokouksen koolle kutsumisesta ja voi myös salli etäosallistumisen, jos yhtiöjärjestyksessä ei ole tähän mitään kieltoja.
Ulkomailla asuva (tai miksei muukin) osakkeenomistaja voi esim. antaa valtakirjan jollekin, jos ei itse pääse tai halua tulla kokoukseen.- Anonyymi
Nettiaika on niin uusi, että tuskinpa on yhtiöjärjestyksessä kieltoa etäosallistumisesta.
Valtakirja on pakollinen asunnon yhteisomistuksessa, kuolinpesä, aviopari, tms...
- Anonyymi
Hallitus päättää millä tavoin kokoukseen voi osallistua fyysisen läsnäolon lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1118043Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287209SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1975476Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1364410Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en794348Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal984277Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103992Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03680Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132540Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema182146