Ukkohallaan suunnitellaan näkötornia pienen Tuomivaaran päälle. Yllättäen Hyrynsalmen kunta pyytää tarjouksia tornin rakentamisesta. Tarkoittanee sitä että kunta myös maksaa? Samaan aikaan kunnan hallintokuntien pitää tinkiä henkilöstöstä ja palveluista että saadaan vaaditut säästöt toteutettua. Mitä tämä on? Vai onko se mitään? Siellähän on näkötorni Mustarindan kupeessa Paljakassa Hyryllä, eikö se riitä vai onko se liian kaukana Ukkohallasta?
Näkötornia
28
1025
Vastaukset
- Anonyymi
No se torni kannattaa tehdä norsunluusta tai vaihtoehtoisesti parhaimmasta saapasnahasta jos kerran tekemään ryhtyy.
- Anonyymi
Näinhän se on,että "ilmaisia lounaita ei ole ja kalliit ovat laulujen lunnaat".
- Anonyymi
No johan on perkele jos yksi torni ei riitä Hyrynsalmella.
- Anonyymi
Näkötornin lisäksi on muitakin Ukkohallaa tukevia hankkeita:
-KAMORE - Kelkkareittihanke
-Eräilystä elinvoimaa -hanke
-Hyrynsalmen ulkoilureittien kehittämishanke- Anonyymi
Kelekkareitit ovat totella huonossa kunnossa, onpa hyvä että vihdoinkin on kunnassa herätty asian hoitamiseksi kuntoon. Toivottavasti tulevaan näkötorniin pääsee myös kelekalla muuten se on hyödytön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kelekkareitit ovat totella huonossa kunnossa, onpa hyvä että vihdoinkin on kunnassa herätty asian hoitamiseksi kuntoon. Toivottavasti tulevaan näkötorniin pääsee myös kelekalla muuten se on hyödytön.
Tornia voisi tosiaan käyttää tukena kelkkasillalle, jota pitkin voisi ajella sledellä puiden latvojen yläpuolelle katselemaan maisemia suoraan kelkan satulasta. Ylhäällä voisi olla myös tulistelua- ja laavupaikka. Kaikki mukaan ideoimaan!
- Anonyymi
Nasta idea. Kyllä turisteilla nähtävää riittää näköalatornista on sen verran avaruutta maisemassa.
- Anonyymi
Ehottomasti pittää rakentaa jotta turistit voi kiikaroida paikallisia köyhiä,mukavaa ajankulua ja hupia !
- Anonyymi
Onko yrittäjä vaihtunut Ukkohallassa, kun ihan eri henkilöitä Kainarin jutuissa esillä.
- Anonyymi
Siellä voi kuule toimia useampikin yritys ja oikein eri nimisiä
- Anonyymi
Kyllä tuon pitäisi riittää. Muutama mäki näkyy ja vähän pääsee ylemmäs. Tuo torni siellä jyrkän rinteellä on tarpeeksi näyttävä. Nämähän on niitä poliittisia päätöksiä joilla todellisuuden kanssa mitään tekemistä , jos lie totta tuo hanke niin ihmeellinen hanke?. Vihertäneekö ?
Mutta onhan näitä jopa tuolla hallitus tasolla että ei slnänsä uutta. Aikansa kutakin , sehän on sitä ns. Demokratiaa. - Anonyymi
Tornin tulisi olla esimerkiksi Puijon tornin kaltainen, olisi ravintola jossa voisi lounastaa ja ihailla maisemia. Kannatan tornin rakentamista lämpimästi, Oulujärvikin näkyisi hyvällä säällä. Siinäpä vetonaula pitäjään.
- Anonyymi
Kyllä se pitää olla Pisan tornin kopio,sen osaa paikallisetkin rakentaa.
- Anonyymi
Tornin saisi kustantaa se yritys, joka siitä eniten hyötyy, ei aina kunta (= kuntalaiset).
- Anonyymi
Ehtotan, että mainehaitan vähentämiseksi ja matkailun virkistämiseksi ent. Ruijanmeri nimetään uudestaan LEPPILAMMEKSI!
- Anonyymi
Jotta ilmastopäästöt saadaan pienemmiksi, on matkailua vähennettävä.
- Anonyymi
Jotta Hyryn päästöt pienenisi pitää kyläläisten alkaa syömään terveellisimmin niin katalysaattori ei laulaisi koko ajan yleisillä paikoilla !
- Anonyymi
Mahtavaa teille perukkalaisille! Mikko Leppilampi on mukana kehittelemässä Ukkohallaan uusia juttuja. Turistit tuovat rahaa köyhään kuntaan.
- Anonyymi
Nante ja Alice Cooper on nähty katsemassa tornin paikkaa. Uutta julkimoa pukkaa Ukkohallaan. Vanhoja ystäviä vuosien takaa ja ikätovereita. Tykkäävät samantyyppisestä musasta. Ystävystyivät aikoinaan Lähi-idässä.
- Anonyymi
Onpahan oikein emävale että Nante ja Alice Cooper
- Anonyymi
Olivat ystävystyneet siellä karaokebaarissa, missä jotkut lauloi sitä "mä joka päivä töitä teen ja olen Suomalainen"
- Anonyymi
Teuvo Loman ja Tuure Borelius sekä Siltsu olivat Vonkalla silmäilemässä mahdollisuuksia investoida johonkin vähemmistön uuteen eliittioaikkaan.,toivottavasti ryhtyvät tuumasta toimeen.
- Anonyymi
Nante tarjosi rock-ikonille mämmiä ja salmiakkia sekä ruisleipää. Alice oppi myös hieman Suomen kieltä. "ohutta yläpilveä, koko kokkoko, köyritäänkö"-huuteli stara Hallan Saunan terassilta Syväjärven rannassa verrytteleville akoille.
- Anonyymi
Jälkiruokana oli ollut talkkunavelliä, tietysti kossulla laimennettuna.
- Anonyymi
Kyllähä kelekkareitiin varrelle ois rakennettava usseimpii näkötornie niitä voes olla eri mallisie vaekka eihveli tornie ja olumpia stationinhi tornie ja sen takkie että etelästä soapuvat saisvat välillä kiivetä kahtelemmaa missä sitä on menossa.
- Anonyymi
Tosi hyvä idea. Koko jutun nimi voisi olla NANTERESORT. Hästäkit vielä molemmin puolin. Tuskin edes ydinmoesseelaiset keksii paremman idean?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosi hyvä idea. Koko jutun nimi voisi olla NANTERESORT. Hästäkit vielä molemmin puolin. Tuskin edes ydinmoesseelaiset keksii paremman idean?
Onpa nuo keksineet,anoneet EU:lta ja Elyltä rahoitusta jotta rakentavat tarkat kopiot WTC kaksoistorneista,loisto idea,kyllä lähtee Moessssiiieee sellaiseen nousuun jotta muut ovat kateudesta vihreinä!
- Anonyymi
Näkötornin sijaan tuulivoimaloita Isoon ja Pieneen Tuomivaaraan. Niistä on tuloja yksityiselle maanomistajalle kenen maalle sellainen rakennetaan ja kunta saa kiinteistöverotulot. Poroisäntä tietenkin vastustaa kaikkea tällaista toimintaa kun porot pelkäävät. Lisää myllyjä sopisi myös Puolangan vaaroihin. Näkötornista on vain kuluja, näistä on tuloja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain35710254Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112932Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2852326Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1262101Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U381883SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011673Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411653- 1471567
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin731398Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931056