Onko 80luvun radio vaarallinen?

Anonyymi

Mun entinen radio on ollut nyt jonkin aikaa taloyhtiön yleisessä juhla ja kokoushuoneessa käytössä ja merkki on Aiwa W330.

Kovan käytön takia kasettipesät hajonneet , mutta radio toimii ja eipä kasetteja taida kellään ollakaan joten eipä paljon haittaa.

Kokoushuoneeseen tuotu välillä uudempia radioita , mutta kuuluvuus tuossa vanhassa jostain syystä paljon parempi silloin , kun kummatkin kaiuttimet suostuvat toimimaan joten saanut pysyä paikallaan. Ehkä syy myös se , että tää vanha on tehty aikanaan laadukkaasti , mutta ne muut mitä sinne ollaan tuotu ovat olleet sellaisia halpoja kiinatavaroita.

Mietin kuitenkin , että onko tuollainen turvallinen vai voiko sytyttää tulipalon?

Harvoin kukaan sitä muistaa irrottaakaan pistorasiasta.

Ehkä pikkusen syyttäsin itteeni jos mun radio polttais taloyhtiön ulkorakennuksen.

4

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin kannattaa sijoittaa niin ettei heti ole jotain syttyviä materiaaleja esim. verhoja siinä aivan liki kiinni laitteessa

    • Anonyymi

      Heittäkää pois!

    • Anonyymi

      Olen käyttänyt 31 vuotta Onkyo-merkkistä viritinvahvistinta joka päivä, paitsi lomilla ollessani. Mieleenikään ei ole juolahtanut, että se olisi vaarallinen.

    • Anonyymi

      No itse en tiedä tällaisten laitteiden tuleensyttymisriskistä , mutta saattaahan ne jotkut johtojen liitokset käsittääkseni haurastua. Ainakin putkitelevisioita on syttynyt palamaan haurastuneiden liitosten petettyä ja sisään kerääntynyt pöly on vielä saanut palon leviämään nopeesti. Ehkä kannattaisi joltakin sähkölaitteiden korjaamiseen perehtyneeltä henkilöltä kysyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9572
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      153
      7742
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      160
      5347
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      5014
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4690
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      106
      4370
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      162
      4253
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      178
      2125
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2075
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      294
      1711
    Aihe