Tuli luultavsti väärään paikkaan...
Mutta mistä netissä voisi lukea Mustaa raamattua tai mistä sen voisi ostaa?
Musta raamattu
17
3095
Vastaukset
- PekkaPakana
Miksi vitussa haluat lukea mustaa raamattua? Olisi paljon parempaakin luettavaa. Vaikka Harry Potteri. No mutta voin myydä viidellä tuhannella eurolla jos kiinnostaa. Mustat raamatut ovat katsos tosi arvokkaita keräily harvinaisuuksia.
- Aurelianus
Noin ylipäätään lapsellista touhua.
- taasenmaasen
Parahin mustaan pukeutuva wannabevelho.
Kyseinen opus on kirjastossa.Sen sanotaan kuuluneen raamattuun, joten saatananpalvontaopasta kaipaavat voivat imeä peukaloaan.
Siinä lukee osia loitsuista yms. turhasta.
Kokonaisia ei siinä ole.
Muistaakseni jotain pellekamaa nuoren kyyhkysen verellä kirjoittelusta ja henkien manausta.
Jos oli osa raamattua(poistetut sivut), oli hyvä että poistettiin, täysin turhaa kamaa,sekottaa vaan jonkun wannabeen viimeiset aivosolut ja pistää tekemään typeriä.
Täälläpäin oli taannoin kakarat lukeneet tuota jätekirjaa,olivat wannabeitä, heittivät palavan raamatun kirkon portaille ja potkivat hautakiviä.
Sakkojen ja nuhtelun jälkeen osa järjestä palasi.
Keskittyisit sinäkin johonkin kehittävämpään, vaikka sulkapalloon tai jotain.- Nimimerkkini mun
Kyseessähän on Mooseksen 6. ja 7. kirjat jotka on väitetty kuuluneen alkuperäiseen raamattuun. JOtkut myös väittävät pystyvänsä todistamaan kirjat väärennetyiksi.
- The_Ace
Nimimerkkini mun kirjoitti:
Kyseessähän on Mooseksen 6. ja 7. kirjat jotka on väitetty kuuluneen alkuperäiseen raamattuun. JOtkut myös väittävät pystyvänsä todistamaan kirjat väärennetyiksi.
Kyseinen Kirja ei liity mitenkään Raamattuun. Tuo "Musta Raamattu" on joskus ~1700 luvulla kirjoittaman Alkemistin muistelmia, jonkinlainen kokoelma.
- sorkkis
The_Ace kirjoitti:
Kyseinen Kirja ei liity mitenkään Raamattuun. Tuo "Musta Raamattu" on joskus ~1700 luvulla kirjoittaman Alkemistin muistelmia, jonkinlainen kokoelma.
Mustan Raamatun on kirjoittanut muuan saksalainen Johann Scheibel (1736-1809) ja se on julkaistu ensi kertaa ilmeisesti perikunnan toimesta 40 vuotta hänen kuolemansa jälkeen, eli 1849 Stuttgartissa. Eli kyseessä ei ole edes kovin vanha teos. Scheibel väitti, että kirjassa esiintyvät sinettikuviot olisivat peräisin juutalaisesta talmud-kirjallisuudesta, mutta se ei tietääkseni pidä paikkansa. Scheibel kirjoitti Mustan Raamatun (tai oikeammin "Mooseksen kuudes ja seitsemäs kirja, eli niin sanottu Mooseksen taika- ja henkioppi") lisäksi myös elämänkerrallista ja astronomista kirjallisuutta, mutta muuta miekkosesta ei juuri tiedetäkään.
- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
- utelias
Älä turhaa lue kyseistä teosta, luin sen itse nuorempana ihan uteliaisuuttani. Oli suunnaton pettymys, täynnä kaikkea täyteläpinää jonka voi hyvin uskoa jääneen yli raamattua koottaessa. Siinä esitetään joitain rituaaleja joilla muka pitäisi saadaa hyviä ja huonompia henkiä näkyviin, suurin osa niistä noudattaa peruskaavaa: istu keskellä korpea kivellä alastomana kolme päivää putkeen, tottakai paastoten ja puhaltele sarvesta väkerrettyyn torveen. Että korkeintaan puuceehen pyyhkimistä varten.
- toxic.tears
Luin äsken 3 sivua sitä mustaa raamattua ja nyt jo väsyttää. Pitää näemmä ottaa iltalukemiseksi...
- usva999
mulla on myytävänä musta raamattu. Sen kuin ostat sn minulta. Tarjoa mitä haluat.
Usva- kalmankaunis
onko sinulla usva 999 vielä se raamattu ?
- bldmhhaaa
Vitun idiootti!! Se on natsien kirjottama satukirja.. Jos puhut Anton LaVeyn Kirjottamasta The Satanic Biblesta, Ni se on kyl sit asia erikseen.. Painu helvettiin.
- Lady in Black
Voi jumalauta... ei millään pahalla mut en mäkään ole mikään maailman tyhmin ihminen!!
Enköhän mä tiedä et jos tarkotan Mustaa Raamattua ni tarkotan sitä Mustaa Raamattua!
Toiseks te ilmeisesti luulette että mä olen joku typerä teini joka koittaa olla joku wannabe kovis...
Niin ei kumminkaan oo asia ja mua kiinostaa Musta Raamattu vaan aiheena, eli haluan tietää mitä se sisältää.
Ja sen taas haluan lukea itse enkä luota siihen että ilmoitatte "sitten siellä on tälläinen loitsu"... haluan lukea sen Itse.
Kiitos vaan vastanneille jotka ovat puhuneet mustasta raamatusta eivätkä sotkeneet The Satanic Bibleä asiaan...
ja...mä en painu helvettiin, koska mä en ajatellu kuolla vielä ja.. Mitään helvettiä ja taivasta ja jumalaa ei ole olemassa..ainakaan mulle. - entinen kirjastotäti
Kerran osui käteen musta raamattu,vilkasin salavihkaa,VOE TSIISUS:oli miun ilme ja lens nopeesti mun kädestä!Vaikka uson kaikkeen yliluonnollisiin asioihin,niin siihen en koskenut.Minulle sattunut paljon asioit,ettei mene monenkaan tajuntaa,mut tota raamattuu en suosittele kelleen.Pitää kyllä olla sellainen henkilö joka lukee sen et ei saa vaikutteita siitä.Mul vaan periaate etten LUE SITÄ!Sen kans ei ole leikkimistä,tso tso!
- ...
mistä voin ostaa mustan raamatun netistä..?
- Jeesus v.2
Raamattu on paskaa mustana tai "alkuperäisenä".
Avatkaa jo silmänne :)
-"Jo vanhan simpukankuoren löytäminen rannalta todistaa evoluution" - Mephistopheles
OU jee, uusi hieno painos: http://mesikammen.wordpress.com/2012/04/26/musta-raamattu/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501999
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3081191Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83999- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 52809
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701