Ei ole vieläkään selvinnyt

Anonyymi

Vuonna 1974 Riihimäellä tehtyä henkirikosta ei vieläkään ole pystytty selvittämään.

18

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitat siis Sisko-Liisa Lehtisen surmaa. Varmaan jää pimentoon koko homma. Lehtisen haudalla oli viimeksi kun ohi siitä kuljin, niin seurakunnan ilmoitus hautapaikan haltuun otosta.

    • Anonyymi

      Murheellinen tapaus. Valitettavasti vaikuttaa siltä että Liisa Lehtistä kohdannut rikos jää selviämättä ellei sitten vielä mahdollisesti elossa oleva tekijä omantunnontuskiin tulleena tunnusta luotettavasti murhaa omaksi tekemäkseen.
      Vaikka surmasta on kulunut jo 46 vuotta niin on hyvin mahdollista että todellinen surmaaja voi hyvinkin olla vielä elossa. Rikoksen selviäminen osoittautui vaikeaksi
      ratkaisevien johtolankojen ja todisteiden puuttumisten vuoksi. On surullista että Liisa Lehtistä kohdannut raaka henkirikos tuntuu jäävän selvittämättömiksi jääneiden henkirikosten luetteloon !

      • Anonyymi

        Näitä tutkitaan edelleen, mikä on hyvä.


    • Anonyymi

      Hys-hys, voi olla hyvävelihommia. Näitä ei saisi penkoa !

      • Anonyymi

        Mitä tarkoitat hyvävelihommalla tässä tapauksessa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tarkoitat hyvävelihommalla tässä tapauksessa?

        Avaa silmät


    • Anonyymi

      Missä tarkalleen hauta sijaitsee Riksun hautausmaalla? Olisi mielenkiintoista nähdä kivi.

      • Anonyymi

        Hauta sijaitsee hautausmaan aivan itäisellä reunalla noin 50m päässä Kolehmaisenkadusta.
        Toivottavasti löytyy tällä kuvauksella


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hauta sijaitsee hautausmaan aivan itäisellä reunalla noin 50m päässä Kolehmaisenkadusta.
        Toivottavasti löytyy tällä kuvauksella

        Siitä portista juu sisään ja siinä se heti näkyy oikealla. Samuli Paronen on kanssa samassa rivissä


    • Anonyymi

      Niin se Lehtisen hautakivi on poistettu.

      • Anonyymi

        Kivi on todella poistettu! Kiven poiston näkeminen sai aikaan surullisen tunteen että viimeinenkin konkreettinen yhteys tähän vääryyksistä suurimman eli julman henkirikoksen uhriksi joutuneeseen liisa lehtiseen häviää! Lehtisen kohtalaisesti tunteneena ei välty ajatukselta että Lehtiseen kohdistunut kuolemaan johtanut teko oli kostomurha torjutuksi tulleelta tekijältä! Ei voi kuin toivoa että tämä tekijä olisi joutunut poistumaan elävien kirjoista äärimmäisen tuskaisan ja riuduttavan sairauden seurauksena!


    • Anonyymi

      Lehtisen vanhempien entinen talo on vielä Erkyläntiellä.

      • Anonyymi

        Äitini kertoi aikoinaan, että murhaaja kyllä tiedettiin Riihimäellä, oli vissiin jotenkin parempaa väkeä ja asiasta vaiettiin. Se syynä, ettei tullut tuomiota vai eikö ollut todisteita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Äitini kertoi aikoinaan, että murhaaja kyllä tiedettiin Riihimäellä, oli vissiin jotenkin parempaa väkeä ja asiasta vaiettiin. Se syynä, ettei tullut tuomiota vai eikö ollut todisteita.

        Miten se olisi vaiettu, kun keskusrikospoliisi tutki asiaa?


    • Anonyymi

      Että parempaa väkeä

    • Anonyymi

      Olihan siellä se yksi epäilty, joka ei asunut silloin Riihimäellä, kun asui Mikkelin suunnalla.

    • Anonyymi

      Murhaaja pääsi pälkähästä, kuin 🐕 veräjästä!🤫

    • Anonyymi

      Tutkitaankohan sitä vieläkin?

      Sitähän sanotaan, että murha ei vanhene koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8488
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      99
      4025
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3892
    4. 55
      3363
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2694
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1854
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      363
      1834
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1783
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1741
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1501
    Aihe