Talossa johon muutimme on alunperin varastosta tehty makuuhuone. Siinä ei ole minkäänlaista ilmarakoa oven ja kynnyksen välissä, ajattelin vaihtaa kynnyksen matalammaksi ns. tuuletuskynnyksellä. Talossa koneellinen ilmanvaihto. Nyt kun tutkin huonetta tarkemmin ilmanvaihdon ollessa täysillä, huomasin että huoneessa on itse asiassa sekä tulo- että poistoventtiili ja ilma niissä liikkuu. Samalla seinällä parin metrin korkeudella ja puolen metrin päästä toisistaan.
Eikös ilman yleensä pitäisi kulkea huoneista toisiin, esim. makuuhuoneesta kylppäriin? Onko tuollainen ratkaisu toimiva jossa tulo ja poisto ovat samassa huoneessa lähellä toisiaan? Kannattaako kuitenkin tehdä ilmarako oven alle?
Tulo ja poisto samassa huoneessa
6
3218
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvii ilmarakoa jos on sekä tulo että poisto.
- Anonyymi
Oletko varma ettei koneellinen ilmavaihto vain vedä ilmaa molemmista venttiileistä? Silloinhan homma periaatteessa toimii, kunhan systeemi on säädetty oikein. Kuulostaa oudolta tuo venttiilien sijoittelu lähelle toisiaan, en usko että ilma pelkästään noiden avulla huoneessa vaihtuu, ainakaan riittävästi. Tuntuuko että ilma huoneessa on raikasta? Rakokynnys varmaan parantaa ilman vaihtuvuutta, mutta saattaa vaikuttaa muiden tilojen ilmankiertoon. Joka tapauksessa kannattaisi käyttää joku ilmanvaihdon asiantuntija paikalla.
- Anonyymi
Kokeilin että toisesta tulee ilmaa ja toiseen menee. Huoneessa ovi kiinni nukkunut on valittanut huonosta ja kosteasta ilmasta. Kuntotarkastaja suositteli kynnysraon tekoa mutta ei varsinaisesti tarkastanut eikä mitannut noita ilmavirtauksia.
En tiedä paljonko rakokynnys muuttaa ilmankiertoa muuten, joka tapauksessahan sisäovia pidetään joskus auki ja joskus kiinni (yleensä raollaan) ja kierron pitää pelata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeilin että toisesta tulee ilmaa ja toiseen menee. Huoneessa ovi kiinni nukkunut on valittanut huonosta ja kosteasta ilmasta. Kuntotarkastaja suositteli kynnysraon tekoa mutta ei varsinaisesti tarkastanut eikä mitannut noita ilmavirtauksia.
En tiedä paljonko rakokynnys muuttaa ilmankiertoa muuten, joka tapauksessahan sisäovia pidetään joskus auki ja joskus kiinni (yleensä raollaan) ja kierron pitää pelata.Öö, sori sekoilin, ajattelin jotenkin että huone on erillään muusta asunnosta ja nuo venttiilit on suoraan ulkoilmaan yhteydessä, mutta ovatkin siis tietenkin osa koneellista (tulo&poisto?)ilmanvaihtoa. Ei kai siinä silloin mitään, voihan niitä venttiileitä säädättää isommalle jos tuntuu ettei happi riitä, mutta eihän siitä rakokynnyksestäkään haittaa ole.
- Anonyymi
Luultavasti kyseessä ei ole varasta, vaan askarteluhuoneen nimellä rakennettu huone. Sellaiseen piirretään sekä tulo - että menoventtiili. Kyseessä lienee ihan normaali asennus.
Jos askarteluhuoneeksi suunnitellun tilan ottaa käyttöön, niin ongelmana on usein tietysti se, ettei niin sqaisi tehdä (mutta ketään ei kiinnosta), sekä se, että ilmanvaihtoon ei ole useimmiten laitettu äänenvaimentimia sekä se, että ilmamäärät on mitoitettu askarteluun. Voi olla hieman turhan tuulista yrittää nukkua hyvin ilmastoidussa huoneessa. - Anonyymi
Jos huone on muuten tiivis ja ovi kääntyy helposti, niin on helppo kokeilla onko huone yli/ali tai tasapaineinen. Sillälailla että teippaa kahva alas ja että lukon kieli menee oven sisään ja laita se melkein kiinni. Silloin näet, pyrkiikö ovi painumaan kiinni kokonaan vai pyrkiikö se aukeamaan. Jos ei tapahdu mitään, niin silloin huoneessa on imu ja tuloilma tasapainossa.
Sen ei tarvitse olla kummoinen veto tai imu kun ovi alkaa kääntymään ilman vaikutuksesta.
Sanoit että olet hiljan muuttanut sisään taloon. Meillä oli talo ollut ilmeisesti kylmillään pitkään ennenkuin muutimme siihen. Kesti noin 4 kuukautta ennenkuin makuuhuone tuntui kuivalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882