Talossa johon muutimme on alunperin varastosta tehty makuuhuone. Siinä ei ole minkäänlaista ilmarakoa oven ja kynnyksen välissä, ajattelin vaihtaa kynnyksen matalammaksi ns. tuuletuskynnyksellä. Talossa koneellinen ilmanvaihto. Nyt kun tutkin huonetta tarkemmin ilmanvaihdon ollessa täysillä, huomasin että huoneessa on itse asiassa sekä tulo- että poistoventtiili ja ilma niissä liikkuu. Samalla seinällä parin metrin korkeudella ja puolen metrin päästä toisistaan.
Eikös ilman yleensä pitäisi kulkea huoneista toisiin, esim. makuuhuoneesta kylppäriin? Onko tuollainen ratkaisu toimiva jossa tulo ja poisto ovat samassa huoneessa lähellä toisiaan? Kannattaako kuitenkin tehdä ilmarako oven alle?
Tulo ja poisto samassa huoneessa
6
3685
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ei tarvii ilmarakoa jos on sekä tulo että poisto.
- Anonyymi
Oletko varma ettei koneellinen ilmavaihto vain vedä ilmaa molemmista venttiileistä? Silloinhan homma periaatteessa toimii, kunhan systeemi on säädetty oikein. Kuulostaa oudolta tuo venttiilien sijoittelu lähelle toisiaan, en usko että ilma pelkästään noiden avulla huoneessa vaihtuu, ainakaan riittävästi. Tuntuuko että ilma huoneessa on raikasta? Rakokynnys varmaan parantaa ilman vaihtuvuutta, mutta saattaa vaikuttaa muiden tilojen ilmankiertoon. Joka tapauksessa kannattaisi käyttää joku ilmanvaihdon asiantuntija paikalla.
- Anonyymi
Kokeilin että toisesta tulee ilmaa ja toiseen menee. Huoneessa ovi kiinni nukkunut on valittanut huonosta ja kosteasta ilmasta. Kuntotarkastaja suositteli kynnysraon tekoa mutta ei varsinaisesti tarkastanut eikä mitannut noita ilmavirtauksia.
En tiedä paljonko rakokynnys muuttaa ilmankiertoa muuten, joka tapauksessahan sisäovia pidetään joskus auki ja joskus kiinni (yleensä raollaan) ja kierron pitää pelata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeilin että toisesta tulee ilmaa ja toiseen menee. Huoneessa ovi kiinni nukkunut on valittanut huonosta ja kosteasta ilmasta. Kuntotarkastaja suositteli kynnysraon tekoa mutta ei varsinaisesti tarkastanut eikä mitannut noita ilmavirtauksia.
En tiedä paljonko rakokynnys muuttaa ilmankiertoa muuten, joka tapauksessahan sisäovia pidetään joskus auki ja joskus kiinni (yleensä raollaan) ja kierron pitää pelata.Öö, sori sekoilin, ajattelin jotenkin että huone on erillään muusta asunnosta ja nuo venttiilit on suoraan ulkoilmaan yhteydessä, mutta ovatkin siis tietenkin osa koneellista (tulo&poisto?)ilmanvaihtoa. Ei kai siinä silloin mitään, voihan niitä venttiileitä säädättää isommalle jos tuntuu ettei happi riitä, mutta eihän siitä rakokynnyksestäkään haittaa ole.
- Anonyymi
Luultavasti kyseessä ei ole varasta, vaan askarteluhuoneen nimellä rakennettu huone. Sellaiseen piirretään sekä tulo - että menoventtiili. Kyseessä lienee ihan normaali asennus.
Jos askarteluhuoneeksi suunnitellun tilan ottaa käyttöön, niin ongelmana on usein tietysti se, ettei niin sqaisi tehdä (mutta ketään ei kiinnosta), sekä se, että ilmanvaihtoon ei ole useimmiten laitettu äänenvaimentimia sekä se, että ilmamäärät on mitoitettu askarteluun. Voi olla hieman turhan tuulista yrittää nukkua hyvin ilmastoidussa huoneessa. - Anonyymi
Jos huone on muuten tiivis ja ovi kääntyy helposti, niin on helppo kokeilla onko huone yli/ali tai tasapaineinen. Sillälailla että teippaa kahva alas ja että lukon kieli menee oven sisään ja laita se melkein kiinni. Silloin näet, pyrkiikö ovi painumaan kiinni kokonaan vai pyrkiikö se aukeamaan. Jos ei tapahdu mitään, niin silloin huoneessa on imu ja tuloilma tasapainossa.
Sen ei tarvitse olla kummoinen veto tai imu kun ovi alkaa kääntymään ilman vaikutuksesta.
Sanoit että olet hiljan muuttanut sisään taloon. Meillä oli talo ollut ilmeisesti kylmillään pitkään ennenkuin muutimme siihen. Kesti noin 4 kuukautta ennenkuin makuuhuone tuntui kuivalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1461405Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️971115Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551013On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75827- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞36763- 66707
- 47685
- 43661
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164630Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä34628Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah197613Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus102548- 201534
- 106498
- 35491
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59486Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18482Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91468