Pysyvän haitan korvaus (nenämurtuma)

Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta tai vinkkejä miten toimia tällaisessa tilanteessa?
Olin yläasteella v. 2013 ja olin tappelussa jossa mursin oman nenäni ja terveydenhoitajani silloin vinkkasi, että kannattee hakea korvausta vakuutusyhtiöltä (IF), koska turpaan lyöjä oli silloin alle 15-vuotias.
Hajin vakutuuksesta korvauksi vuonna 2017 kun nenäni oli leikattu (ennen sitä toki todettiin murtuneeksi), vakuutusyhtiön vastaus oli, että he ei eivät korvaa mitään, koska koulun vakuutukseen ei kuulu kivun ja säryn korvaus??
Jätin asian silloin siihen, mutta nenä oli n. 1kk hyvä leikkauksen jälkeen vuonna 2017, mutta sen jälkeen nenä on ollut murtuneelta puolelta tukossa kokoajan ja tällähetkellä sieraimessa on iso patti, kävin sairaalassa ja todettiin, että nenä on vieläkin murtunut ja se leikataan uudestaan.
Olen nyt ajatellut hakea pysyvän haitan korvausta. Mitä mieltä muut on?

6

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikosilmoitus olisi pitänyt tehdä.

      • Anonyymi

        Rikosilmoitus tehtiin kyllä silloin 2013 vuonna.


    • Anonyymi

      Juttu tapahtunut jo seitsemän vuotta sitten. Ei taida olla mitään tehtävissä.

    • Anonyymi

      Vahingonkorvauksen saaminen vakuutusyhtiöltä tai tekijältä, vaatii aina rikosilmoituksen tekemisen. Taitaa olla jo syyteoikeus vanhentunut, eli myöhäistä on nyt enää vaatia mitään korvauksia.

      • Anonyymi

        Rikosilmoitus tehtiin kyllä sillon 2013


    • Anonyymi

      Hae kaikkia mahdollisia korvauksia,ja jos olit koulussa silloin , luulis että kela korvais täydesti jostainhan tuommoseen apua pitää saada. hakeudut vaan lääkäriin ,niin sieltä se apu alkaa tulemaan . autetaanhan nykyän kaikkia juoppojakin ,kun vaikka kaatuu ,kyllä ambulanssi tulee ja tarvittavat hoitotoimepiteet tehdään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      171
      5217
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      197
      4117
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3725
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      65
      3072
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3010
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1757
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      39
      1515
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1444
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe