Miten esim. Pride suhtautuu tähän oppiin?
Naisen asema islamissa perustuu pyhiin kirjoituksiin ja uskonoppineiden niistä tekemiin tulkintoihin. Islam katsoo, että Jumala viisaudessaan on luonut kaiken pareittain. Sukupuoliakin on kaksi, mies ja nainen, ja kumpikin on luotu toimimaan omassa roolissaan.
Naisen asema islamissa perustuu pyhiin kirjoituksiin ja uskonoppineiden niistä tekemiin tulkintoihin. Islam katsoo, että Jumala viisaudessaan on luonut kaiken pareittain. Sukupuoliakin on kaksi, mies ja nainen, ja kumpikin on luotu toimimaan omassa roolissaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
»Mies on naisen pää, koska Jumala on toisia suosinut enemmän kuin toisia ja koska mies elättää vaimoaan. Hurskas vaimo on nöyrä ja vartioi siveyttään, koska Jumala on antanut sen vartioitavaksi. Jos pelkäätte vaimonne olevan uppiniskainen, varoittakaa häntä, välttäkää häntä vuoteessa ja lyökää häntä, mutta jos hän sitten tottelee teitä,älkää ahdistako häntä enää. Jumala on korkea, mahtava. (4:34)»
Saako näitä suoria Koraanin siteerauksia käyttää, kun Päivi Räsänenkään ei saa siteerata Raamattua?
Tottakai koraania saa suoraan lainata. Onhan se maamme tuleva valtauskonto. Räsäskä raamattuineen on menneen talven lumia.
Tästä kaikesta tulevasta tuhosta saamme kiittää nykyisiä viherkommareita ynnä muita suvakkeja.
Suomen evt lut kirkkokin haluaa Suomesta islamistisen?
Päivillä on kirkkoonkuuluvien ison joukon
tuki.Raamatun polkeminen Setan luomistyön
jalkoihin,kuvottaa minua tosi paljon.Korona
on tullut,kun Jumalan siunaus on poistunut
,kun kiusaajaa on alettu palvoa.On väärin
pyrkiä järjestöön,joka ei hyväksy homoutta
se pitäisi olla homollekkin selvä.Homous
on ja pysyy Raamatun syntinä.
Miksi Raamattu on lainvastainen toisin kuin koraani?
Tervo ei saanut rangaistusta, vaikka heitti Raamatun lattialle TV:ssä!
Koraanin poltosta alkoi lähes sisällissota Ruotsissa!
Tervo on kommari ja idiootti!
RKP ja Keskusta ovat nykyään vasemmitopuoluita, Kokoomushan on ollut vasemmalla jo pitkään!
Suurin osa maahatulijoista ei suostu täällä mitään töitä ikinä tekemään! Kokoomus on viherkommareiden talutusnuorassa!
EU:ssa hyvät hillotolpat odottaa niitä, jotka haluavat tuhota Suomen!
Tuppurainen iso vitsi!