Mun entinen radio on ollut nyt jonkin aikaa taloyhtiön yleisessä juhla ja kokoushuoneessa käytössä ja merkki on Aiwa W330.
Kovan käytön takia kasettipesät hajonneet , mutta radio toimii ja eipä kasetteja taida kellään ollakaan joten eipä paljon haittaa.
Kokoushuoneeseen tuotu välillä uudempia radioita , mutta kuuluvuus tuossa vanhassa jostain syystä paljon parempi silloin , kun kummatkin kaiuttimet suostuvat toimimaan joten saanut pysyä paikallaan. Ehkä syy myös se , että tää vanha on tehty aikanaan laadukkaasti , mutta ne muut mitä sinne ollaan tuotu ovat olleet sellaisia halpoja kiinatavaroita.
Mietin kuitenkin , että onko tuollainen turvallinen vai voiko sytyttää tulipalon?
Harvoin kukaan sitä muistaa irrottaakaan pistorasiasta.
Ehkä pikkusen syyttäsin itteeni jos mun radio polttais taloyhtiön ulkorakennuksen.
Onko 80luvun radio vaarallinen?
4
62
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin kannattaa sijoittaa niin ettei heti ole jotain syttyviä materiaaleja esim. verhoja siinä aivan liki kiinni laitteessa
- Anonyymi
Heittäkää pois!
- Anonyymi
Olen käyttänyt 31 vuotta Onkyo-merkkistä viritinvahvistinta joka päivä, paitsi lomilla ollessani. Mieleenikään ei ole juolahtanut, että se olisi vaarallinen.
- Anonyymi
No itse en tiedä tällaisten laitteiden tuleensyttymisriskistä , mutta saattaahan ne jotkut johtojen liitokset käsittääkseni haurastua. Ainakin putkitelevisioita on syttynyt palamaan haurastuneiden liitosten petettyä ja sisään kerääntynyt pöly on vielä saanut palon leviämään nopeesti. Ehkä kannattaisi joltakin sähkölaitteiden korjaamiseen perehtyneeltä henkilöltä kysyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1415948
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4282923- 1482867
- 262284
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv202161- 761441
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä131182Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101112- 531030
- 87972